Nowoczesne domy generują duże koszta. A przynajmniej tak wydaje się większości inwestorów. Czy inteligentne domy faktycznie ą drogie? Sprawdź, czy warto zdecydować się na budowę zautomatyzowanego domu jednorodzinnego.

Czy domy inteligentne są drogie?

Niestety, ale w dalszym ciągu jest to opcja o wiele droższa, niż tradycyjna inwestycja. Elektroniczne systemy zarządzania potrafią kosztować nawet 15-20 tysięcy złotych w jednym tylko projekcie domu jednorodzinnego. Im bardziej zautomatyzowany będzie dom, tym większą sumę za niego trzeba będzie zapłacić. Nie jest to zatem wydatek, na który będzie stać każdego inwestora. Dlatego też, wielu z nich po prostu rezygnuje z nowoczesnych technologii, by nie uszczuplić budżetu przeznaczonego na budowę. Oczywiście, jesteśmy w stanie funkcjonować bez automatycznego dowodzenia domem. Jednak, czy słusznie z niego rezygnujemy?

Automatyczny dom jest bardziej komfortowy

Inteligentne domy to większe możliwości, ale i większa wygoda korzystania z nich. Za pomocą elektronicznego urządzenia (np. smartfona lub tabletu) można włączać i wyłączać niemal każde urządzenie w domu. Zautomatyzowany budynek pozwala jednym kliknięciem zapalać i gasić światła, otwierać i zamykać garaż, spuszczać i odsłaniać rolety czy nawet podlewać rośliny w ogrodzie. W dodatku, jeżeli zdecydujesz się na kamery wokół domu, będzie można również podglądać, co się dzieje na jego terenie – za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji na smartfonie. W zasięgu ręki, będziesz mieć zatem kontrolę nad całym domem.

Niektóre systemy inteligentne w domach umożliwiają cykliczne programowanie ustawień, więc np. o określonej porze odsłaniać się będą rolety albo włączać zraszacze w ogrodzie. Oczywiście, do takiej opcji trzeba dopłacić odpowiednią sumę pieniędzy. Są też takie systemy, które mogą współpracować np. z czujnikami wiatru, deszczu albo temperatury, dostosowując do tych parametrów ustawienia w domu i na zewnątrz (np. zamykanie się okien w razie ulewy czy też zawinięcie rolet, gdy zacznie zbyt mocno wiać). Z całą pewnością jest to duże udogodnienie zwłaszcza, gdy większość czasu spędzamy w pracy, poza domem – a cały czas chcielibyśmy mieć nad nim kontrolę.

W inteligentnym domu jest bezpieczniej

Czasem zamknięcie domu na klucz nie wystarcza. Jeżeli chcesz się poczuć bezpieczniej w projekcie domu jednorodzinnego, możesz zautomatyzować go o nowoczesne rozwiązania – również, jeżeli chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Możesz zainstalować w nim np. kamery, podczerwień, a także specjalne czujki alarmowe, które będą informować o zagrożeniu. Oczywiście, ważne będą też wszelakie czujniki smogi, ale i dymu. Posiadając zainstalowany w domu system bezpieczeństwa, nie będziesz zamartwiał się za każdym razem, gdy polecisz na wakacje.

Czy na automatycznym domu można zaoszczędzić?

Wiadomo, inwestycja w inteligentny dom nie zwróci się od razu. Jednak, budowa zautomatyzowanego domu może z czasem pozwolić zaoszczędzić na pewnych rzeczach, np. na ogrzewaniu czy elektryczności. Może nie będą to ogromne sumy, ale po czasie będzie można zauważyć pewne oszczędności. Jeśli np. zaopatrzysz się w czujniki temperatury, ogrzewanie będzie włączać się wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba. Tak samo czujniki zmierzchowe zadbają o to, by w nocy niepotrzebnie nie świeciło się światło.

Warto jednak dobrze rozważyć, czego chcemy od przyszłego domu, ile czasu będziemy w nim spędzać i czy nie wystarczy zautomatyzować go jedynie w pewnych elementach. Czasami okazuje się bowiem, że wystarczy jedno lub dwa inteligentne rozwiązania, by móc komfortowo korzystać z możliwości domu.