szukaj koszyk
×

Ostrzeżenie

Przypisz VirtueMart do pozycji menu

Architektura i budownictwo

Mycie okien i elewacji domu

Czy można zrobić to myjką ciśnieniową? 
Elewacja każdego domu brudzi się – w mniejszym lub większym stopniu. Niestety, ale wpływa to na wygląd całej powierzchni budynku, który traci tym sposobem na estetycznych walorach. Mycie elewacji jest dobrym rozwiązaniem, by skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i przywrócić elewacji pierwotny wygląd. Jak zrobić to przy pomocy myjki ciśnieniowej? Wyjaśniamy!

Dom bez pozwolenia na budowę za 100 tys

Drewniany dom za 100 tys, wiata w ogrodzie, altanka albo budynek gospodarczy to znajome Ci terminy, prawda? Budując dom często zastanawiamy się, czy takie „dodatki” można wkomponować w otoczenie posesji zgodnie z prawem. Owszem, można to zrobić! Ba, nie potrzebne będzie na to specjalne pozwolenie. Czy można jednak wybudować tego typu budynki zupełnie bez pozwolenia? Wyjaśniamy!

Dom z papieru - papierologia przed rozpoczęciem budowy

Budowa domu wiąże się nie tylko z ustaleniem konkretnego projektu i postawieniem ścian. Każdy jeden dom to cała masa procedur, związanych z kompletowaniem odpowiedniej papierowej dokumentacji, podpisywaniem papierów i licznymi  wizytami w urzędach. Można powiedzieć, że każdy projekt to taki dom z papieru – bo za każdym z nich stopi wymóg kompletacji kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu dokumentów. Jakie dokumenty potrzebne będą, by legalnie wybudować dom?

Domy z bali - co powinieneś wiedzieć?

Coraz większą popularnością wśród ludzi cieszą się domy z bali. To konstrukcje które nie dość, że pięknie wyglądają, to w dodatku nie trzeba mieć pozwolenia na ich budowę. Przeciwnicy domów z bali upierają się jednak przy tym, że nie jest to odpowiednia technologia w dzisiejszych czasach. Co powinieneś wiedzieć o domach z bali, zanim zdecydujesz się na taki projekt?

Igłofiltry

W jaki sposób usunąć wodę z zalanego fundamentu?

Kiedy trwają prace ziemne i fundamentowanie podczas budowy projektu domu, często w wykopie pojawia się woda. Warto wiedzieć wówczas, w jaki sposób można osuszyć wykop. Z pomocą przychodzi motopompa oraz igłofiltry! Jak z nich korzystać, aby usunąć wodę z zalanego gruntu?

Jak dużą popularnością cieszą się domy piętrowe

Domy piętrowe albo z poddaszem użytkowym to bardzo częsty wybór naszych Klientów.  Jednym z powodów popularności tego typu domów jest to, że większość planów miejscowych lub warunków zabudowy narzuca taki typ zabudowy albo wymusza spory kąt nachylenia dachu.

Od czego zacząć - działka czy projekt?

Wydaje się oczywiste, że pierwsza powinna być działka, ale wiele przemawia za tym, aby szukając działki mieć już wstępnie wybrany projekt. Dzięki temu będziemy wiedzieć:

ogrzewanie sufitowe

Jak działa ogrzewanie sufitowe?

Chcesz znaleźć alternatywne rozwiązanie, żeby zainstalować system ogrzewania? A może nie podobają Ci się grzejniki pod oknami bądź inwestowanie w tradycyjny system grzewczy? Warto będzie zatem rozważyć ogrzewanie… sufitowe! Czym ono tak właściwie jest i na jakiej zasadzie działa?

Czy można wybudować dom w pobliżu elektrowni wiatrowej?

Chcesz wybudować dom w pobliżu elektrowni wiatrowej? Okazuje się, że nie ma co do tego kompletnie żadnych przeciwwskazań. Ważne jednak, żeby odpowiednio zadbać o tę sprawę i pamiętać o ważnych regulacjach, jakie dotyczą wybudowania domu znajdującego się blisko elektrowni wiatrowej.

Jak kształt domu może wpłynąć na koszt jego wybudowania?

Czy kształt domu może wpłynąć na koszta budowy? Jeśli tak, to warto więc budować dom parterowy, z poddaszem czy może dom piętrowy? W jaki sposób powinno się wybrać projekt domu, aby był on dopasowany nie tylko do potrzeb domowników, ale i… posiadanego budżetu? Podpowiadamy!

Domy na wąską działkę – jaki będzie najlepszy?

Posiadasz niestandardowy rozmiar działki? Nie oznacza to jednak, że będziesz miał mniejsze pole manewru przy wyborze projektu domu! Dziś można bowiem z powodzeniem postawić dom na wąską działkę, mniejszą od 16-stu metrów. Jaki projekt domu na wąską działkę będzie najlepszy?

Czy klimatyzator w domu to dobry pomysł?

Klimatyzatory to doskonałe rozwiązanie nie tylko na gorące, ale też chłodniejsze dni. Dziś wiele miejsc bez klimatyzatorów po prostu… nie istnieje. Klimatyzację można zainstalować nie tylko w publicznych miejscach, przy stanowiskach pracy lub w hotelach. Można mieć bowiem taką w swoim mieszkaniu, korzystając z niej w zasadzie niemal o dowolnej porze roku. Co warto wiedzieć o klimatozatorach i dlaczego ich montaż w domu to bardzo dobry pomysł?

