Image

Pod względem funkcjonalnym dach jest główną przegrodą oddzielającą dom od prawie zawsze niekorzystnych, warunków atmosferycznych. Dach chroni dom od deszczu i śniegu padającego z góry, przed wiatrem, na który jest najbardziej wyeksponowaną częścią domu, przed chłodem, oraz wręcz przeciwnie, przed żarem lejącym się z nieba jednocześnie zapewniając stabilne podparcie dla często ciężkiego porycia dachowego.

Tak duże zróżnicowanie, czasem przeciwstawnych wymagań sprawia, że dach musi być wykonany w sposób przemyślany. Konstrukcję dachu tworzy więźba dachowa. Zewnętrzną warstwę stanowi pokrycie z dachówki, blachy, papy. Ocieplenie znajduje się pomiędzy krokwiami i często dodatkowo poniżej krokwi. Ocieplenie zamknięte jest membranami o różnym stopniu przepuszczania pary, co ma zapewnić jej skuteczne usuwanie z warstw ocieplenia, kiedy z różnych przyczyn tam się dostanie. Od strony wewnętrznej w pomieszczeniach użytkowych, dach wykończony jest płytami gk. Pomiędzy ociepleniem, a pokryciem dachowym znajduje się jedna z najważniejszych warstw – pustka wentylacyjna, przez którą właśnie odprowadzana jest do atmosfery para błąkająca się w przegrodzie.

Dach jest jednym z najistotniejszych elementów naszego domu. Wieńczy cały budynek nadajac mu charakterystyczną formę. Użycie różnych materiałów do krycia dachu pozwala na bogate zróżnicowanie jego ekspresji.

Najbardziej widoczną częścią dachu jest pokrycie dachowe. Najczęściej używane do tego celu są:

DACHÓWKI CERAMICZNE I CEMENTOWE - Posiadają podobne walory użytkowe, a dawno już minął czas, kiedy można było powiedzieć, że dachówki cementowe są mniej estetyczne. Jedne i drugie stosuje się do dachów spadzistych o kącie nachylenia najczęściej powyżej 20º. Bogaty wybór kształtów i kolorów stwarza ogromne pole do nadania własnemu domowi indywidualnego charakteru.

BLACHODACHÓWKA - Jest pokryciem blaszanym, przetłoczonym w taki sposób, aby imitować pokrycie dachówką. Jest bardziej szczelna i można ja stosować dla mniejszych spadków, bo już od około 10º. Jest też pokryciem tańszym, ale ta zaleta w pełni ujawnia się w dachach o prostej geometrii, bez nadmiaru powierzchni z ukośnymi bokami, jak dachy wielospadowe czy lukarny. W skomplikowanych dachach powstają duże straty odcinanych ukośnie arkuszy blachodachówki, co znacznie podnosi koszt tego rodzaju pokrycia.

BLACHA PŁASKA - Układana na rąbek stojący, to nowoczesne rozwiązanie stosowane do dachów o kątach od około 10º.

GONT BITUMICZNY - Jest formą pokrycia papowego imitującą dachówkę. Jest to pokrycie dosyć szczelne i można je stosować w szerokim zakresie kątów nachylenia, wymaga do ułożenia pełnego deskowania.

PAPA - To materiał najczęściej wykorzystywany do pokrywania dachów płaskich czyli dachów o kącie nachylenia powyżej 2% co jest niezbędne do swobodnego grawitacyjnego odpływu wody opadowej. Układana jest na pełnym deskowaniu lub innej powierzchni płaskiej. Papa wierzchniego krycia posiada posypkę. Często stosowanym rozwiązaniem jest układanie na papie wierzchniego krycia, około 10-centymetrowej warstwy małych otoczaków. Jest to dodatkowa pokrywa pełniąca dwie ważne funkcje. Z jednej strony jest to warstwa balastująca, dociskająca papę do podłoża i w ten sposób przeciwdziałająca odrywaniu papy przez siłę nośną powstałą w czasie działania silnego wiatru, a z drugiej strony jest to warstwa, która chroni papę przed przegrzewaniem w słońcu, co znacznie zwiększa jej trwałość.