Dom piętrowy czy parterowy? Każdy planujący budowę domu powinien zastanowić się nad tym pytaniem i przeanalizować zalety i wady obydwu rozwiązań. Dom budujemy na lata, dlatego powinien być użyteczny i dopasowany do naszych potrzeb.

Rozmiar działki

Czasami kształt, wielkość działki i miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni determinują wybór domu parterowego lub piętrowego. Warto o tym pamiętać podczas oglądania działek budowlanych. Parterowe domy wymagają większej parceli a piętrowe mogą stanąć na mniejszej działce. Dom wielokondygnacyjny będzie się ładnie prezentować w otoczeniu dużych domów czy willi - parterowy już niekoniecznie. Należy również pamiętać o ogrodzie, który w przypadku domu parterowego powinien być na tyle duży, aby otaczać posiadłość ze wszystkich stron.

Zalety i wady domów jednokondygnacyjnych

Domy parterowe są idealne dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Ze względu na brak schodów i pięter są bezpieczne dla dzieci oraz komfortowe dla osób starszych. Duże okna oraz brak pięter daje poczucie bliskości z naturą. Taras powinien odgrywać ważną rolę w domach parterowych. W pokojach można wstawić drzwi balkonowe, aby było wyjście na taras. Decydując się na dom parterowy często można zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Poszczególne pomieszczenia są bardziej ustawne.
Dom parterowy ma też pewne wady. Należy pamiętać, że wszystkie strefy, zarówno dzienna, prywatna jak i zawodowa (gabinet, biuro) są zlokalizowane na jednym poziomie. Taki układ nie sprzyja prywatności i ciszy. Co więcej, aby wszystkie pomieszczenia i pokoje znajdywały się na jednej kondygnacji, muszą być one połączone hallami oraz korytarzami, które zajmują trochę przestrzeni i czasem wymuszają dany układ pomieszczeń.

Plusy i minusy domów piętrowych

Dom piętrowy jest idealnym rozwiązaniem dla wielopokoleniowej rodziny. Każde pokolenie może mieć swoje piętro. Z jednej strony, dzięki kilku kondygnacjom domownicy mogą się czuć się swobodnie, intymnie. Na każdym piętrze można wygospodarować miejsce na kuchnię i łazienkę, aby każde piętro stanowiło osobne mieszkanie. Pokoje na górze można wyposażyć w balkony, które dodają uroku oraz są funkcjonalne.
Z drugiej strony piętrowy układ domu wiąże się z częstym wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Może to być uciążliwe dla osób starszych. Co więcej, schody zabierają powierzchnię użytkową i są dosyć kosztowne. Aby ładnie łączyły obydwa poziomy, powinny być dobrze przemyślane i porządnie wykonane. Pokoje na piętrze z powodu skosów będą mniej ustawne niż te na parterze.

Podsumowując, zarówno dom parterowy jak i piętrowy ma zalety oraz wady. Nie istnieje idealna liczba kondygnacji, dlatego warto przeanalizować swoje potrzeby, aby dom był funkcjonalny, pasował do naszego modelu rodziny i stylu życia.