
Zamów bezpłatny katalog z najlepszymi projektami domów na ostatni rok.
Coraz większą popularnością wśród ludzi cieszą się domy z bali. To konstrukcje które nie dość, że pięknie wyglądają, to w dodatku nie trzeba mieć pozwolenia na ich budowę. Przeciwnicy domów z bali upierają się jednak przy tym, że nie jest to odpowiednia technologia w dzisiejszych czasach. Co powinieneś wiedzieć o domach z bali, zanim zdecydujesz się na taki projekt?
Niektórzy uparcie twierdzą, że bale sosnowe są najlepszym rozwiązaniem podczas tworzenia konstrukcji domu z bali. Fakt, drewno sosnowe nie ma skłonności do pękania albo paczenia się. Jednak, drewno sosnowe jest podatne na siniznę – a więc, będzie ono wymagało dość solidnej impregnacji. Jeżeli nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, będzie łatwo nasiąkać i prawdopodobnie zajdzie grzybem.
Otóż, to najtańsze i najbardziej dostępne drewno na rynku. Zanim zdecydujesz się na takie przemyśl, czy faktycznie warto. Drewno sosnowe jest miękkie, a na projekt domu z bali zdecydowanie lepsze będzie twarde drewno. Oczywiście sam fakt, z jakiego rodzaju drewna będzie budowany tego rodzaju dom, zależeć będzie w większości przypadków od inwestora. Jednak, czasem po prostu nie ma wyjścia – lokalna dostępność surowca może sprawić, że pozostanie tylko drewno sosnowe.
O wiele lepsze niż sosnowe będzie drewno skandynawskie albo syberyjskie. Drewno pochodzące z trudniejszych warunków klimatycznych posiada mniejszy przyrost roczny, a drewno jest twarde i bardziej zbite. I tak, skandynawskie drewno będzie lepsze wytrzymałościowo od tych drzew, które rosną w łagodnym klimacie. Nie ma co się oszukiwać – drewno z północy bądź z naszych polskich gór ma o wiele lepsze walory termiczne, niż np. na południu czy wschodzie Polski.
Warto wiedzieć również o tym, że do budowy domu z bali potrzeba drewna, które będzie odpowiednio wyselekcjonowane. A więc, aby np. wykorzystać świerk do budowy takiego domu, powinien on rosnąć ok. 100 lat. Wówczas gęstość usłojenia świwrka nie będzie się bardzo różnić od syberyjskiego drewna.
Oczywiście, że tak. Dom z bali będzie dostosowywał swoją wilgotność do otoczenia. Kiedy stawiana jest konstrukcja takiego domu, nie korzysta się np. z folii (jak w przypadku tradycyjnych, murowanych domów). Tam, gdzie dociepla się jednak bale od środka (np. wełną mineralną), konieczne będzie zastosowanie paraizolacji! W przeciwnym wypadku wilgoć z pomieszczeń będzie się przedostawać do wełny, automatycznie obniżając jej parametry cieplne i niszcząc ją. Może to zagrozić całemu projektowi domu z bali oraz jego trwałości.
Warto pamiętać również o tym, że dom z bali można też ocieplać od środka! Oczywiście, należy przed tym odpowiednio ułożyć kolejne warstwy (np. membranę wiatroizolacyjną między poszczególnymi balami) i zapewnić wentylację dla bali.
Decydując się na projekt domu z bali musisz pamiętać o tym, że taka konstrukcja zawsze będzie pękać. Niezależne jest to od formy bali - mokre, sezonowane czy okrągłe bale i tak popękają. To, jak bardzo i jak szybko drewno będzie pękać zależy głównie od rodzaju drewna oraz tego, w jaki sposób i jak długo drewno było składowane. W większości przypadków nie są to jednak poważne pęknięcia, zagrażające całej konstrukcji. Jeżeli więc wolisz pęknięć w naturalnym drewnie uniknąć (bo będzie to przeszkadzać wizualnie), zdecyduj się na dom z bali klejonych. Warto pamiętać jeszcze o tym, że:
Jeżeli dom nie będzie impregnowany chemicznie, a zabezpieczony impregnatami naturalnymi (np. woskiem i olejem), będzie on o wiele zdrowszy dla mieszkańców. Nie ma dziś bardziej przyjaznego domu dla zdrowia, jak ten skonstruowany z drewnianych bali. Projekt domu z bali będzie idealny również dla osób, które cierpią na alergię.
Oczywiście na to, czy dom będzie zdrowy, wpływa o wiele więcej czynników niż samo drewno. Ważne będzie również to, jaka będzie zastosowana izolacja i wykończenie – czyli, z jakich materiałów dodatkowych będzie zbudowany dom. Niepodważalnym jest jednak fakt, że bale to bezpieczne dla zdrowia elementy konstrukcyjne, a sam drewniany domek zawsze tworzy… wyjątkowy klimat!