Zastanawiasz się nad wybudowaniem swojego własnego domu piętrowego?  Powinieneś zatem wiedzieć, dlaczego warto będzie zdecydować się na właśnie taki projekt! W jakim przypadku powinieneś zbudować jednorodzinny dom piętrowy?

Dom piętrowy na małej powierzchni działki

W dzisiejszych czasach domy piętrowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, jednym z największych plusów tego typu budynków jest fakt, że możesz dzięki niemu zyskać naprawdę spory metraż domu nawet na niezbyt dużej działce. Dom piętrowy budowany jest do góry, a więc działka wcale nie musi być kolosalna, by taki budynek mógł na niej powstać. Tym sposobem, możesz zaoszczędzić na metrażu i zbudować sobie np. piękny ogród czy też większy garaż. Nie możesz albo nie chcesz kupować dużej działki? Zatem, dom piętrowy będzie w takim przypadku idealną inwestycją!

Piętrowy budynek to również dobry pomysł, by wybudować duży dom na działce w mieście. Wiadomo – w mieście trudniej jest bowiem o sporą działkę w ładnym miejscu. A, jak już taka się znajdzie, to na pewno będzie bardzo droga. W dodatku, miejskie działki często są też trudne do wygospodarowania. Projekt domu piętrowego pozwoli więc – mimo małej powierzchni zabudowy – na zachowanie jego w dalszym ciągu dużej powierzchni użytkowej!

Domy piętrowe to niższe koszta budowy

Zazwyczaj budowa domu piętrowego wiąże się z niższymi kosztami za 1 m2. Oszczędzić możesz nie tylko na fundamentach, ale też nawykopach, instalacji wodociągowej, montażu dachu, przewodach.

W nowoczesnych domach piętrowych ludzie rezygnują z tradycyjnej piwnicy – co automatycznie wpływa na mniejszą ceną budowy domu, który nagle staje się nawet o 30% tańszy! A więc, stosunek kosztów wybudowania domu piętrowego do komfortu jego użytkowania jest jak najbardziej korzystny. Możesz dzięki takiemu budynkowi otrzymać przynajmniej dwie pełnowymiarowe kondygnacje – jednak, nieograniczone skosami. To oczywiście sprawia, że dom piętrowy łatwiej jest zaaranżować! Pomieszczenia, które znajdą się bowiem na piętrze, będą w większości samo przestronne i ustawne, jak te na parterze.

Dodatkowo, projekty domów piętrowych można naturalnie i przejrzyście podzielić na strefy użytkowe. Możesz to oczywiście zrobić na obu poziomach. Przestrzeń dzienna nie będzie kolidowała wówczas z przestrzenią nocną – co, niestety, bardzo często zdarza się przy innego rodzaju typach budynków mieszkalnych (np. parterowych).

Jakie są jeszcze zalety domów piętrowych?

Oczywiście, w domu piętrowym będziesz miał zapewnioną większą prywatność – zwłaszcza, gdy planujesz ustanowić z domu ostoję dla kilku pokoleń. Wówczas, dom piętrowy nie tylko zmieści nawet bardzo liczną rodzinę, ale też zapewni wszystkim sporo prywatności, której przecież potrzebuje… naprawdę każdy! Dodatkowo, taki dom umożliwi wielopokoleniowej rodzinie nie tylko przestrzeń osobistą, ale też łatwiejszy dostęp do światła słonecznego.

Co ciekawe, taki dom będzie lepiej też ozdobić! Jeżeli chcesz mieć dom piętrowy, możesz ozdobić go bowiem np. przepięknym balkonem albo spadzistym dachem – w wielu domach takich, jak parterowych, takiego typu ozdobniki budynku zwyczajnie… nie wchodzą w grę! A więc, nie trzeba zbyt wielu skomplikowanych zabiegów architektonicznych, aby budynek piętrowy wyglądał bardzo oryginalnie. W tym miejscu warto też wspomnieć, że dom piętrowy nie posiada zabierających przestrzeń skosów! A więc, to dobry argument, by postawić właśnie na niego – zwłaszcza, jeśli faktycznie chcesz pomieścić w domu całą rodzinę i zapewnić każdemu prywatną przestrzeń do codziennego funkcjonowania.

Dodatkowo, w dobrze zbudowanym dom powinien być niższy także… koszt ogrzewania! Jak to możliwe, że może być on mniejszy od domu parterowego, który będzie mieć np. taki sam metraż? Otóż, wynika do z mniejszej ilości ścian zewnętrznych! Jeżeli myślisz więc nad oszczędnościami w przyszłości, naprawdę warto będzie przemyśleć zamówienie projektu domu piętrowego!