Image

Lubisz wiedzieć, czym tak właściwie oddychasz? A więc, zdecydowanie najlepszą opcją będzie wyposażyć się w czujnik jakości powietrza – znany też powszechnie jako czujnik smogu. Niestety, ale jakość wdychanego powietrza wcale się w naszym kraju nie polepsza. Dzięki czujnikowi smogu będziesz mógł więc zareagować z wyprzedzeniem i zabezpieczyć się, gdy stężenie szkodliwych pyłów stanie się… niebezpieczne!

Dlaczego warto mieć czujnik smogu?

Przede wszystkim, urządzenie tego typu skutecznie zmierzy jakość powietrza nie tylko w Twoim domu, ale też w szkole, na ulicy, lokalu użyteczności publicznej bądź w miejscu Twojej pracy. Urządzenie takie błyskawicznie poinformuje Cię o tym, kiedy przekroczony zostanie dopuszczalny poziom zanieczyszczenia powietrza. Co ciekawe, czujnik smogu może z łatwością przesłać wyniki pomiarów prosto na Twój… smartfone! To dobre rozwiązanie, kiedy w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma żadnej stacji monitorowania jakości powietrza. Możesz zdecydować się na stacjonarny bądź bezprzewodowy czujnik smogu.

Czujnik smogu – co dokładnie potrafi zmierzyć?

Smog jest to inaczej zanieczyszczone powietrze, jakie zawiera toksyczne dla organizmów ludzkich gazy i pyły. Czujnik smogu potrafi więc w rzeczywistym czasie wykazać, jakie jest aktualnie stężenie szkodliwych w powietrzu zanieczyszczeń dla człowieka. Dobrej jakości czujnik smogu z łatwością wychwycić m.in.:

  • pył PM 2,5 – stężenie nie powinno przekraczać 25 ug / m3
  • pył PM 10 – stężenie nie powinno przekraczać 50 ug / m3

Warto pamiętać, że pyły zawieszone PM są głównym powodem powstawania smogu w naszym kraju! Symbole, jakie są przy nich dopisane, oznaczają wielkość drobinek – jest ona mierzona w mikrometrach. Im mniejszy będzie rozmiar tych pyłków, tym bardziej groźne będą one dla człowieka! Takie pyłki dostają się do naszych organizmów przez układ oddechowy. Stamtąd wędrują do krwi, powodując wiele groźnych dla zdrowia i życia schorzeń czy nawet… nowotworów!

Należy też pamiętać o tym, że w powietrzu bardzo często znajdują się lotne związki organiczne TVOC, jak chociażby benzen. Właśnie tego typu związki są rakotwórcze – a więc, mogą wywołać wiele różnych schorzeń w ludzkim organizmie, jak:

  • chorobę czy podrażnienie skóry,
  • nudności,
  • choroby układu oddechowego,
  • wymioty,
  • częste bóle głowy.

W powietrzu często pojawiają się również związki rakotwórcze, zwane formaldehydami. Poziom tych związków nie powinien z kolei przekraczać 0,05ppm. Pamiętaj, żeby wybrany przez Ciebie czujnik smogu monitorował nie tylko powyżej wymienionych zanieczyszczeń – warto, by potrafił również dobrze zbadać:

  • stężenie dwutlenku węgla,
  • wilgotność powietrza,
  • temperaturę otoczenia.

Jak działa czujnik smogu?

Zanim opowiemy sobie o funkcjonowaniu czujników powietrza, warto będzie dokładniej przedstawić je – według rodzaju danego urządzenia. Jak już się dowiedziałeś, mamy więc dostępny na rynku czujnik:

  • stacjonarny – dzięki niemu dokonać możesz pomiaru wewnątrz wybranego pomieszczenia i dowiedzieć się o jakości powietrza, jakim oddychasz (np. w domu albo biurze). Jest on zasilany przez kabel, a także posiada większy gabaryt i nie jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne – zatem, nie nadaje się do pracowania poza danym budynkiem.
  • przenośny – to małe i lekkie urządzenie, jakie możesz nosić przy sobie. Posiada wbudowaną baterię, która pozwala na pracę czujnika smogu przez około 5 godzin, a czasem nieco więcej (w zależności od modelu).

Jak dokładnie funkcjonuje takie urządzenie? Otóż:

  • Powietrze, jakie zasysane jest przez pompkę, trafia do środka czujnika smogu.
  • Powietrze przechodzi przez pomiarową komorę – tam analizuje je fotometr laserowy (główna część urządzenia).
  • Uzyskane dane pomiarowe przekazywane są do wyświetlacza LCD i wysyłane do aplikacji w telefonie.

Należy pamiętać, że możesz monitorować smog zarówno w odstępach czasowych (by oszczędzać w ten sposób wbudowaną w urządzenie baterię), jak i w rzeczywistym czasie. Modele czujników smogu, które są już bardziej zaawansowane technologicznie, potrafią połączyć się z Internetem i zestawić swoje wyniki z danymi, jakie są zarejestrowane przez okoliczne stacje pomiarowe! Co ciekawe, miernik smogu może stale komunikować się ze smartfonem czy tabletem poprzez sieć Wi-Fi albo Bluetooth. Przez telefon możesz także kontrolować funkcjonowanie czujnika smogu we własnym domu czy biurze, sterując nim zdalnie ze smartfona. Ceny dobrych jakościowo czujników smogu zaczynają się od ok. 200 zł.