Wiele osób twierdzi, że domy z piwnicą dzisiaj wcale nie są konieczne. Piwnica generuje większe koszta – więc po co ją stawiać, skoro można zaprojektować dom bez niej? Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej – podpiwniczony dom ma bowiem naprawdę wiele zalet. Czy i kiedy opłaca się wybudować dom z piwnicą?

Zalety domów z piwnicą

Piwnica to pomieszczenie, bez jakiego wielu mieszkańców domów jednorodzinnych nie wyobraża sobie funkcjonowania. W niektórych przypadkach lokalne przepisy wyraźnie wskazują na to, by wybudować piwnicę – pozwalając na zabudowę działki np. do 20 % maksymalnie. O budowie domu z piwnicą decyduje w dużej mierze poziom wód gruntowych – jeśli będzie za wysoki, to budowa piwnicy może być dość kosztowna.

Oczywiście, dom z podpiwniczeniem posiada sporo zalet, o których warto wspomnieć. Jeżeli potrzebujesz dużej przestrzeni usługowej domu, a więc pomieszczenia gospodarcze i techniczne, to piwnica będzie znakomitym rozwiązaniem. Zwłaszcza, kiedy działka pod projekt domu jest niewielka i nie możesz postawić na niej np. szopki z narzędziami bądź schowka na różne urządzenia Piwnica pozwala na utworzenie wielu pomieszczeń takich, jak:

  • kotłownia domowa,
  • pomieszczenie do robót domowych albo kącik na realizowanie hobby,
  • pomieszczenie na narzędzia ogrodnicze bądź porządkowe,
  • pomieszczenie na sprzęt podróżniczo-turystyczny,
  • pralnia,
  • suszarnia bielizny,
  • spiżarnia.

Dodatkowo, w piwnicy może zmieścić się również… garaż! To rozwiązanie doskonałe szczególnie dla zmotoryzowanych rodzin, które posiadają np. dwa samochody.

Kiedy jeszcze warto zbudować dom z piwnicą?

Kiedyś budowany domy wyłącznie z piwnicą. Dzięki piwnicy chroniono część mieszkalną np. przed wilgocią, a także izolowano się od ziemi. Właśnie w tym miejscu lokowano piec czy instalacje, które doprowadzały media do domu. W dzisiejszych czasach domy z piwnicą wykorzystywane są jednak nie tylko do takich celów!

Twój dom ma niewielką powierzchnię? A więc, warto będzie umieścić w piwnicy kotłownię – bo po co zabierać przestrzeń w mieszkaniu? Możesz również wykorzystać piwnicę jako pomieszczenie na kino domowe, gabinet w którym będziesz pracować bądź siłownię. Przy małej działce warto umieścić tam podziemny garaż, którego nie da się na niewielkiej powierzchni działki wybudować jako wolnostojącego. Jak widzisz, to rozwiązanie idealne w przypadku małego terenu na budowę – kiedy nie możesz dobudować do domu dodatkowych pomieszczeń gospodarczych.

Taki projekt domu posiada jeszcze jeden plus – mianowicie, piwnica jest bezpośrednio połączona z domem. Co za tym idzie? Otóż, nie musisz opuszczać domu np. zimą, kiedy chcesz wyjść do pomieszczenia gospodarczego po młotek do naprawienia czegoś w mieszkaniu. Również, kiedy ukształtowanie terenu wymusza wybranie projektu domu z podpiwniczeniem, warto będzie go rozważyć i tym sposobem nieco powiększyć posiadaną powierzchnię domu. Działka budowlana ma wysoki spadek – ok. 1,5 metra i więcej? Dom z piwnicą może okazać się więc w takim przypadku… najlepszym wyjściem!