Mówi się, że pomieszczenia, w których codziennie przebywamy, powinny być każdego dnia wietrzone. Wielu ludzi posiada w domu klimatyzację, więc nie otwierają okien. Niestety, ale jest to częsta przyczyna rozwijania się bakterii czy grzybów. W jaki sposób sprawić, by nie dochodziło do takich sytuacji? Otóż, warto postawić będzie na generatory ozonu.

Generatory ozonu – jaki wpływ mają na jakość powietrza?

Każdy z nas słyszał o negatywnym oddziaływaniu ozonu na organizm człowieka. Obecność ozonu wpływa niekorzystnie na powietrze, którym przecież musimy oddychać. Właśnie z uwagi na to wyprodukowano generatory ozonu, które coraz częściej wybierane są przez ludzi w celu ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Co może dać stosowanie ozonatora w domu lub w zakładzie pracy? Generatory ozonu mają wiele zalet:

  • wytwarzają ozon o aseptycznych właściwościach, który jest jednym z najbardziej skutecznych środków dezynfekcyjnych;
  • wykazują działanie bakteriobójcze, co konieczne jest zwłaszcza w dzisiejszej dobie pandemii koronawirusa;
  • można wykorzystywać je do dezynfekowania np. wody pitnej i pomieszczeń, które narażone są na obecność wirusów i bakterii;
  • zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów i skutecznie je niszczą;
  • są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla alergików, którym generatory ozonu powinny znacznie podnieść komfort życia;
  • niwelują nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego);
  • za pomocą generatorów ozonu można również pozbyć się moli, ale i oczyścić klimatyzację w biurze, domu czy nawet samochodzie.

Działanie generatora ozonu, krok po kroku

Możemy kupić dwa rodzaje generatora ozonu - wewnętrzny i  zewnętrzny. Wewnętrzne są zazwyczaj mniejsze i można je zamieścić np. w samochodzie (dzięki ręcznemu zasilaniu). Zewnętrzne wystarczy z kolei ustawić na ziemi i wprowadzić przewód przez uchylone okno – wówczas dostarczysz do pomieszczenia ozon. Razem z generatorem ozonu, w pakiecie zazwyczaj otrzymuje się rurki, kabel zasilający i kamienie (do ozonowania wody). Czasem jest też pilot do inteligentnej obsługi urządzenia.

Ozonator działa podobnie jak ozon tworzący się w naturze (przez wyładowania atmosferyczne i promienie UV). Ozon w urządzeniu wytwarza się z tlenu w powietrzu, dzięki niezupełnym wyładowaniom. Następnie, uwalnia się z ozonatora w stanie lotnym – wyczuwalny jest jego zapach. Zatem, gdy włącza się takie urządzenie, należy opuścić mieszkanie bądź biuro. Gdy minie czas działania ozonatora, można wrócić i spokojnie pracować, czy wypoczywać w w domu i cieszyć się zdrowym powietrzem.

Na co zwrócić uwagę, kupując generator ozonu?

Przede wszystkim, musisz zastanowić się, jak chcesz wykorzystać urządzenie - do oczyszczenia powietrza w domu, czy może do dezynfekcji biura w obawie przed koronawirusem? Koniecznie sprawdź wydajność ozonatora (do pokoju idealne będą 5-15 g/h, a do budynków przemysłowych 35-40 g / h). Będzie to w zasadzie najważniejszy parametr, na który powinno się zwrócić uwagę przy wybieraniu ozonatora. Druga kwestią jest cena – będzie wzrastać wraz ze zwiększającą się wydajnością urządzenia czy rozbudowanymi w nim funkcjami. Za naprawdę dobry generator ozonu należy zapłacić przynajmniej kilkaset złotych.

Dlaczego warto kupić generator ozonu?

Przede wszystkim, dzięki niemu będziesz mógł zachować czystość pomieszczenia i dezynfekować je – co konieczne jest zwłaszcza teraz, w dobie pandemii COVID-19. Ozonator pozbędzie się zanieczyszczeń z pokoju, również niewidocznych gołym okiem. Różne typy wirusów czy bakterie nie będą mu straszne. Również alergeny staną się mniej odczuwalne, zatem będzie to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla alergików.

Z ozonatorem pozbędziesz się też drobnoustrojów np. z samochodu. Poza tym, doprowadzisz do ładu także klimatyzację w pokoju i biurze – pozbywając się z nich bakterii i roztoczy. Usuniesz też nieprzyjemne zapachy z tapicerki auta (gdy np. kupiłeś używany pojazd i czuć w nim dym papierosowy) lub biura czy też z własnego mieszkania. Tlen otacza nas przez całe życie i jest z nami w każdej chwili, prawda? Warto będzie zatem kupić generator ozonu, który – korzystając z tlenu – zwiększy komfort domowników lub pracowników biura.