Zastanawiasz się, czy dom szeregowy jest dla Ciebie? Ile trzeba płacić za eksploatację domu w zabudowie szeregowej? Czy to dobra decyzja, w przypadku chęci kupna pierwszego domu jednorodzinnego? Dowiedz się, jakie są różnice między domem szeregowym a innymi projektami domów, a także o zaletach szeregówek. Może Ci uda się wywnioskować, czy dom szeregowy jest właśnie dla Ciebie?

Co odróżnia dom szeregowy od innych projektów domów?

Dom wolnostojący stanowi jedną, osobną budowlę. Może być w nim zatem nieco więcej intymności, niż w domu szeregowym. Jednakże, tego rodzaju dom wolnostojący jest droższy w eksploatacji, więc nie każdemu będzie to na rękę. Niektórzy mylą domy szeregowe z bliźniakami, a to już zupełnie inny typ projektów domów. Przede wszystkim należy pamiętać, że domy bliźniacze to dwa budynki, które do siebie przylegają i są połączone podwójną ścianą. Jeżeli szukasz czegoś na mniejszą działkę i chcesz zamieszkać z bliskimi osobami obok, może to być najbardziej rozsądna opcja. 

Domy szeregowe zdecydowanie różnią się od innych projektów. Przede wszystkim, stanowią one swego rodzaju połączenie budynków wolnostojących, jak i bliźniaczych oraz wielorodzinnych, z tym, że segmenty oddzielają ściany pojedyncze, W szeregówne można mieć np. swój własny ogród, werandę, odobne wejście czy garaż, a także kilka pięter. Jednocześnie, dom szeregowy będzie tańszy niż wolnostojący. Poza tym, koszty eksploatacyjne również w tym przypadku znacznie się zmniejszą. Jedynym minusem jest fakt, że dom cały czas będą otaczali sąsiedzi. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego – zwłaszcza szukających spokoju osób.

Dla kogo dom szeregowy będzie dobrą decyzją?

W szeregowcu na pewno będzie swobodniej, niż w bloku wielorodzinnym. W tego typu budynku można mieć więcej prywatności, ale i przestrzeni. Możesz mieć bowiem np. własne wejście do domu, a nie wspólną klatkę schodową. Poza tym, nowoczesne projekty domów szeregowych mają zazwyczaj osobne garaże, a nawet piwnice. W dodatku, w przeciwieństwie do mieszkania w bloku, możesz w domu szeregowym mieć swój własny kawałek ziemi z miejscem na grilla, a także spory taras.

Jeżeli przemawia do Ciebie spędzanie wolnego czasu w otoczeniu zieleni oraz picie kawy na świeżym powietrzu, dom szeregowy będzie naprawdę doskonałym wyborem. Tym bardziej, gdy jednocześnie cenisz sobie bliskość miasta, lale zarazem dość masz już mieszkania w bloku. Warto zauważyć, że domy szeregowe stawiane są dziś w bardzo dobrych lokalizacjach. Własnie po to, by inwestorom łatwiej było dostać się do pracy czyy sklepów. Nowoczesne osiedla utworzone z domów szeregowych często mają również swoje własne miejsca do rekreacji, dostęp do sklepów, aptek, komunikacji miejskiej czy placów zabaw. Szeregowiec zapewnia też poczucie bezpieczeństwa, ponieważ ciągle pozostaje się blisko sąsiadów. Jeżeli chcesz przeprowadzić się z dużego bloku do własnego budynku, jednak obawiasz się bycia daleko od miasta i ludzi, warto przemyśleć kupno domu szeregowego.

W jakich przypadkach lepiej zrezygnować z kupna domu szeregowego?

Jeżeli marzysz o pomysłowej elewacji i dużych zmianach na zewnątrz budynku, od razu uczulimy – charakter budynków jest z góry narzucany przez inwestorów, a casemnawet i samo miasto. Nie będziesz więc mógł zmieniać elewacji czy rozbudować budynku. To co mogłoby Ci przeszkadzać to: 

  • oświetleniem – jako, że budynki „sklejone” są ze sobą ścianami, nie wszędzie będzie można zrobić przeszklenia.
  • poczucie swobody – mimo mieszkania w szeregówce należy liczyć się z faktem, że nadal będziesz miał obok siebie sąsiadów. Nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi. Brak odpowiedniej izolacji akustycznej może sprawić, że hałasy będą przypominały nieco mieszkanie w bloku wielorodzinnym. Z ta różnicą, że sąsiedzi będą wyłącznie po jednym lub dwóch bokach ścian.

Projekt domu szeregowego – kupować czy nie?

Kupno projektu domu szeregowego jest kwestią bardzo indywidualną. Musisz zastanowić się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Szukając rozwiązania między domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku wielorodzinnym, szeregówka wydaje się rozsądną opcją. Szczególnie, jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów za ogrzewanie, prąd czy wodę. Dom szeregowy idealny jest dla tych, którzy chcą czuć się jak w domu jednorodzinnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą zrezygnować z rzucenia miejskiego stylu życia.

Jak każdy inny dom, szeregowiec ma swoje wady i zalety. Jedni kompletnie nie uznają tego typu budynków, inni zaś zachwycają się pięknymi osiedlami, które coraz liczniej wypełniają mapy naszego kraju. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto ustalić swoje priorytety i zastanowić się, na czym najbardziej zależy nam w mieszkaniu. Jeżeli uznasz, że dom szeregowy spełnia wszystkie Twoje oczekiwania - nie wahaj się.