Aranżacja poddasza to duże wyzwania. Jednak dzięki temu przedsięwzięciu zyskamy dodatkową przestrzeń użytkową, miejsce na kolejne pomieszczenie lub schowek. Najczęściej na poddaszu umieszcza się takie pomieszczenia jak: sypialnia, łazienka, garderoba. Decydując się na aranżację poddasza wykorzystujemy całą przestrzeń domu. Jak dobrze zaplanować urządzenie pomieszczenia na poddaszu? Jaki pokój umieścić w tej części użytkowej? Poznajcie nasze porady i pomysły.

Wybór pomieszczenia

Na poddaszu można urządzić właściwe każde pomieszczenie. Wszystko zależy od wielkości tej części użytkowejWybór pomieszczenia powinien odpowiadać potrzebom domowników. W tym miejscu może powstać sypialnia z dużą ilością okien dachowych. W nocy będzie można podziwiać gwiazdy, o poranku domowników obudzi widok błękitnego nieba. Ciekawym pomysłem jest urządzenie dużej garderoby, w której będziemy mogli przechowywać również sezonowe ubrania. Poddasze to również idealna przestrzeń do stworzenia czytelni – miejsca do relaksu oraz odpoczynku. Na poddaszu panuje cisza, więc jest to również dobre miejsce na gabinet lub biuro. Zanim dokonamy jednak wyboru, jakie pomieszczenie zaaranżujemy na poddaszu, warto przeanalizować projekt domu i zaplanować urządzenie wszystkich pokoi.

Analiza wnętrza i planowanie

Liczne skosy występujące na poddaszu utrudniają aranżację tej przestrzeni. Dlatego zanim przystąpimy do meblowania warto dokonać szczegółowych pomiarów i obliczeń. Dobrym rozwiązaniem będą na meble na wymiar, które będą dopasowane do naszych wnętrz. Zwróćmy uwagę na rozmieszczenie okien i ilość światła. Okna skierowane na wschód nie przyczyniają się do wzrostu temperatury we wnętrzu, ale przez cały rok najwięcej światła dają w godzinach przedpołudniowych. Natomiast okna umieszczone na zachodniej połaci dachowej dają dużo światła, ale w godzinach popołudniowych i w tym czasie pomieszczenie mocno nagrzewa się. Dlatego jeśli panujemy na poddaszu urządzić pokój dla małego dziecka lub sypialnię pamiętajmy, aby zamontować rolety.

Czytelnia na poddaszu

Ciekawym pomysłem na aranżację poddasza jest stworzenie czytelni. W tej przestrzeni panuje cisza i spokój. Zaletą przestrzeni na poddaszu jest niesamowity klimat, który idealnie pasuje do czytelni. Liczne skosy można zabudować i stworzyć półki na książki. Najważniejszym elementem czytelni jest duży regał na książki. To miejsce powinno być dostępne i atrakcyjne dla wszystkich domowników. Dlatego pamiętajmy, aby domową biblioteczkę wyposażyć w ciekawe książeczki dla dzieci, komiksy, bajki. Warto podzielić domową czytelnię na część dla dzieci i dla dorosłych. Kącik dla dzieci powinien być wyposażony w niski stolik z krzesełkami oraz tablicę do rysowania. W części dla dorosłych można stworzyć mały gabinet, umieścić biurko i zamykane szafki. W czytelni nie może również zabraknąć wygodnej sofy, leżanki oraz foteli. Zadbajmy również o dobre oświetlenie. W kątach umieśćmy stojące lampy, które rozświetlą wnętrze i stworzą tajemniczy nastrój.