Adaptacja projektu jest formalnym procesem, który ma na celu dostosować projekt domu jednorodzinnego do warunków lokalnych terenu, gdzie znajduje się zakupiona działka. Zanim rozpoczniesz budowę warto dowiedzieć się, kto może wykonać adaptację projektu domu oraz jakie prace wchodzą w zakres typowej adaptacji.

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu, zanim zaczniesz budowę

Adaptacja projektu jest kwestią, która bardzo często zastanawia „świeżych” inwestorów. Nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest adaptacja projektu domu jednorodzinnego. Otóż, wybierając projekt domu, podstawą owej inwestycji jest zawsze jego wybudowanie. Adaptacja polega na dostosowaniu projektu domu do lokalnych warunków, które dotyczą terenu przyszłego budynku.  Adaptacja powinna zostać dostosowana jednak nie tylko do warunków ziemi, ale i wymagań inwestora. Będzie to zatem zagospodarowanie zarówno terenu, jak i osadzenie na nim projektu domu. Oprócz tego, w adaptację projektu wliczamy również:

  • dostosowanie projektu domu do aktualnego prawa budowlanego,
  • rysunek projektu,
  • przyłącza instalacyjne,
  • sprawdzenie stabilności konstrukcji domu,
  • dostosowanie domu do warunków klimatycznych,
  • formalności związane ze zgłoszeniem budowy / pozwoleniem na budowę.

Warto pamiętać, że czas przeprowadzenia adaptacji projektu domu jednorodzinnego będzie zależał głównie od przebiegu formalności. Jednak, zazwyczaj jest to ok. 30 dni. Cena za adaptację projektu zależy od liczby naniesionych do projektu zmian, a także ich zakresu.

Pozwolenie na budowę bez adaptacji – czy to możliwe?

Nie jest to możliwe. Przepisy budowlane wyraźnie wskazują, że projekt budowlany to projekt domu jednorodzinnego, dostosowany do warunków lokalnych, w których zostanie wybudowany dom. Tak więc, niemożliwe jest kupienie typowego, gotowego projektu i zaniesienie go do starostwa, by od razu uzyskać pozwolenie na budowę. Konieczny jest odpowiedni komplet dokumentacji, w postaci adaptacji projektu. Oczywiście, projekt typowy będzie niezbędną bazą – to na jego podstawie powstanie cała reszta koniecznych do budowy dokumentów. Można więc powiedzieć, że adaptacja jest procesem formalnym, który umożliwi uzyskanie pozwolenia na budowę i pozwoli nanieść na projekt ewentualne zmiany.

Kto odpowiada za adaptację projektu domu?

Adaptacją projektu domu zajmuje się lokalny architekt. Musi on posiadać specjalne uprawnienia do projektowania i aktualne zaświadczenie o tym, że należy do Izby Architektów – a więc, za adaptację nie odpowiada kierownik budowy, jak uważa wielu ludzi. No chyba, że kierownik budowy posiada architektoniczne uprawnienia, pozwalające na utworzenie owej adaptacji. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania projektanta do adaptacji, warto pomyśleć o takim, który dobrze zna uwarunkowania lokalne, ale też kolejność działań w danym urzędzie.

Adaptacja projektu domu jednorodzinnego – co zalicza się do zadań architekta?

Przede wszystkim, dostosowanie domu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekt, który będzie zajmował się adaptacją projektu domu, będzie musiał dostosować do terenu m.in. fundamenty, ale i dach – biorąc pod uwagę czynniki klimatyczne, dotyczące danego obszaru. Oczywiście, można architektowi zasugerować też pewne zmiany, by naniósł je następnie na projektową dokumentację. Każda jedna zmiana powinna zostać podparta oświadczeniem projektanta o wykonaniu projektu ze zgodnością w stosunku nie tylko do aktualnego prawa budowlanego, ale i własnej wiedzy technicznej.