Projekty domów ekologicznych cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Z roku na roku jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że drobnymi poprawkami możemy poczynić wielkie zmiany ekologiczne. Nie inaczej jest podczas budowy energooszczędnego domu, który pozwala np. ograniczyć stratę energii i zaoszczędzić wiele pieniędzy. Czy wobec tego warto zdecydować się na dom ekologiczny? Dowiedz się więcej.
Czy dom energooszczędny to dobra decyzja?
Czym jest dom ekologiczny?
Tego typu budynek pozwala przede wszystkim oszczędzić energię w szerokim tego słowa znaczeniu. Projekty domów ekologicznych charakteryzują się niższymi ubytkami ciepła. Tak więc, do ich ogrzewania nie trzeba tak wiele energii, jak w tradycyjnych konstrukcjach. Równocześnie, inwestor ponosi wówczas mniejsze koszta za ogrzewanie, co szczególnie można odczuć jesienią i zimą. Warto pamiętać o tym, że w naszym kraju sezon grzewczy trwa często ponad 6 miesięcy. Decydując się na jednorodzinny dom energooszczędny, możesz już po pierwszym roku zauważyć ogromną różnicę w oszczędności na ogrzewaniu.
Co najciekawsze wcale nie musi być tak, że ekologiczny projekt domu będzie drogi w budowie. Wszystko zależy od danego projektu, a także ilości detali – zupełnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnego domu. Różnica w utrzymaniu domu ekologicznego będzie jednak bardzo wyraźna, co szybko odczuwa się zwłaszcza, gdy np. wcześniej rodzina mieszkała w tradycyjnym budynku.
O czym trzeba wiedzieć, budując dom ekologiczny?
Przede wszystkim o tym, że cały czas zmieniają się przepisy prawne i ustawy ich dotyczące. Może być tak, że w niedalekiej przyszłości projekt domu ekologicznego będzie musiał zostać poparty wieloma formalnościami – w liczbie jeszcze większej, niż aktualnie. Związane jest to ze świadectwem energetycznym każdego tego typu domu. Jeżeli chodzi o domy energooszczędne, w nich najważniejszy jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła U. Przepisy dość wyraźnie określają, jakie parametry powinny zostać zachowane w takich budynkach:
- Dachy: 0,15 – 0,20 W / m2K
- Ściany zewnętrzne: <=0,20 W / m2K
- Drzwi zewnętrzne: 0,80 – 1,0 W / m2K
- Okna, drzwi balkonowe: 0,80 – 1,0 W / m2K
- Okna połaciowe: 0,20 – 0,30 W / m2K
Należy pamiętać, że w projekcie domu energooszczędnego ogromne znaczenie ma również jego moc grzewcza (22-25 W / m2K), wentylacja mechaniczna, ale i roczne zapotrzebowanie na ciepło (30-40 kWh / m2).
Dlaczego warto zdecydować się na dom ekologiczny?
Najważniejsze zalety domów ekologicznych
Przede wszystkim, dom ekologiczny wiązać się będzie z mniejszym zużyciem energii, a więc mniejszym ubytkiem ciepła z budynku. Będzie to korzystniejsze nie tylko jeżeli chodzi o samą ekologię, ale też… ekonomię. Oczywiście, niższe zapotrzebowanie na energię to automatycznie mniejsze koszta ogrzewania. Jak wspominaliśmy, będzie się dało odczuć różnicę w portfelu już po pierwszym sezonie grzewczym.
Co jeszcze przemawia za wybraniem projektu domu ekologicznego? Otóż, z całą pewnością doskonała izolacja, a zatem lepszy komfort jeżeli chodzi o użytkowanie budynku. Nie będziesz musiał bać się zimna z mostów termicznych. Poza tym, nie będzie się również rozprzestrzeniała wilgoć – to ona doprowadza przecież do powstawania grzybów i pleśni w domu.
Pamiętaj, że…
Jeżeli chcesz kupić projekt domu ekologicznego, ale z myślą o sprzedaży go w przyszłości, jego wartość rynkowa będzie większa od tradycyjnego budynku o podobnym standardzie oraz metrażu. Właśnie dlatego wybór domu energooszczędnego może okazać się bardzo dobrą, przyszłościową decyzją.