Jeżeli jesteś typem podróżnika i swoją pasję chcesz przenieść nie tylko na najbardziej odległe krańce świata, możesz zastosować podróżnicze inspiracje również we… własnym domu! Co powiesz na etniczny styl aranżacji domu, który będzie przypominał Ci o licznych podróżach i opowiadał gościom… historie z Twoich podróży? Podpowiadamy, jak zaaranżować projekt swojego domu na styl etniczny!
Styl etniczny a naturalne wnętrze
Najprościej będzie zaaranżować etniczne pomieszczenia w domach wykończonych jasnymi materiałami. Należy pamiętać o tym, że etniczne stylizacje bardzo lubią wszelakie, naturalne wykończenia. A więc, doskonałe w projekcie domu jednorodzinnego będą wszelakie wykończenia, powiązane z naturą – jak chociażby surowe drewno. Jeżeli będzie miało nieregularny kształt, a także nieoszlifowane krawędzie, z całą pewnością dom zbliży się do świata natury.
We wnętrzach inspirowanych etnicznym stylem doskonale sprawdza się również połączenie ciemnych kolorów z drewnem – a więc, meble w ciemnym brązie, meble kolonialne czy egzotyczne umeblowanie oraz wykończenie domu. Warto zwrócić uwagę na drewno takie, jak: mahoń, palisander, teak, wybarwiony na ciemno dąb.
Dodatki, które wzbogacają etniczne aranżacje wnętrz
Rzecz jasna, jednymi z najlepszych dodatków do etnicznych aranżacji będą pamiątki, jakie przywozimy z różnych państw. Mogą to być różne figurki, etniczna biżuteria, książki, kamień bądź ceramika. Możesz skupić się na etnicznym stylu, bazując wokół konkretnych wpływów kulturowych w mieszkaniu: marokańskich, hinduskich, meksykańskich, afrykańskich, azteckich.
Przedmioty i bibeloty przywiezione z dalekich podróży z całą pewnością znakomicie podkreślą etniczne wnętrze, jakie utworzysz w projekcie swojego domu. Warto w projekcie zaplanować ozdobę podłóg, np. w postaci ceramicznych płytek albo egzotycznego drewna. Przypasować rzecz jasna możesz ją do wybranego stylu bądź regionu, jakim konkretnie pragniesz się zainspirować.
Barwy świata kontra etniczna aranżacja
Bardzo często kolory, jakie pragniesz posiadać w domu zaprojektowanym na styl etniczny, powinny być w barwach ziemi. A więc, mile widziane są: brąz, czerń, beż przygaszona czerwień i pomarańcz.
Orientalne wzory, w połączeniu kolorami ziemi, z całą pewnością oddadzą etniczny urok domu. Możesz również przemyśleć kolor elewacji domu jednorodzinnego, jaki będzie pasował do etnicznego wnętrza. A co powiesz na zestawienie w środku domu barw ziemi z np. perskimi dywanami albo marokańskimi pufami? Dodaj do tego optycznie powiększające przestrzeń lustra w ciemnej, drewnianej ramie i subtelne oświetlenie. Oczywiście, w stylistyce etnicznej warto pamiętać o tym, aby zachować… umiar. Pamiętaj, że zbyt wiele kolorów i wzorów w jednym pomieszczeniu może sprawić, że zapanuje w nim chaos!
Style w aranżacji etnicznej, o których warto pamiętać
Jest kilka ciekawych odsłon aranżacji etnicznych, o jakich warto wspomnieć. Każda z nich potrafi nadać domu jednorodzinnemu niepowtarzalny klima, rodem z odległego zakątka świata. Zwróć uwagę na szczegóły takie, jak:
- ceglana ściana w domu – projekt domu jednorodzinnego może uwzględniać ją np. w salonie połączonym z kuchnią. Ceglana ściana z całą pewnością nada nieco surowości i egzotyki pomieszczeniu. Możesz dodać do tego dębowy, bielony parkiet i delikatną, niezbyt skomplikowaną zabudowę kuchenną. W projekcie warto wówczas zrezygnować z zasłon bądź firan.
- minimalistyczna sypialnia – tutaj warto postawić na duże i wygodne, drewniane łóżko. Można również postawić na drobne detale np. roślinne. Motyw dżungli zawsze wygląda doskonale w minimalistycznych wnętrzach – zresztą, nie tylko w sypialni, ale i w… całym domu!
- kolonialny styl – w etniczny styl aranżacji projektu domu doskonale wpisuje się kolonialny akcent, w postaci brytyjskiej elegancji połączonej z ciekawymi, ludowymi ozdobami z Afryki bądź Azji. Zatem, sprawdzą się masywne meble, egzotyczne materiały wykończeniowe, szlachetne tkaniny i ciemniejsza paleta barw. Oczywiście, wpisują się w to również motywy zwierzęce takie, jak cętki bądź paski. Do stylu kolonialnego wpiszą się też kolory natury: beże, brązy, pomarańcze bądź żółcie.
Boho kolory – powiew natury w etnicznej aranżacji
Klimat boho również zalicza się do etnicznych inspiracji. A więc, pojawiają się znowu barwy ziemi oraz naturalne kolory. Takie barwy przypominają afrykański krajobraz, wypalony słońcem. Kolory ziemi wpisują się również w klimat… wiosek amazońskich plemion! Wystarczy dodać do nich naturalne materiały, z jakich korzystają w takich wioskach rzemieślnicy lokalni. A więc, mamy chociażby do wykorzystania: len, bambus, wiklinę, wełnę, glinę.
Ręcznie wykonane dodatki takie, jak gliniane naczynia, poduchy, koce w plemienne wzory, etniczna biżuteria i figurki są mile widziane! Musi być zatem uwidocznione zamiłowanie do tradycyjnego rzemiosła, a także unikatowych wyrobów oraz podróżniczej pasji. Pamiętaj jednak, że etniczny styl w aranżacji projektu domu powinien zachować swoją naturalność, prostotę, bezpretensjonalność oraz… umiar.