Czyszczenie silikonu

Czasem silikon traci swoje właściwości uszczelniające – zaczyna wówczas pękać i nie przyczepia się już tak dobrze, jak tuż po jego nałożeniu. W takim przypadku trzeba go usunąć i potraktować kabinę prysznicową czy płytki ceramiczne… nową warstwą silikonu.

To konieczne, aby w zakamarki armatury łazienkowej przypadkowo nie dostała się wilgoć! W jaki sposób można usunąć silikon? Czy można również pozbyć się starego silikonu z łazienki? A co zrobić, gdy silikon pozostał na… rękach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym pozbyć się silikonu?

Najprościej jest usunąć silikon z gładkich oraz twardych powierzchni. Jeżeli silikon jest miękki, z łatwością można go zdjąć – wystarczy zalać go wówczas sporą płynu do mycia naczyń. Następnie ściąga się go gąbeczką, ścierką czy też papierem toaletowym. Silikon stężał? W takim przypadku należy poczekać do czasu, gdy zrobi się on wystarczająco twardy – później można podważyć go szpachelką i bardzo ostrożnie zdjąć, np. skrobakiem.

Nie da się ukryć, że stary silikon jest o wiele cięższy do usunięcia. Oczywiście, można pozbyć się go ostrymi narzędziami (jak nożykiem do tapet), jednak taka praca jest bardzo wymagająca – trzeba być maksymalnie skupionym i działać precyzyjnie. W przeciwnym wypadku można uszkodzić armaturę łazienkową bądź płytki. Nie potrafisz poradzić sobie z silikonem i zostały po nim jakieś ślady? Trzeba będzie sięgnąć po rozpuszczalnik bądź specjalne preparaty, jakie poradzą sobie z zaschniętym silikonem.

W jaki sposób można rozpuścić silikon?

Jeżeli silikon jest jeszcze świeży, zdejmiesz go szpachelką, papierem lub ściereczką – nie ma w tym większej filozofii. Jeżeli już jednak zaschnął, można potraktować go wyżej opisanym płynem do naczyń, aby rozmiękczyć i rozpuścić silikon. W żadnym przypadku nie dodawaj do takiej mieszanki wody, bo płyn do naczyń… nie zadziała! Gdy silikon rozpuści się, zetrzyj go przy pomocy bawełnianej ścierki bądź gąbki (np. do naczyń).

Spróbuj również obłożyć silikon kostkami lodu! Taka metoda sprawi, że silikon stwardnieje i się skruszy. Resztki usuniesz za pomocą noża do papieru bądź żyletki (staraj się jednak robić to bardzo ostrożnie i powoli!). Unikaj moczenia miękkiego silikonu wodą, aby nie rozmazał się na ścianie czy też podłodze. Uwierz, że usunięcie plamy po silikonie nie będzie prostą sprawą!

Czy da się usunąć również stary silikon?

Oczywiście, że tak! Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • usuwanie starego silikonu na sucho – silikonu pozbędziesz się za pomocą nożyka, nachylonego pod odpowiednim kątem. Metoda ta jednak jest niezwykle wymagająca i pracochłonna.
  • usuwanie starego silikonu na mokro – osiągalne jest dzięki specjalistycznym preparatom, jakie osłabiają przyczepność silikonu i odrywają go np. od armatury łazienkowej. To zdecydowanie prostszy sposób, jak usuwanie silikonu na sucho. Na pewno, jest to też sposób dla tych… mniej cierpliwych.

Chemiczne środki do usuwania silikonu

Zmyć silikon możesz przy pomocy konkretnych preparatów, znajdujących się w popularnych sklepach czy marketach budowlanych. Koniecznie popatrz na to, czy wybrany środek chemiczny zawiera narzędzie do nakładania go. Warto również poczytać o:

  • czasie działania preparatu,
  • drażniących substancjach,
  • akcesoriach, jakie zawarte są w danym zestawie,
  • zawartości instrukcji.

Jednymi z najchętniej kupowanych środków są: Sili-Kill Den Braven (ok. 14,95 zł), Remover Tytan (ok. 17,95 zł), preparat do usuwania silikonu HG (ok. 60 zł), Silicone Remover Soudal (ok. 39 zł), zmywacz silikonu Dragon Pro (ok. 19,95 zł).

Jeżeli do wybranego produktu został załączony pędzelek, należy nałożyć preparat na silikon właśnie za jego pomocą. Następnie odczekuje się określony w instrukcji czas, usuwa resztkę silikonu za pomocą szpatułki i… gotowe! Nie chcesz usuwać całego silikonu tylko jego część, która jest uszkodzona lub zwyczajnie Ci się… nie podoba? Pamiętaj zatem o zabezpieczeniu go uprzednio taśmą malarką, by przez przypadek nie pozbyć się dobrej jego warstwy! Jeżeli jednak substancja chemiczna przypadkowo wedrze się na tę „dobrą część” silikonu, będzie trzeba usunąć go wówczas… w całości.

A co, jeżeli pobrudziłem się silikonem i został mi na rękach?

Podczas rozprowadzania silikonu pozostał Ci on na rękach? A może niechcący pobrudziłeś sobie narzędzia? Nie ma co panikować! Działaj szybko, jeszcze zanim silikon się całkiem utwardzi. Usuń go papierowym ręcznikiem z dłoni – jeszcze miękki, powinien zejść z nich bez większego problemu. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse na to, że pozbędziesz się silikonu.

Silikon już zdążył stwardnieć na rękach? No cóż, w takim przypadku ręcznik papierowy się już raczej nie przyda. Skorzystaj więc z zimnej wody, aby przemyć nią zabrudzone ręce lub swoje narzędzia. Koniecznie przemyj ręce również zwykłym, szarym mydłem. Jeżeli tylko możesz sobie na to pozwolić, zanurz w wodzie z takim mydłem narzędzia, na jakich pozostały ślady silikonu. Powtarzaj czynność do chwili, aż silikon całkowicie zniknie!