Drzwi wejściowe są jednym z najważniejszych elementów każdego współczesnego domu. Podczas ich wyboru należy jednak zwrócić na kilka istotnych elementów. Parametry i cechy drzwi wejściowych, które są odpowiednio dobrane sprawią, że drzwi posłużą jeszcze przez wiele kolejnych lat! Na co więc należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Nigdy nie zapominaj o wymiarze drzwi!

Jak wiadomo, cena to pierwsza rzecz, na którą patrzymy kupując drzwi wejściowe – a przynajmniej u wielu osób ostateczna decyzja o zakupie kierowana jest właśnie kosztem drzwi wejściowych. Jednak, czy cena faktycznie gra tak ogromną rolę? A co, jeżeli kupisz drzwi okazyjnie tanio, jednak okażą się one dość wątpliwej jakości? No chyba, że szukasz drzwi z najwyższej półki – jednak cena nie zawsze świadczy przecież o tym, jak wytrzymałe będą Twoje srzwi wejściowe. Zatem, ważniejsze od ceny zawsze będą parametry czy też cechy danego materiału, z jakiego drzwi zostały utworzone.

Podstawą w doborze drzwi jest oczywiście świadomość parametrów technicznych. Wymiar drzwi to najważniejsze, czym powinieneś się kierować przy ich zakupie! Nie zapominaj więc o tym, by odpowiednio dobrać ich:

  1. szerokość – właśnie od szerokości będzie bowiem zależało, jak przez drzwi się wchodzi i wychodzi. Szerokość drzwi będzie też umożliwiać wnoszenie wszelakich sprzętów do domu, a także mebli. To istotny parametr – zbyt wąskie drzwi mogą bowiem sprawić, że przynoszenie lub wnoszenie czegokolwiek do domu okaże się… niemal niemożliwe. Zatem właśnie dlatego zalecane jest, aby wejściowe drzwi posiadały szerokość przynajmniej 90 centymetrów. Szerokość jest wymiarem, jaki określa jednak szerokość całego otworu – tego, który pozostanie po zamontowaniu wokół nich ościeżnicy. Zatem należy pamiętać też o tym, że otwór pod wstawienie wejściowych drzwi musi być przez to poszerzony o dodatkowe ok. 15 centymetrów! W przeciwnym wypadku, gdy otwór będzie zbyt mały, możesz przypadkiem pomniejszyć ostateczną szerokość wejścia. A tego chyba jednak każdy chciałby… uniknąć.
  2. wysokość – zalecane jest zamontowanie drzwi wejściowych wysokich na przynajmniej 200 centymetrów – oczywiście pamiętając o tym, że otwór musi być o kilka centymetrów większy, by taką wysokość po wstawieniu ościeżnicy uzyskać (zatem, o minimum 7 cm większy).

Drzwi wejściowe a izolacja ciepła

To bardzo ważna cecha, jaką powinny posiadać każde drzwi wejściowe. Zaleca się, aby współczynnik przenikania ciepła nie przekraczał 2,6 W / m2 * K. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję o zakupie wybranych drzwi upewnij się, że w opisie ich uwzględniony jest owy parametr. Powinien on jednak dotyczyć całości drzwi wejściowych, a nie tylko wybranego fragmentu! Czasami bowiem wartość ta określa jedynie małą część drzwi, jak np. środkowej ich części, która jest docieplona.

Pamiętaj również o tym, że wartość współczynnika przenikania ciepła będzie zależała od tego, jakie materiały zostały użyte pod całą konstrukcję wejściowych drzwi. Właśnie dlatego co materiał, to…. inny współczynnik ciepła. Przyjmuje się, że poszczególne drzwi posiadają następujący współczynnik:

  • drzwi z litego drewna – 1,8 do 2,6 W / m2 * K
  • drzwi ocieplane drewniane – 0,9 do 2,6 W / m2 * K
  • drzwi stalowe – 1,8 do 2,6 W / m2 * K
  • drzwi z PCV – 1,3 do 2,5 W / m2 * K
  • drzwi z aluminium – 1,1 do 2,5 W / m2 * K
  • drzwi z włókna szklanego – 1,3 do 1,6 W / m2 * K

A co z akustyką drzwi wejściowych?

To ostatnia ważna cecha drzwi zewnętrznych, na której warto skupić swoją uwagę. Jeżeli chodzi o izolację akustyczną, jest ona wyrażana w decybelach. Im więcej będzie decybeli w opisie charakterystyki danych drzwi wejściowych, tym mniej hałasu będą one przepuszczać do wnętrza domu. Drzwi zewnętrzne w większości posiadają ok. 30 dB, co stanowi już raczej normę na rynku. Oczywiście, nie wszyscy producenci podają tę wartość – zatem warto podczas poszukiwań idealnych drzwi zewnętrznych do domu zwyczajnie… zwrócić na to uwagę.

Warto także przyjrzeć się, czy drzwi są przylgowe, a także jaką ilość uszczelek posiadają (na skrzydle czy też na ościeżnicy). Dlaczego wypada to wiedzieć? Otóż, obie te cechy będą dobrze wpływać na ostateczną szczelność wejściowych drzwi – a to równa się rzecz jasna z odpowiednią izolacją przed hałasem. Kiedy drzwi będą spełniały oba te warunki, będą się równocześnie znacznie ciszej otwierać. Mało tego, nie dadzą się również „potrząsać”. A to cechy, które bez wątpienia spełniać powinny w dzisiejszych czasach wszystkie drzwi zewnętrzne!