Projekt domu zawsze wymaga tego, by go ostatecznie wybudować. Od tego najlepsza będzie oczywiście wyszkolona, rekomendowana ekipa budowlana, której znalezienie dziś graniczy… z cudem. W jaki sposób powinno się wybrać grupę fachowców? Otóż, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami!

Jak wybrać ekipę budowlaną?

Weź pod uwagę fakt, że swoje poszukiwania Wykonawców powinieneś zacząć już ze sporym wyprzedzeniem. Niestety, ale te najbardziej polecane ekipy budowlane często są bowiem zajęte – bo polecają je sobie inni Inwestorzy. A więc, dobre ekipy budowlane zazwyczaj mają zapełnione kalendarze już na najbliższy sezon! Wybierz więc fachowców o wiele wcześniej! Warto jednak dokonać wyboru już po zdecydowaniu się na konkretny projekt w domu. Dzięki temu, łatwiej będzie ekipie budowlanej oszacować koszta i wspólnie ustalić cenę za robociznę. W międzyczasie, załatw też wszelakie procedury administracyjne i formalności urzędowe – bo po co przeciągać pracę?

Gdzie warto będzie szukać firmy budowlanej?

Najpierw możesz oczywiście zapytać o polecanych Wykonawców swoich znajomych i bliskich, którzy też budowali dom. Jeśli w sąsiedztwie Twojej działki prowadzone były lub aktualnie prowadzone są jakieś budowy, warto im się przyjrzeć i zapytać właścicieli, czy i jakie problemy mieli z ekipą. Innym rozwiązaniem będzie skorzystanie z firmy współpracującej z pracownią projektową, w której zamówiłeś swój projekt domu lub jego adaptację. Będzie wówczas łatwiej dotrzeć do osób, które skorzystały z jej usług!

Najbogatszym źródłem wiedzy o wykonawcach jest oczywiście… Internet. Po wpisaniu do  wyszukiwarki „firma budowlana” czy też podobnego hasła, otrzymasz naprawdę sporo stron z danymi adresowymi firm, które zajmują się budownictwem. Dowiesz się z nich m.in., jak długo dana firma funkcjonuje na rynku i jaki zakres prac oferuje. Warto również zasugerować się opiniami o Wykonawcach, jakie krążą w Internecie!

O co warto zapytać ekipę budowlaną?

Przede wszystkim, warto będzie zapytać Wykonawców:

  • Od ilu lat zajmują się budowaniem domów i jaki jest ich zakres prac?
  • Czy posiadają jakieś rekomendacje bądź certyfikaty poświadczające jakość swojej pracy?
  • Ile już wybudowali domów jednorodzinnych i w jakiej technologii je tworzą(to ważne, jeśli wybrałeś projekt domu w konkretnym szkielecie czy też konstrukcji)?
  • Jaka jest forma prawna firmy budowlanej?
  • Czy Wykonawca współpracuje z hurtowniami materiałów budowlanych?
  • Czy ekipa budowlana posiada wszelaki potrzebny na budowie sprzęt?
  • Czy Wykonawcy dają gwarancję na swoje prace – jeśli tak, to na jaki okres czasu?
  • Czy ekipa budowlana posiada ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności – jeśli tak, jaka jest to kwota?

Ważne będzie również zatrudnienie Kierownika budowy – najlepiej niezwiązanego z Wykonawcami, jakich chcesz wynająć. Będzie on odpowiadał za poprowadzenie budowy w sposób zgodny z projektem bądź pozwoleniem na budowę. To on odpowiadać będzie za nadzorowanie bezpieczeństwa oraz higieny pracy na stanowiskach Wykonawców, sprawdzał zabezpieczenie czy prowadzenie dziennika budowy. Kierownik budowy ma również prawo wglądu w dokumentację maszyn i urządzeń technicznych wykorzystywanych na terenie budowy oraz wynikających z przepisów szczególnych uprawnień osób, które obsługują te maszyny.

Jak wybrać ekipę budowlaną z wielu ofert?

Decydujące znaczenie będzie mieć oczywiście jakość oferowanych usług i … cena. Powinieneś więc zwrócić się do tych firm, które wzbudziły Twoje szczególne zaufanie o to, by przedstawiły Ci kosztorys ofertowy.

Oczywiście warto sprawdzić, czy ekipa budowlana nie jest… zadłużona! Możesz w tym celu złożyć wniosek o odpis z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (będącego częścią Krajowego Rejestru Sądowego). To koszt 30 zł. Do rejestru wpisywane są z urzędu między innymi:

  • osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą,
  • wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Lepiej zatrudnić jedną czy kilka ekip budowlanych?

Możesz zatrudnić jedną firmę do całości robót budowlanych albo zlecić poszczególne etapy robót różnym ekipom wykonawczym – np. jedna z nich wybuduje fundamenty, ściany i stropy, natomiast druga więźbę i pokrycie dachu czy też poszczególne instalacje.

Zlecenie całej budowy jednej firmie jest zwykle droższe, niż zatrudnianie kilku ekip. Jednak, gdy weźmie się pod uwagę własny czas i wysiłek poświęcony zorganizowaniu inwestycji, może wyjść na to samo. Do prac wykończeniowych zatrudnij firmę specjalizującą się w danej dziedzinie, podpisując z nią np. umowę o dzieło.

Przed podpisaniem umowy koniecznie uzgodnij jednak z Wykonawcą zakres wszystkich zleconych etapów budowy i ich harmonogram. Nigdy nie zgadzaj się na ustne uzgodnienia z ekipą budowlaną! Jeśli nie będziesz mieć bowiem spisanego dokumentu określającego wszystkie obowiązki Wykonawców, nie będziesz mieć także skutecznego narzędzia do wyegzekwowania swoich praw. Nie zapomnij więc o tym i dopełnij wszystkich formalności z ekipą budowlaną, zanim budowa wystartuje!