Drewniane wstawki na elewacji pełnią funkcję dekoracyjną oraz urozmaicają prostą bryłę budynku. Jak łączyć drewno z tynkiem? Co zyskamy dzięki takim wstawkom? Poznajcie zalety takiego rozwiązania.

Drewniane wstawki na elewacji – co zyskamy?

Drewno ociepla bryłę domu oraz sprawia, że budynek wygląda przytulniej i nowocześniej. Oprócz zestawienia różnych materiałów warto spróbować połączenia różnych kolorów np. jasny tynk elewacji i ciemne drewno. Drewniane wstawki urozmaicą elewację budynku. Przykują uwagę i nadadzą elegancji. Warto spróbować podzielić elewację w taki sam sposób, jak zostały wyznaczone strefy (dzienna, intymna). Pamiętajmy, że drewniane wstawki mogą optycznie powiększyć dom, zaakcentować ważne elementy elewacji i wyróżnić ściany budynku. Kolor drewna powinien współgrać nie tylko z odcieniem elewacji, ale również z kolorem drzwi, ramą okien, dachówką, parapetami. Dzięki dopasowaniu tych wszystkich elementów uzyskamy spójną bryłę. Drewniane deski najczęściej łączy się z tynkiem cienkowarstwowym, płytkami ceglanymi, płytami elewacyjnymi. Warto stosować drewniane wstawki jako uzupełnienie ściany z klinkierem.

Montaż

Elementy drewniane należy zamontować na wcześniej przygotowanym stelażu lub konstrukcji rusztu na elewacji. Warto wybrać drewno dobrej jakości, dobrze je zaimpregnować i pokryć lakierobejcą. Oblicówkę drewnianą (zwaną szalówką) montuje się do elewacji za pomocą rusztu. Aby drewno mogło oddychać i wilgoć wychodząca z budynku miała swobodne ujście, pamiętajmy o zachowaniu odstępu od powierzchni ściany domu. Ściana pod oblicówką powinna być ocieplona. Warstwa ocieplenia powinna mieć grubość 15 – 25 cm. Do tego celu można wykorzystać wełnę mineralną, która dobrze klinuje się pomiędzy elementami konstrukcji nośnej. Montaż drewnianych elementów wymaga fachowego wykończenia, dlatego warto to zlecić profesjonalnym firmom budowlanym, aby drewniane wstawki były porządnie zamontowane i służyły na lata.