Dach to zwieńczenie domu. Jego kształt i rozmiar ma wpływ na wygląd bryły, funkcjonalność oraz koszty budowy. Forma dachu powinna nawiązywać do stylu całego projektu. Sprawdź, jakie są zalety i wady poszczególnych dachów. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru?

Ograniczenia prawne

Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt domu i rodzaj dachu, koniecznie sprawdź zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czasami w planie kąt nachylenia połaci dachowej i rodzaj pokrycia jest już narzucony, dlatego jeszcze przed kupnem działki warto zapoznać się z tymi wytycznymi.

Zalety dachu płaskiego

Dach płaski inaczej nazywany jest stropodachem, ponieważ pełni rolę stropu oraz dachu. Choć dach płaski kojarzy się z budownictwem z lat 70-tych, to okazuje się, że domy z dachem płaskim są ikoną nowoczesności oraz synonimem oryginalności i designu. Nowoczesne domy nie mają nic wspólnego z PRL-owskimi bryłami. Coraz częściej architekci wybierają dach płaski, ponieważ dzięki niemu można kształtować ciekawe bryły .

Do głównych zalet dachu płaskiego należą korzyści finansowe. Pokrywając dom stropodachem, minimalizujemy jego zewnętrzną powierzchnię i dzięki temu redukujemy straty ciepła. Mniej ciepła ucieka przez dach, więc wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie. Wszystkie pomieszczenia mają jednakową wysokość. Pokoje nie mają skosów, więc są bardziej ustawne. Na płaskiej przestrzeni dachu można zaaranżować taras lub ogród. Dzięki temu nasz dom będzie oryginalny i zyskamy dodatkową zieloną przestrzeń.

Wady dachu płaskiego

Decydując się na płaski dach musimy pamiętać, że zimą trzeba go regularnie odśnieżać. Kąt nachylenia dachu powinien być dostosowany do projektu domu, aby współgrał z jego bryłą oraz okolicznymi budynkami.

Zalety dachu spadzistego

Niewątpliwie dachy strome są bardziej popularne w Polsce. Wyróżniamy następujące rodzaje spadzistych dachów: jednospadowe (pulpitowe), dwuspadowe i czterospadowe (kopertowe, namiotowe), mansardowe, naczółkowe oraz wielospadowe. Należy jednak pamiętać, że dach jedno- czy dwuspadowy będzie tańszy i mniej skomplikowany w budowie w przeciwieństwie do wielospadowego.

Klasyczny kształt dachu pasuje do projektów w różnych stylach. Duży kąt nachylenia dachu sprawia, że woda jest skuteczniej odprowadzana oraz śnieg zsuwa się z połaci dachowej. Dzięki spadzistym dachom dom wygląda atrakcyjnie i elegancko. Decydując się na dach dwuspadowy można zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych i zyskać dodatkową przestrzeń.

Wady dachu spadzistego

Pokoje na poddaszu będą miały liczne skosy, które mogą sprawić problemy w urządzeniu pomieszczeń oraz zabrać sporą przestrzeń w pokojach. Jeśli zdecydujemy się na dach czterospadowy, to trzeba liczyć się z dużymi kosztami. Dachy spadziste w przeciwieństwie do stropodachów są klasyczne i mało nowoczesne.