Image

Stoisz przed decyzją wybrania wymarzonego projektu domu dla Twojej rodziny? Zawsze jest to dość trudny wybór, który powinno podjąć się świadomie. Doskonałym rozwiązaniem są domy parterowe, jakie wyróżniają się wieloma zaletami. Dlaczego warto postawić właśnie na nie? Podpowiadamy!

Zalety domów parterowych

Dom parterowy jest przede wszystkim bardziej zgodny z ogrodem. Każdą jego część można bowiem bezpośrednio z nim powiązać, co czyni go nieco przyjaźniejszym – a już zwłaszcza dla osób uwielbiających bliskość natury. Możesz także łatwo połączyć „parterówkę” z rodzinnym tarasem. Przestrzeń projektu takiego domu staje się równa z przestrzenią zewnętrzną, a granice między nimi zdają się zanikać – jest to więc spora zaleta zwłaszcza, kiedy cenisz sobie bliskość przyrody. W domu wielokondygnacyjnym ciężko będzie o taki sam, spójny efekt.

Dla wielu osób największą zaletą domu parterowego jest fakt, że nie posiada on schodów. Projekt domu umożliwia więc dostanie się do wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie – bez konieczności pokonywania schodów. Niestety, ale nie każdy może bowiem to zrobić – a już zwłaszcza starsze osoby, dzieci bądź osoby niepełnosprawne. Jeżeli więc w Twoim domu będą mieszkać tacy domownicy, warto rozważyć wówczas budowę domu parterowego. Z całą pewnością będzie im o wiele wygodniej przemieszczać się między przestrzeniami – bez narażania się na problemy. Dodatkowo, brak schodów w domu parterowym oznacza również… oszczędność miejsca!

Oczywiście, możesz także w tego typu projekcie zdecydować się na schody – jednak w postaci np. kilku stopni. Będą one służyły nie pokonywaniu wysokości, a… wytchnieniu. Mogą to bowiem być stopnie obniżające albo podwyższające nieco część np. salonu czy też innego pomieszczenia. Projektanci bardzo często stosują takie rozwiązanie w domach parterowych – stopni wcale nie musi być wiele (na przykład dwa lub trzy).

Dlaczego warto wybudować dom parterowy?

W domach parterowych można uniknąć również długich i ciemnych korytarzy, jakie często spotyka się w domach o wielu piętrach. Dlaczego tak jest? Otóż, projekt domu musi zmieścić się na jednej kondygnacji. A więc, między poszczególnymi pomieszczeniami należy wydłużyć komunikację i np. wykonać ich podział bez drzwi – a to z kolei sprawia, że do wnętrza wpada więcej światła.

Dom parterowy umożliwia „trzymanie na oku” swoich najbliższych – to ważne zwłaszcza, kiedy masz np. małe dzieci. Wówczas lepiej będzie je przypilnować zwłaszcza, że w domu parterowym nie ma schodów. A więc, decydując się na dom parterowy, należy brać pod uwagę również bieżącą i zmieniającą się sytuację rodzinną – bo, czy naprawdę będziesz wdrapywać się po schodach, kiedy będziesz już… starszy?

Wybudowanie niedużej „parterówki” wiąże się również z mniejszymi kosztami – bo mniej też trzeba wówczas kupować materiałów (nie ma skomplikowanych ścian). Również budowa takiego domu jest o wiele… szybsza. Zwłaszcza, że robi się go o wiele łatwiej od np. jednopiętrowego budynku o skomplikowanej fasadzie. Poza tym, w domu parterowym jest mniejsze ryzyko pojawienia się błędów wykonawczych – a więc, jeżeli zależy Ci na czasie i oszczędności, warto będzie zdecydować się właśnie na dom parterowy!

Dom parterowy – czy warto?

Jak widzisz, dom parterowy to świetny wybór zwłaszcza, że możesz wybudować go na niewielkiej działce. Nieduży dom – czyli taki do 120 m2 – możesz pomieścić na naprawdę niedużym terenie. Jeśli projekt będzie dobrze przemyślany, z całą pewnością zyskasz bardzo funkcjonalny, wygodny oraz stosunkowo tani dom dla swojej rodziny. Projekt domu parterowego będzie o wiele łatwiej przygotować, niż skomplikowaną bryłę domu z poddaszem czy piętrem. Co ważne, omija Cię również:

  • kupno drogich okien dachowych,
  • montowanie i wykonywanie schodów,
  • tworzenie ścian i stropów nad parterem.

Również prościej będzie taki dom utrzymać na co dzień – ponieważ jego eksploatowanie będzie tańsze. Jeżeli zależy Ci więc na szybszym wybudowaniu domu, mniejszym koszcie budowy oraz tańszej eksploatacji, warto będzie postawić na… dom parterowy!