Image

Dom z drewnianych bali jest spełnieniem marzeń nie jednego człowieka! Możesz zamieszkać w takiej na styl wiejskiego domku górskiego bądź bardzo nowoczesnym obiekcie, pełnym współczesnych rozwiązań technologicznych. Domy z bali są szczelne, dobrze izolują ciepło, a także wykazują się odpornością na czynniki atmosferyczne oraz ogień! Czy warto zatem je budować? Podpowiadamy!

Czy budowa domku z bali jest droga?

Niestety, ale może być nieco droższa niż zbudowanie domu murowanego. Do budowy domów z bali stosuje się zazwyczaj drewno lite, które musi mieć duży wymiar. Wykonanie takiego domku pochłania bardzo dużo pracy, a do jego zbudowania potrzebna jest spora wiedza oraz precyzja – nic więc dziwnego, że ekipy budowlane często „śpiewają” sobie sporo pieniędzy za ich montaż. Podobnie, jak domy murowane, budową zajmują się firmy specjalizujące się w stawianiu takich domów. Koszt budowy domku z bali to zazwyczaj od 150 tysięcy w górę – w zależności od metrażu, podziału pomieszczeń i użytego materiału.

Jakie są rodzaje bali?

Skoro jesteśmy już przy budowie warto będzie wspomnieć, z jakiego rodzaju drewna wykonuje się domy z bali. Oczywiście, wykorzystuje się w tym celu surowe drewno, które po budowie będzie sobie spokojnie wysychało. Budynek można wykończyć, kiedy dom „osiądzie” (stopień osiadania to ok. 6% wysokości ściany). Najczęściej używa się do budowy takiego domu drewna:
  • świerkowego
  • sosnowego
  • modrzewiowego (rzadziej)
  • jodłowego
Można też zdecydować się na bale suszone, jakie będą miały wilgotność mniej niż 20 % - jednak już wówczas szkielet domu pracuje zupełnie inaczej, a na balach mogą pojawić się… pęknięcia. Drewno w postaci bali może być profilowane na pożądany kształt. Są więc bale:
  • kwadratowe,
  • okrągłe,
  • owalne.

Jeżeli chodzi o ich grubość, to jest to mniej więcej od 8 do 40 cm. Możesz też zainwestować w bale ocieplone np. (wypełnione poliuretanową pianką czy wełną mineralną). Jednak wiadomo, to znacznie podwyższy koszta budowy wymarzonego domku. Taką izolację często robi się od środka, aby zachować oryginalny wygląd elewacji. Lepiej nie decydować się jednak na styropian, bo on jest mało paroprzepuszczalny, a także dość źle znosi ruchy drewna.

Co przemawia za budową domku z bali?

Powodów do zbudowania drewnianego domu jest naprawdę sporo. Oto kilka z nich:

1. Szybki czas budowy domu – w porównaniu do domów murowanych, dom z bali powstaje naprawdę błyskawicznie! I nie chodzi tu już o pieniądze – bo możesz włożyć sporo gotówki w murowany dom, a i tak nie przyspieszysz tym sposobem procesu jego powstawania. A, jeżeli jakimś cudem byś tego dokonał, konstrukcja może być nietrwała. Mury schną nawet kilka miesięcy, więc przyspieszenie budowy murowanego domu to dość… słaby pomysł. Jeżeli chodzi o domy z bali, tu nie ma takiego problemu! Drewniana chatka może stanąć na posesji już nawet w dwa miesiące!Aby wykonać fundamenty pod taki dom, trzeba będzie jednak uprzednio wykonać prace naziemne – czyli wykop po budynek. Później trzeba wybrać odpowiednią wersję posadowienia domu, np. tradycyjną, na betonie. Warto więc przygotować podłoże pod domek z bali już wcześniej, bo beton może schnąć do 28 dni! Bierz na to poprawkę.

2. Proste remontowanie – chodzi tu głównie o remont np. instalacji. Cóż, czasami może się bowiem zdarzyć taki problem. Drewniany dom ma ten plus, że wcale nie trzeba rozkuwać ściany, aby dostać się do instalacji - przez to, renowacja jest znacznie prostsza!

3. Budowa, kiedy… chcesz – jak pewnie się orientujesz, murowanego domu nie możesz zacząć budować zimą. Również, jeżeli warunki atmosferyczne nie będą sprzyjające, postęp budowy może być słaby albo na jakiś czas… całkowicie wstrzymany. W tej kwestii domy z bali wygrywają! Żeby je postawić, wcale nie musi być odpowiednia pora roku – zatem, możesz rozpocząć budowę w momencie najbardziej Tobie odpowiadającym!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie da się ukryć, że o domach z bali krąży wiele różnych mitów. Mówi się, że dom z bali nie jest bezpieczny, bo przecież może się… spalić. Nic bardziej mylnego! Większość nowoczesnych technologii obróbki drewna sprawia, że drewniana konstrukcja domu z bali nie będzie ani trochę podatna na ogień! Elementy z drewna producenci starają się produkować jak najwyższej jakości tak, by można było na spokojnie w drewnianym domu zamieszkać i funkcjonować w nim bezpiecznie przez cały rok. Nie ma więc żadnych problemów z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury w domu, również zimą (kiedy trzeba dogrzewać pomieszczenia).

Domy z bali zawsze wywołują skrajne emocje. Niektórzy wolą wersje murowane, bo boją się takich „wynalazków” i czują się bardziej bezpieczni w murach. Spora część osób sądzi też, że domy z bali mogą stać wyłącznie… w górach. Nic bardziej mylnego! Zupełnie nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby domek z bali kojarzący się z Bieszczadami albo Tatrami, postawić sobie np. na obrzeżach Warszawy czy Krakowa. W Polsce wilgotność jest na tyle optymalna, że nie osiąga ona ekstremalnych wartości. Zatem… do dzieła!