Domy szeregowe często określane są „domami jednorodzinnymi w bloku”. Swoją funkcją zbliżone są do jednorodzinnych domów wolnostojących, jednak narzucają również pewne ograniczenia. Czy warto zamieszkać więc w tego typu budynku? Jakie są zalety domów szeregowych? Dowiedz się więcej.

Zalety mieszkania w domu szeregowym

Dlaczego warto mieszkać w szeregowcu?

Projekty domów szeregowych zbliżone są warunkami do domów jednorodzinnych. Mogą więc dać namiastkę wolnostojącego domu. Jakie są korzyści z mieszkania w szeregowcu? Przede wszystkim, nie będziesz musiał pokonywać wielu pięter. Nie będziesz też narażony na hałasy sąsiadów, mieszkających nad Tobą. Żaden sąsiad nie będzie się też na Ciebie skarżył, że hałasujesz mu nad głową. To ważne zwłaszcza, że problem hałasowania dotyczy głównie sąsiadów mieszkających w jednym bloku.

Czy w domu szeregowym możesz mieć swój ogródek? Oczywiście, że tak! Większość domów szeregowych takowe posiada. Nie są to może specjalnie duże wymiary, jak w przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących. Jednak, zawsze to kawałek własnej zieleni oraz olbrzymi komfort – szczególnie, gdy masz małe dzieci albo psa. Własne podwórko to duża swoboda, ale i bezpieczeństwo dla dzieci oraz zwierząt. To miejsce, w którym każdy będzie mógł zrelaksować się po pracy, ale też doskonałe miejsce do wspólnego grillowania.

Czy projekty domów szeregowych są tańsze?

Żeby uznać dany ciąg tzw. szeregówką, muszą ją stworzyć minimum trzy domy jednorodzinne, złączone ścianami. Właśnie dzięki temu obniżone są koszta inwestycyjne budowy. Co za tym idzie? Z reguły niższa jest wówczas cena za projekt domu szeregowego. Zużywa się bowiem mniej zarówno terenu, jak i materiałów budowlanych na postawienie szeregówki – a już na pewno mniej, niż przy budowaniu trzech osobnych domów jednorodzinnych.

Poza tym, dom szeregowy jest tańszy w codziennej eksploatacji. Dzięki połączonym ścianom, domy nagrzewają się po części nawzajem – a więc, straty cieplne są mniejsze, a rachunki za ogrzewanie niższe. Dom szeregowy wypada korzystniej cenowo na tle innych domów, będąc częścią budynków dedykowanych na kieszeń średniej klasy. Pozwala on też na o wiele większą swobodę, niż mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Ogródek daje również więcej możliwości, niż mały balkon w bloku.

Czy warto kupić dom szeregowy?

Dom szeregowy to więcej prywatności

Z całą pewnością, jest to więcej prywatności niż w wielorodzinnym bloku. Przede wszystkim, będziesz znał swoich sąsiadów – nie jest tak, jak w bloku, że części nawet nie kojarzysz. Sąsiedzi są znajomi, więc zwiększyć można w ten sposób bezpieczeństwo swojej posesji. Poza tym, będziesz korzystał z własnego wejścia, a nie wchodził do wspólnej klatki schodowej. Dzięki temu, jeżeli np. sąsiad okaże się niemiły, unikniesz konieczności spotykania się z nim „oko w oko”.

Do większości nowoczesnych projektów domów szeregowych projektowane są prywatne miejsca parkingowe bądź garaże. Nie będziesz więc martwił się o brak miejsca pod blokiem wielorodzinnym, co jest w dużych miastach nagminnym problemem. Dodatkowo, niższe będą też koszta użytkowania domu szeregowego, w porównaniu z wolnostojącym – np. w sezonie grzewczym zapłacisz mniej, niż miałbyś ogrzewać cały dom jednorodzinny.

Dlaczego jeszcze warto zamieszkać w szeregowcu?

Warto pamiętać, że dom szeregowy to niższy koszt samego kupna działki, nie tylko domu. Zapłacisz o wiele mniej, niż gdybyś miał wybudować wolnostojący dom jednorodzinny – a już zwłaszcza, gdy będziesz miał do wyboru konkretny projekt domu szeregowego. Co ciekawe, w niektórych przypadkach samodzielnie będziesz mógł zaingerować w projekt, np. modernizując z projektantem jego wygląd lub rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń.

Ogromną zaletą dla niektórych będzie też fakt, że domy szeregowe często tworzą małe osiedla. Bardzo często gotowa jest zatem ich cała infrastruktura, co dla części mieszkańców stanie się szczególnym udogodnieniem. Poza tym, w osiedlu z domkami jednorodzinnymi zaplanowana jest z reguły również cała architektura wokół – łącznie z trawnikami, miejscami do rekreacji, oświetleniem i drogą. A to wpłynie na estetykę całości osiedla.