Image

Bez wątpienia, dachówka ceramiczna do tanich… nie należy. Zatem ważne będzie, w jaki sposób ją poprawnie ułożyć. Bo chyba nie chcesz za jakiś czas odkryć niefortunnej usterki i naprawiać dachu bądź znowu go… wymieniać? Dowiedz się, jak postępować z dachówką ceramiczną krok po kroku!

Przede wszystkim… wybór dachówki!

Pamiętaj, że na rynku jest wiele typów dachówek. Musisz zatem dobrać ją przede wszystkim pod konstrukcję swojego dachu. Warto wiedzieć, że nie powinieneś przykrywać dachówką ceramiczną połaci mniejszych niż 10 stopni i większych niż 90 stopni nachylenia! W innym przypadku, trzeba będzie je specjalnie potraktować – mniejsze lub większe nachylenie wymagać będzie izolacji papą, a te większe mocowania klamrami czy gwoździami.
Dach musi być w stanie udźwignąć dachówkę. Poza tym, powinieneś dobrać kształt dachówki do dachu – jeżeli jest skomplikowany, lepiej wybrać jak najprostszą formę. Zalecane do niemal każdego typu dachu są dachówki płaskie (karpiówki) – są zarówno proste w montażu, jak i stosunkowo tanie.

Jak wygląda izolowanie dachu?

Na samym początku powinno się ułożyć folię wstępnego krycia bądź wykonać poszycie z desek albo płyt z izolacją z papy. Mamy więc układanie folii, zaczynając od dołu połaci. Rozwija się ją wzdłuż okapu oraz przytwierdza zszywkami do krokwi. Pamiętaj, by pas górny zachodził na dolny! Ważny będzie również montaż papy na sztywnym poszyciu (np. z płyt OSB). Przybić trzeba je do krokwi i ułożyć tam izolację z papy (tak samo, jak rozmieszcza się pasy folii). Możesz wybrać folię wysokoparoprzepuszczalną lub niskoparoprzepuszczalną.

Ważne będzie dokładne rozmierzenie dachu i rozstawu między łatami – to na nich dachówki się opierają. Jedną z najważniejszych czynności będzie ułożenie na ziemi dachówek w dwóch rzędach, do dołu grzbietem i odmierzenie między nimi odległości. Oczywiście, trzeba będzie również zmierzyć średnią szerokość krycia. Łaty należy mocować do kontrłat o wysokości na pewno nie mniejszej, jak 24 mm (jeżeli połać ma do 12 metrów). Połać przekracza owy metraż? Więc kontrłaty muszą mieć co najmniej 4 cm! Przekrój łat należy dobrać do rozstawu krokwi.

Oczywiście zanim zaczniesz układać dachówki, musisz ułożyć w niektórych miejscach obróbki, czyli pasy blachy (np. przy okapie). Dzięki temu zabezpieczysz zarówno boki połaci, jak i krawędź okapu.

Układanie dachówki

Zacznij od prawego dolnego narożnika połaci, poprzez przykręcanie ich do łat (dachówki skrajne). Reszta dachówek opiera się na łatach (chociaż nie zawsze). Mocuj każdą dachówkę, gdy nachylenie połaci wynosi ponad 60 stopni – jeżeli będzie mniejsze, to mocuj jedynie co trzecią (albo maksymalnie co piątą). Zakładkowe dachówki należy mocować wkrętami albo klamrami (szczególnie wzdłuż kominów czy kalenic), a dachówki „karpiówki” muszą zostać przykręcone. Jeżeli masz dachówki typu mnich-mniszka, możesz je zamocować drutem bądź gwoździami.

Czym są kosze dachowe?

Są to narożniki wewnętrzne, znajdujące się u zbiegu połaci. Musisz zabezpieczyć ich dno za pomocą blacharskiej obróbki! Dzięki temu, będzie możliwe odprowadzanie wody. Przykręć obróbkę blacharską do łat – może być to również taśma koszowa. Jeżeli chcesz przy kryciu karpiówką wykonać pełne kosze (zabudowane całkiem dachówkami), nie musisz wykonywać obróbki blacharskiej.

Jak zamocować gąsiory?

Gąsiory to dachówki, jakimi wykańcza się kalenice i naroża dachu. Należy je przytwierdzić do łaty klamrami, a samą łatę przykręcić do metalowych uchwytów (znajdują się przy krokwi). Oczywiście, należy wypoziomować te uchwyty! Gąsiory trzeba układać zupełnie w ten sam sposób, jak na kalenicy. Układanie gąsiorów trzeba więc zacząć od dołu pamiętając, aby umieścić w sąsiedztwie naroży dachowych dachówki wentylacyjne – dzięki nim cyrkulacja powietrza będzie sprawna!

Pamiętaj, że dachówki będą wymagały również precyzyjnego… docięcia. Ważne, żeby nie przycinać dachówek na… dachu. Rób to lepiej na ziemi. Jeżeli zaczniesz używać szlifierkę kątową na połaci, zabrudzisz dach bądź w najgorszym przypadku go… zniszczysz.