farba ceramiczna

Farby ceramiczne wyróżniają się bardzo specyficzną formułą. Dzięki nowoczesnej technologii, w jakiej te farby są tworzone, można uzyskać w pomieszczeniu doskonały kolor oraz… efekt wykończeniowy. Jeżeli zależy Ci na trwałej powłoce malarskiej, jaka będzie odporna na zabrudzenia bądź szorowanie, warto będzie postawić właśnie na farbę tego rodzaju! W procesie produkcji farby ceramicznej, żywica łączy się z wypełniaczami i pigmentami. Chcesz wiedzieć, jakie są zalety stosowania takich farb? Zapoznaj się zatem z poniższym artykułem!

Czym są ceramiczne farby?

To alternatywa dla farb, które dobrze znamy - a więc, akrylowych czy lateksowych. Ceramiczne farby wyróżniają się właściwościami, które są niezwykle pożądane wśród osób urządzających swoje mieszkanie. A więc, ceramiczne farby wyróżniają się tym, że są:

  • elastyczne,
  • gładkie,
  • przyczepne do podłoża,
  • antystatyczne,
  • trwałe,
  • odporne na poplamienie, szorowanie bądź mycie,
  • wyraziste w kolorze.

Powierzchnia, jaką chcesz pokryć farbę, będzie zabezpieczona i zyska trwały kolor. Dlaczego? Otóż, farby ceramiczne tworzą twarde powłoki z mikrokuleczkami ceramicznymi. Ciężko będzie czymkolwiek zatem taką farbę pobrudzić, ponieważ są one odporne zarówno na szorowanie, jak i plamy czy intensywnie użytkowanie. Bardzo wielką zaletą farb ceramicznych jest fakt, że odporne są również np. wielokrotne zmywanie czy też „traktowanie” ścian środkami czyszczącymi. Na rynku znaleźć można dość bogatą ofertę tego rodzaju farb, które na długo zachowują czystość oraz świeżość. Możesz zatem użyć ich w dosłownie każdej przestrzeni mieszkania – a już zwłaszcza w salonie, kuchni, jadalni, łazience bądź wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko rozwijania się bakterii.

Co jeszcze warto wiedzieć o farbach ceramicznych?

Jak już zatem zdążyłeś się przekonać, farby ceramiczne są wysoce odporne zarówno na zmywanie, jak i szorowanie. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy ta zasada szorowania zarówno na sucho, jak i na… mokro. A więc, pomalowane ściany ceramiczną farbą możesz umyć również przy użyciu odpowiednich detergentów – pod żadnym względem nie wpłynie to bowiem na ich wygląd. Na ścianach nie zostaną brzydkie plamy, kolor będzie świeży i trwały, a specjalna formuła zapewni ścianom odporność.

Bardzo ważne jest to, że ceramiczne farby nie absorbują zabrudzeń. A więc, nie będzie im groźna przypadkowo rozlana na ścianę kawa czy czerwone wino – oczywiście pod warunkiem, że pozbędziesz się plamy w przeciągu 15 minut! Niektóre z farb ceramicznych dostępnych na rynku wzbogacono dodatkowo o specjalne właściwości. A więc, farby ceramiczne mogą także:

  • oczyszczać powietrze z formaldehydu,
  • tworzyć powłoki odporne na rozmnażanie i osadzanie się bakterii.

Z tego też względu, warto będzie wykorzystać farby ceramiczne do pomalowania nimi łazienki, pralni lub kuchni. Oczywiście, w tym przypadku zastanów się nad farbą ceramiczną o powłoce hydrofobowej – takie farby odporne są bowiem na wilgoć, jaka w powyżej wymienionych pomieszczeniach to dość… powszechne zjawisko.

Czy można wybierać w kolorach farb ceramicznych?

Oczywiście, że tak! Na rynku dostępna jest cała masa różnych farb ceramicznych o szerokiej palecie barw, a także odcieni. Pod tym względem, farby ceramiczne nie różnią się od innego typu farb. A więc, możesz przebierać w kolorach od najzwyklejszej bieli, przez beże, żółcie, brązy czy szarość. Oczywiście, nie tylko neutralne barwy wchodzą w grę – pojawiają się bowiem również bardzo intensywne kolory takie, jak zielone, czerwone, fioletowe czy różowe farby.

Farby ceramiczne – czy łatwo pomalować nimi mieszkanie?

Jeżeli zależy Ci na farbie plamoodpornej i takiej, której kolorem będziesz cieszyć się przez następnych ładnych kilka lat, farba ceramiczna będzie dobrym wyborem! Również początkujące w kładzeniu farb osoby nie będą miały większego problemu z ich aplikacją – można to zrobić samodzielnie i bez większego trudu. Warto wspomnieć w tym miejscu, że w dużej mierze przyczynia się do tego wydajność i gęsta konsystencja ceramicznych farb.

Taką farbę nanieść należy w dwóch warstwach, najlepiej przy pomocy wałka bądź metody natryskowej (pistoletem hydrodynamicznym). Oczywiście, podłoże powinno zostać uprzednio przygotowane – a więc być czyste, suche, a także bez tłuszczu czy też jakichkolwiek innych zanieczyszczeń. Nanieś następnie drugą warstwę na ścianę, jednak odczekując przynajmniej 2 godziny. Nanoś farbę ceramiczną równomiernie, po całej powierzchni ściany. Staraj się to robić jednak w jednym kierunku. Kiedy już skończysz malować, umyj narzędzia pod bieżącą wodą. Powierzchnia, na jaką najlepiej jest nanosić farbę ceramiczną, to:

  • tynki cementowe
  • tynki cementowo-wapienne
  • beton
  • tapety (również ze szklanego włókna)
  • płyty gipsowo-kartonowe
  • płyty drewniane oraz drewnopochodne

Jeżeli więc chcesz pomalować ściany w domu wysokiej jakości farbą, odporną na uszkodzenia i zabrudzenia, warto będzie zastanowić się właśnie nad ceramiczną. Dzięki niej już żadna plama w kuchni czy wilgoć w łazience nie będzie już taka… straszna!