Cenisz sobie wspólny czas spędzany z krewnymi? A może chciałbyś zawsze znajdować się możliwe jak najbliżej swojej rodziny? Jest na to sposób! Wystarczy, ze zdecydujecie się wspólnie na wybudowanie domu dwulokalowego! To opcja zdecydowanie wygodniejsza, niż stawianie obok siebie osobnych budynków.  Dla kogo najlepszy będzie taki dom?

Czym są domy dwulokalowe?

Dom dwulokalowy jest to budynek, jaki zakłada aż dwie części mieszkalne, jednak z zupełnie osobnymi wejściami. Zapewnia to bliskość mieszkania ze sobą, jednak też prywatność dla obu stron. Dwurodzinny obiekt może zapewnić stałe widywanie się z rodziną, jednak przy zachowaniu również wzajemnej niezależności. Lokale są odizolowane akustycznie. Zazwyczaj jedna część w tego typu domu jest większa od drugiej – posiada bowiem przestrzeń wspólną, w jakiej rodzina może się spotykać i spędzać razem czas. Jest to więc pewna alternatywa dla projektu domu bliźniaczego. Czym więc różnią się oba projekty? Otóż, w „bliźniaku” nie ma części wspólnej takiej, jak w dwulokalowym budynku!

Rzecz jasna, podczas planowania takiego rodzaju domu musisz pamiętać o tym, by dostosować go do liczby i preferencji domowników. Powinieneś dobrze przemyśleć, ile osób będzie w nim finalnie mieszkało. Jeśli mniej, możesz zdecydować się na mały dom parterowy. Jeżeli jednak będzie tych osób nieco więcej w budynku, warto będzie zastanowić się nad powiększonym nieco domem dwulokalowym z poddaszem użytkowym.

Jak wybrać odpowiedni projekt domu dwulokalowego?

Warto zwrócić uwagę na to, jaka ilość domowników będzie w nim mieszkać. Przystosować trzeba bowiem projekt aż dla dwóch rodzin. Niezależnie od tego, jaki finalnie styl będzie mieć obiekt, warto uczynić go jak najbardziej funkcjonalnym i komfortowym – każdemu mieszkańcowi domu powinno się bowiem żyć w nim… wygodnie. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem są dwa wejścia, a nie tylko jedno. W każdym osobnym lokalu znajdować musi się również łazienka, sypialnie, jadalnia, kuchnia oraz salon. Oczywiście, całość trzeba dograć tak, żeby domownicy mogli spędzać też ze sobą czas wspólny. Może warto będzie połączyć z tyłu ogród w jedną całość? Możliwości aranżacyjne są dziś naprawdę ogromne!

Dom dwurodzinny – komu będzie najlepiej służył?

Jeśli chcesz zamieszkać ze starszymi rodzicami po to, by móc się nimi zaopiekować, możesz zdecydować się na projekt domu dwulokalowego. Dzięki temu, zawsze będziesz blisko swojej rodziny! A może chcesz drugą część domu w niedalekiej przyszłości przeznaczyć na miejsce do zamieszkania dla swoich wnuków? Właśnie wtedy najlepiej będzie zdecydować się na tego typu budynek! Dom dwulokalowy to również świetnie rozwiązanie dla rodzin z dorastającymi dziećmi – zawsze można bowiem przeznaczyć drugą część domu właśnie… dla nich!

Pamiętaj, że dom podzielony na dwa osobne lokale, każdej z zamieszkujących go rodzin na pewno  będzie w stanie zagwarantować:

  • komfort życia,
  • niezależność,
  • poczucie intymności.

To doskonała opcja zwłaszcza, jeżeli potrzebujesz również chwili wytchnienia tylko dla siebie – a, jak wiadomo, takich momentów wymagają nawet najbardziej rodzinne osoby. To wszystko będzie rzecz jasna do osiągnięcia, jednocześnie mając swoich bliskich zawsze „pod ręką”. Dom dwulokalowy pozwala pielęgnować relacje między domownikami, a także pomagać sobie nawzajem. Należysz do wielopokoleniowej rodziny, jaka jest dla siebie wyjątkowo bliska? Jesteście ze sobą mocno związani i wyznajecie podobne wartości? Zatem, dom dwulokalowy będzie dla Was idealny!

Pamiętaj, że…

Dwupokoleniowy dom mogą zamieszkać również rodziny czy osoby, jakie nie są ze sobą spokrewnione. Można w ten sposób nie tylko zyskać bezpieczeństwo dzięki sąsiadom za ścianą, ale też znacznie obniżyć koszta inwestycji, jaką jest budowa domu i kupno działki! Mimo, że dwulokalowy obiekt w świetle prawa nadal jest domem jednorodzinnym, to całości wkładu finansowego wcale nie musi ponosić tylko jedna rodzina! A to wielki plus zwłaszcza, kiedy chcesz zamieszkać poza miastem mniejszym kosztem!