dom szeregowy

Domy szeregowe są pewnym kompromisem między mieszkaniem w bloku, a w domku jednorodzinnym. Szeregowiec daje namiastkę domu na wyłączność, jednak bez konieczności większego angażowania się w przydomowe prace. Dodatkowo, domy szeregowe kosztują znacznie mniej, jak np. dom wolnostojący. Dają też nieco większą prywatność, jak mieszkanie w klatce z otaczającymi nas sąsiadami z każdej strony. Co jeszcze warto wiedzieć o domach szeregowych?

Jak wyglądają domy szeregowe?

Dzięki tego typu projektowi domu możesz poczuć nieco życie pozamiejskie. Osiedla z szeregową zabudową często są dość dobrze zlokalizowane – np. na obrzeżu miasta, co pozwala łatwo dostać się do jego centrum. Chcesz kupić dom szeregowy? Dobrze będzie więc porównać oferty zarówno na rynku wtórnym, jak i deweloperskim. Oczywiście, nowe domy mają tę zaletę, że są o wiele bardziej funkcjonalne i można je łatwiej zaaranżować na dowolne pomieszczenia. Domy szeregowe zazwyczaj są domami: jednopiętrowymi, dwupiętrowymi.

Przylegają one do siebie ścianami zewnętrznymi, jednak posiadają zupełnie osobne wejścia. Właśnie to sprawia, że mieszkańcy mogą poczuć się tutaj dobrze – dzięki intymności i prywatności, jaka przypomina tym kontekście nieco… domek wolnostojący. Wielką zaletą szeregowców jest fakt, że posiadają zazwyczaj ogródek. Może nie jest tak duży, jak w jednorodzinnym domu, jednak to zawsze przytulne miejsce do wypoczynku! Taki ogródek zlokalizowany jest przeważnie z tyłu domu.

Większość domów szeregowych posiada także indywidualne garaże bądź postojowe miejsca obok posesji – a to plus w porównaniu do wiecznie zatłoczonego miasta.

Warto zwrócić zatem uwagę na szeregowce zwłaszcza, że dziś nie składają się na nie ogromne ciągi budynków – a wyłącznie dwie jednostki mieszkalne, jakie przypominają… cały dom! Szeregowce dzielą się na piętra i łatwo jest się między nimi poruszać. Również osiedle z takimi domami zazwyczaj zaprojektowane jest bardzo estetycznie, a przestrzeń jest świetnie rozplanowana i zagospodarowana. Czego chcieć więcej?

Ile kosztuje utrzymanie domu szeregowego?

Domy szeregowe wypadają finansowo o wiele korzystniej, jak domy jednorodzinne. Wszystko to głównie przez działkę, jaka jest mniejsza i tym sposobem… tańsza. Zabudowa szeregowa umożliwia na jednej działce postawienie kilku domów, a więc to bardzo zaniża cenę ostateczną. Również budowa pochłania mniejsze koszta, gdyż mieszkalne jednostki dzielą ze sobą ściany – a więc, wcale nie trzeba między nimi robić dodatkowego ocieplenia bądź elewacji. A ta, jak wiadomo, generuje kolejne koszta. Mniej też będzie okien, co również zaniża cenę szeregowca.

Zastanawiasz się, co jest lepsze – blok czy szeregowiec? Otóż, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Na pewno zaletą domu szeregowego jest to, że posiada lepiej rozplanowaną przestrzeń do zamieszkania dla całej rodziny. Za jego wyborem przemawia też ogródek, którego przecież nie wyhodujesz w bloku! Pamiętaj jednak o pewnym fakcie – jeżeli chcesz zamieszkać w szeregowcu musisz liczyć się z faktem, że nie możesz ingerować w jego: elewację, układ konstrukcyjny, rozkład pomieszczeń.

Domy szeregowe architekt projektuje wg. jednej konwencji tak, by jednostki podobne były do siebie. Muszą więc tworzyć spójną całość, co nie daje tak do końca… pełnej swobody.

Jakie są najważniejsze zalety domu szeregowego?

Mimo, że nie można zmieniać koncepcji budynku, za domami szeregowymi przemawia naprawdę wiele zalet:

  • To dom, który posiada własne wejście – nim nie musisz się dzielić z żadną rodziną.
  • Szeregowce położone są blisko miasta bądź na miejskim terenie. A więc, będziesz mieć łatwy dostęp do centrum i komunikacji miejskiej. To ważne zwłaszcza, by swobodnie dojeżdżać do pracy, szkoły czy sklepów.
  • Osiedle szeregowców jest fragmentem miasta, gdzie możesz zamieszkać w funkcjonalnej przestrzeni i np. korzystać z osiedlowych placów zabaw czy rekreacyjnych terenów. Dodatkowo, otoczenie domu na pewno będzie nieco wyższe standardem, np. mając świetne oświetlenie albo nawierzchnię jezdni.
  • Domy szeregowe są doskonale rozplanowane wewnątrz, z podziałem na sferę nocną i dzienną, a także rodzinną i prywatną.
  • Szeregowce mają własne ogródki – a więc, możesz się w nim zrelaksować i wypocząć, a latem zyskać dodatkową przestrzeń do spędzania miło czasu na… świeżym powietrzu!