Odpowiednia ilość naturalnego światła w pomieszczeniu, warunkuje dobre samopoczucie przebywających w nim osób. Zazwyczaj okna dachowe służą do doświetlania pomieszczeń bez dostępu do naturalnego światła z okien fasadowych, jak korytarze, klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze czy łazienki.

Coraz częściej ludzie decydują się na nowoczesne domy z płaskim dachem (np. jak w projekcie Awokado). Dzięki oknom dachowym możemy doświetlić salon czy pracownię rozproszonym światłem wpadającym z góry. Jak wpłynie to na nasze wnętrze?

Dobrze doświetlenie biurka

Czasem okna fasadowe mogą być niewystarczające. Gdy pokój ma znaczną powierzchnie lub wydłużony kształt, światło z okna nie dociera do wszystkich jego zakamarków. Jeśli taki pokój ma służyć nam do pracy lub zabawy i nauki, możemy potrzebować lepszego oświetlenia w części, w której stoi biurko. Odpowiednio umieszczone okno dachowe ułatwi aranżację pokoju i możliwi swobodniejsze podzielenie go na strefy. Taki dodatkowy punkt światła sprawi, że nie będziemy musieli ustawiać wszystkiego w pobliżu okna fasadowego.

Duża przestrzeń, dużo światła

Salon, otwarta kuchnia, czyli szeroko pojęta strefa jadalna są zazwyczaj dobrze oświetlone światłem dziennym przez duże okna tarasowe. Wydawałoby się, że nie są to miejsca, w których zastosowanie okien dachowych jest konieczne. Jednak takie niecodzienne rozwiązanie może być sposobem na osiągnięcie nietypowego efektu – wyodrębnienia jakiegoś miejsca w tej dużej przestrzeni, dzięki temu możemy nadać mu szczególnej rangi. Wystarczy wyobrazić sobie stół w jadalni – oświetlony z góry naturalnym światłem. Wyjątkowe miejsce na spożywanie posiłków, oferujące inną scenerię podczas śniadań, a inną podczas kolacji.