Podwyższenie poziomu gruntu działki kontra prawo

Chcesz podwyższyć poziom gruntu na swojej działce? Musisz zatem wiedzieć, że nie zrobisz tego dowolnie – swobodę ograniczają bowiem przepisy prawa budowlanego. Zatem, kiedy tak właściwiemożesz nieco podnieść poziom gruntu i jak uchronić się od konsekwencji prawnych? A może posiadasz problem z sąsiadem, który właśnie zaczął podwyższać teren w momencie, kiedy Ty ruszyłeś z budową swojego domu jednorodzinnego? Wyjaśniamy, co zrobić w takiej kwestii!

Jak wybierać tańsze rozwiązania i pilnować budżet remontowy?

Podczas planowania budowy warto przemyśleć pewne kwestie – a już zwłaszcza te… finansowe. Bardzo ważne jest, żeby określić budżet, jaki masz zamiar przeznaczyć na budowę. Jak to zrobić, żeby się nie… zdziwić?

Jak pompa ciepła działa w ujemnych temperaturach?

Jak wiadomo, zima zbliża się coraz większymi (i szybszymi!) krokami. Chcesz wymienić w swoim domu jednorodzinnym źródło ciepła? Ekologicznym i dość wygodnym rozwiązaniem są dzisiaj pompy ciepła. Jak działają one w minusowych temperaturach? Przekonaj się!

Domy z piwnicą – czy opłaca się dziś w takich mieszkać?

Wiele osób twierdzi, że domy z piwnicą dzisiaj wcale nie są konieczne. Piwnica generuje większe koszta – więc po co ją stawiać, skoro można zaprojektować dom bez niej? Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej – podpiwniczony dom ma bowiem naprawdę wiele zalet. Czy i kiedy opłaca się wybudować dom z piwnicą?

Jak zbudować podjazd dla domu jednorodzinnego - artykuły - biuro projektowe Horyzont

Podjazdy, ścieżki i niewielkie utwardzone place stanowią nieodzowny element każdej działki. Są niezbędne ze względów funkcjonalnych, umożliwiają bowiem wygodną komunikację w obrębie działki, ale odgrywają też ważną rolę w kształtowaniu charakteru domu i jego otoczenia, a umiejętnie dobrane dają niezastąpione wrażenie harmonii. Dzięki ciekawemu rozplanowaniu oraz właściwości i jakości użytych materiałów utwardzone nawierzchnie mogą stać się ozdobą działki i ogrodu, a po posesji będzie można się sprawnie i wygodnie poruszać.

Budownictwo energooszczędne

W ostatnich latach dużo się mówi o domach energooszczędnych i niskoenergetycznych. Na czym to właściwie polega?Najogólniej rzecz ujmując, dom energooszczędny to budynek tak dobrze izolowany, że traci niewiele energii przez ściany zewnętrzne, dach czysystem wentylacji, poza tym umożliwia ponowne wykorzystanie energii wyprodukowanej wewnątrz. Pozwala też na oszczędną gospodarkę wodą. W budownictwie energooszczędnym tradycyjne instalacje grzewcze mogą być wspomagane, lub w skrajnych przypadkach całkowicie zastąpione przez alternatywne instalacje wykorzystujące energię odnawialną - słoneczną, wiatrową, czy geotermalną.

Ogrodzenia

Forma ogrodzenia, a mianowicie czy będzie pełne, czy też w części ażurowe, zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Informację o specyfice ogrodzenia dla danego terenu można uzyskać w gminie, w referacie planowania przestrzennego. Po zapoznaniu się z tym dokumentem, możemy sprecyzować wygląd naszego ogrodzenia.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o piecach akumulacyjnych

Piec akumulacyjny jest znakomitym rozwiązaniem, jeżeli zamierzasz ogrzewać swój dom jednorodzinny prądem. Pozwala on bowiem znacznie oszczędzić na ogrzewaniu. Jednak, taki piec wcale nie należy do… najtańszych. Dlaczego tak jest? Oto kilka informacji praktycznych, które o piecach akumulacyjnych wiedzieć dziś… wypada!

Domy letniskowe - dlaczego warto taki wybudować

Posiadanie własnego domku letniskowego to w dzisiejszych czasach bardzo wielki plus – zwłaszcza, jeżeli możesz pochwalić się dużą rodziną i chcesz zapewnić jej świetne miejsce do wypoczynku i relaksu. Czy warto wybudować dom letniskowy? Dlaczego tak wiele ludzi decyduje się na budowę tego typu obiektu?

Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Zima nie jest najlepszym momentem na to, aby rozpoczynać budowę domu. Nie powinny być wówczas prowadzone żadne prace budowlane bądź instalacyjne – a już zwłaszcza, kiedy temperatura spada poniżej 5 st. C. Oczywiście, istnieją materiały odporne nawet na wyższą temperaturę, jednak lepiej nie przepłacać za nie! Co warto wiedzieć o zabezpieczeniu budowy na zimę?

Domy dwulokalowe – dla kogo takie domy będą najlepsze?

Cenisz sobie wspólny czas spędzany z krewnymi? A może chciałbyś zawsze znajdować się możliwe jak najbliżej swojej rodziny? Jest na to sposób! Wystarczy, ze zdecydujecie się wspólnie na wybudowanie domu dwulokalowego! To opcja zdecydowanie wygodniejsza, niż stawianie obok siebie osobnych budynków.  Dla kogo najlepszy będzie taki dom?

Kuchnie letnie i altany – dlaczego warto mieć?

Czy lubisz podczas gotowania korzystać ze świeżych ziół? A może potrzebujesz miejsca, w którym mógłbyś w spokoju grillować ze swoją rodziną – bez narażania na „grillowe zapachy” całego mieszkania? Warto będzie więc zdecydować się na budowę letniej kuchni bądź altany! Jakie jeszcze są zalety poosiadania letniej kuchni?

Pracownia Horyzont

Katalog projektów

katalog
Zamów bezpłatny katalog z najlepszymi projektami domów na ostatni rok.