Domy z poddaszem wyróżniają się wieloma różnymi zaletami. Jeżeli ważny jest dla Ciebie każdy centymetr niewielkiego domu, to warto będzie zastanowić się nad tego typu projektem. Co powiesz na sypialnię urządzoną na poddaszu? A może przeznaczysz je np. na gabinet do pracy? Dom z poddaszem posiada naprawdę wiele plusów. Dowiedz się o nich!

Kiedy warto zdecydować się na dom z poddaszem?

Dom z poddaszem to dobry pomysł zwłaszcza, jeżeli masz mniejszą działkę. Wówczas opłaca się go wybudować o wiele bardziej, jak np. dom parterowy tej samej powierzchni. Zazwyczaj domy z poddaszem zajmują bowiem o wiele mniejszą powierzchnię terenu, niż „parterówka”! Łatwiej będzie także podzielić dom na poszczególne pomieszczenia – zwłaszcza podzielone na sfery. Możesz na poddaszu urządzić np. część nocną, a na parterze dzienną.

Poddasze to dobre rozwiązanie zwłaszcza, kiedy parter powinien mieć większą powierzchnię od kondygnacji. Możesz poddasze wybudować również bez niepotrzebnego odbierania sobie komfortu korzystania z domu! Poddasze zawsze można wybudować bowiem etapami. Dodatkowo, w domu z poddaszem lepiej można zaprojektować naturalne oświetlenie – warto więc usytuować dom tak, by ściany szczytowe znalazły się po najbardziej nasłonecznionych stronach. Lepiej też będzie z niego spoglądać na dalsze otoczenie domu – możesz bowiem dzięki np. oknom z poddasza czy tarasowi mieć lepszy dostęp do widoków!

Co można urządzić na poddaszu?

W projekcie domu z poddaszem szczególnie warto zwrócić uwagę na kształt dachu. To on bowiem najwięcej zadecyduje o tym, jaką przestrzeń będziesz posiadać ostatecznie do zagospodarowania oraz jak funkcjonować będzie można na poddaszu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w małym domku. Pod względem ekonomicznym, najlepiej sprawdzi się dach dwuspadowy, gdzie przestrzenie pod skosami będą biegły wyłącznie wzdłuż dwóch przeciwnych boków domu.

Domy z poddaszem zazwyczaj można podzielić na różne sfery. Najczęściej to na poddaszu znajduje się część nocna. Klimat, jaki bowiem jest na poddaszu, sprzyja odpoczynkowi – najlepiej będzie więc stworzyć na poddaszu sypialnie! Możesz jednak bez problemu przeznaczyć poddasze również na swój gabinet do pracy. Warto umieścić go tu, a nie w części dziennej – na poddaszu na pewno będzie się bowiem lepiej i ciszej pracować, co wpłynie na efektywność pracy.

Jakie są najważniejsze zalety domu z poddaszem?

Przede wszystkim, projekt domu z poddaszem zazwyczaj jest domem energooszczędnym! Ma to więc spore znaczenie zwłaszcza, że ceny energii cieplnej stale rosną. Również samo rozmieszczenie pomieszczeń w domu z poddaszem jest bardzo komfortowe – dzięki ulokowaniu pokoi na dwóch poziomach, możesz zyskać chociażby większą liczbę okien (zwłaszcza w wybranym kierunku czy na wybraną okolicę). Dodatkowo, poddasze posiada naprawdę urokliwy klimat – a więc, można je bardzo pomysłowo zaadaptować. Możesz także, aranżując dowolne pomieszczenie, zwiększyć funkcjonalność parterowego domu z poddaszem! Równie dobrze możesz na razie nie wykańczać poddasza i zostawić je na „dalsze lata” – a więc np. na czas, kiedy pojawią się dzieci lub będziesz musiał przejąć opiekę nad swoimi rodzicami. Poddasze to zatem swego rodzaju inwestycja na przyszłość!

Decydując się na dom z poddaszem możesz uzyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną za relatywnie niewysoką cenę – możesz taką przestrzeń wykorzystać i zaaranżować od razu lub wtedy, kiedy tylko zechcesz! To znakomita alternatywa dla tradycyjnego domu piętowego – zwłaszcza, gdy np. nie możesz wybudować go przez gminne warunki zabudowy w danym terenie.

Na korzyść domu przemawia również fakt, że możesz go wykończyć etapami (co wpłynie korzystniej na domowy budżet), a także podzielić na wyżej opisane już sfery – dzienną i nocną. Dom z poddaszem znacznie lepiej wykorzystuje przestrzeń od domu parterowego oraz możesz w nim lepiej naświetlić pomieszczenia. Możesz wykorzystać skosy na strychu również po to, by przeznaczyć je na… schowki bądź garderoby! Uwierz, że to wpłynie na porządek i nie zaśmiecanie domu niezbyt ustawnymi meblami.

Za wybudowaniem domu z poddaszem powinna wpłynąć także cena – jest on zazwyczaj tańszy, niż dom piętrowy. Dodatkowo, domy z poddaszem uważa się za energooszczędne. Dlaczego? Otóż, powietrze, jakie ogrzewamy na parterze domu, będzie wznosiło się w górę. Jeśli więc będziesz miał szczelną izolację w przegrodach zewnętrznych czy w dachu, poddasze dość szybko i efektywnie się wówczas nagrzeje! Jak widzisz, naprawdę warto będzie zatem przemyśleć wybudowanie domu z poddaszem użytkowym.