Myślisz nad tym, czy warto jest zamieszkać w domu bliźniaku? Wypada więc wcześniej zastanowić się nad tym, jakie korzyści mogą płynąć ze zdecydowania się na dzielenie z sąsiadami domu w zabudowie bliźniaczej! Może dzięki temu będziesz mógł trafniej podjąć swoją decyzję i przekonać się, czy bliźniak to dobre rozwiązanie dla Ciebie i… Twojej rodziny.

Jakie są korzyści mieszkania w domu bliźniaku?

Dom bliźniak jest to budynek, jaki składa się z dwóch domków połączonych ze sobą – a w zasadzie, przylegają one do siebie właśnie w… zabudowie bliźniaczej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można wykorzystać w bardzo efektywny sposób nawet niewielką czy też wąską działkę. Dodatkowo, dzieląc z sąsiadem dom-bliźniak można też zwiększyć poczucie bezpieczeństwa! Czy jest jeszcze jakiś plus posiadania domu tego typu? Oczywiście, że tak! Dom bliźniak będzie kosztował o wiele mniej, jak dom wolnostojący – mimo to, że ona będą mieć podobną powierzchnię. Same zalety, prawda?

Nowoczesny dom bliźniak

W dzisiejszych czasach można zaprojektować dom bliźniaczy na sposób bardzo modernistyczny. Dom bliźniak, jaki składa się z dwóch samodzielnych segmentów, będzie tworzył jednorodną i symetryczną bryłę na sąsiednich parcelach. Jeżeli dobrze dogadasz się ze swoimi sąsiadami, jacy mają zamieszkać razem z Tobą w tym budynku, możecie jednolicie wykończyć dom i nadać mu wygląd naprawdę okazałej i luksusowej willi! Bliźniak składa się z dwóch kondygnacji? A więc warto będzie, by bryły w domu nieco zachodziły na siebie. Nowoczesny dom to również połączenie białego tynku z ciemnymi elementami wykończeniowymi (np. w drewnie).

Możesz dogadać się również z sąsiadami co do wejścia – może warto będzie postawić na imitację kamieni w formie… płytek? A może warto będzie też połączyć oba ogrody domu bliźniaczego, tworząc rozległy taras? Dzielona z sąsiadem ściana nie będzie stanowić wówczas problemu, również podczas projektowania wnętrz domu. Chcecie zachować czystość formy bliźniaka? Warto będzie więc poprowadzić rynny np. w środku budynku. To nowoczesne rozwiązanie jakie sprawi, że obie kondygnacje będą wyglądać bardzo elegancko!

O czym pamiętać, zanim wybierzesz dom bliźniak?

Przede wszystkim, starannie wybierz sobie sąsiadów – o ile jest to możliwe. To najważniejszy element, ponieważ będziesz widywać ich częściej niż np. w domku jednorodzinnym. Warto więc poszukać odpowiednich lokatorów, z którymi będziesz mógł podzielić się chociaż częścią obowiązków. Zadbaj również w domku bliźniaczym o to, aby:

  • zamocować dobrą izolację akustyczną ścian dzielonych z sąsiadami (w końcu też masz prawo do prywatności),
  • ustawić meble wygłuszające odgłosy dobiegające zza ściany (to dobre rozwiązanie, jeżeli nie będziesz mieć wpływu na to, jakie materiały wykorzystane zostaną do budowy domu-bliźniaka),
  • postawić ogrodzenie – dzięki niemu możesz zapewnić sobie niezależność od sąsiadów oraz nieco intymności.

Jeżeli sąsiedzi nie są Tobie bardzo bliscy, możesz z powodzeniem odgrodzić się od nich np. kameralnymi, zielonymi przesłonami (jak szpalery drzew). Dzięki temu będziesz mieć spokój i pewność, że chociaż trochę odpoczniesz od nachalnych… spojrzeń sąsiadów!

W bliźniaku jest bezpieczniej

Warto zdecydować się na zamieszkanie w takim domu np. ze sprawdzonymi znajomymi bądź rodziną. No cóż, dobranie sąsiadów którymi dzielić się będzie połowę domu, jest kluczową sprawą zamieszkiwania tego rodzaju parceli. Warto podzielić dom bliźniak z kimś, kogo już znamy. Zwłaszcza, że zaufana osoba zdecydowanie uspokaja świadomość mieszkania w domu np. położonym nieco dalej od miasta.

Bliźniak daje poczucie bezpieczeństwa, ale też… możliwość obcowania z naturą. Jeżeli zdecydujesz się bowiem na wybudowanie go niedaleko lasu, codziennie będziesz budzić się z przepięknym widokiem, jaki rozciągać się będzie np. z tarasu. Nie dość, że mniejszym kosztem niż w domu jednorodzinnym, to też w bezpiecznym terenie – bo dzielonym z zaufanymi sąsiadami w drugiej połówce bliźniaka. To wielki plus, kiedy możesz do kogoś zapukać i ewentualnie poprosić o pomoc!