Ruszył program rządowy, który uprawnia osoby niepełnosprawne do brania udziału w różnych projektach unijnych, a także realizowania ich. Pomówimy więc dziś o projektach domów, które przystosowane są dla inwalidów. Fundusze Europejskie otworzyły się dla osób niepełnosprawnych, które mogą z nich skorzystać i np. zacząć budować wymarzony dom. W naszej pracowni posiadamy projekty domów, które klasyfikują są do programu.

Projekt domu, kwalifikujący się do programu „Bez barier”

Aby skorzystać z programu „Bez barier”, na samym początku należy znaleźć projekt domu, który będzie spełniał Państwa oczekiwania. Warto skupić się na takim projekcie, który będzie mógł w pełni zaspokoić Państwa potrzeby i ułatwić sposób poruszania się po domu. Wybierać można w zasadzie bez ograniczeń, wśród dostępnych projektów domów. Nie muszą być one wyłącznie skierowane do osób niepełnosprawnych – jednak, my posiadamy takie w naszej ofercie.

Kiedy już będą Państwo chętni zgłosić się do projektu, koniecznie poinformujcie nas o swoich potrzebach. Będziemy potrzebować informacji, w jakim stopniu przygotować powinniśmy dla Państwa dom – tak, by dostosować projekt domu jednorodzinnego do np. stopnia niepełnosprawnej osoby. Dołożymy wszelkich starań, by dom spełniał każde oczekiwania i zakwalifikowany został do programu „Bez barier”. Państwa prośby rozpatrujemy indywidualnie i chętnie dostosujemy projekt domu dla osoby niepełnosprawnej.

Co warto wiedzieć o programie unijnym „Bez barier”?

Każda osoba, która kwalifikuje się do programu, ma prawo do uzyskania informacji o płynących z programu „Bez barier” korzyściach i możliwościach, jakie wynikają z wzięcia w nim udziału. Uczestnicy mają również prawo do uzyskania informacji na temat tego, w jaki sposób skorzystać z projektu i na czym on polega, a także gdzie i kiedy się odbywa. Oczywiście, informacje dostępne będą dla wszystkich osób z różnymi stopniami inwalidztwa (np. informacje tłumaczone na język migowy, transkrypcje tekstowe lub audiodeskrypcje). Ograniczenia techniczne nie będą więc stanowić żadnej przeszkody, by wziąć udział w unijnym projekcie.

Projektodawca może przeznaczyć na jedną osobę do 12 tysięcy, by dopasować projekt do potrzeb niepełnosprawnej osoby. Warto wykorzystać ten fakt i zdecydować się na architektoniczne dostosowanie wymarzonego projektu domu pod swoje potrzeby.

Dlaczego warto zbudować dom bez barier?

W Polsce mieszka kilka milionów osób, które są niepełnosprawne. Dzięki projektowi „Bez barier” można postawić dom jednorodzinny, będący przystosowanym dla właśnie takich osób – ułatwiając np. członkom swojej rodziny codzienne zmaganie się z całą jego przestrzenią. Najkorzystniej będzie to zrobić na etapie powstawania projektu domu. Co może stanowić udogodnienie w domu przystosowanym dla osoby niepełnosprawnej? Są to m.in.:

  • podjazd dla osoby niepełnosprawnej,
  • usunięcie schodów i progów (np. dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim),
  • odpowiednia nawierzchnia w domu,
  • dostosowane do potrzeb miejsce parkingowe.

W naszej ofercie posiadamy projekty domów, w których wyeliminowane są wszelakie utrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Zastosowaliśmy w nich rozwiązania przestrzenne, które umożliwiają swobodę i poczucie bezpieczeństwa osobom, które na co dzień zmagają się z trudnościami np. w poruszaniu się. W takich domach rezygnujemy z podestów czy zróżnicowania poziomu podłogi, by ułatwić domownikom przemieszczanie się między kolejnymi pokojami. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio zaprojektowane wnętrze zagwarantuje komfort wszystkim domownikom, którzy są niepełnosprawni.

Jako, że program „Bez barier” nie ogranicza Państwa do wyboru projektu, mogą go Państwo szukać wśród wszystkich dostępnych u nas projektów domów. Chętnie dostosujemy go na etapie adaptacji do potrzeb domowników ze stopniem inwalidztwa. Może to być np. wybrany projekt domu parterowego, który odpowiednio zmodyfikowany będzie spełniał specyficzne wymagania osób niepełnosprawnych – np. dodanie podjazdu do wejścia, powiększenie drzwi bądź wyrównanie poziomu podłóg, by móc łatwiej poruszać się po nich wózkiem. Odpowiednia adaptacja projektu domu to klucz do stworzenia bezpiecznej i wygodnej przestrzeni dla każdego domownika.