Ogrzewanie, zwłaszcza dużego domu - tak jak w tym projekcie - to często wyzwanie. Przy wyborze grzejników należy zwrócić uwagę na ich wygląd, moc oraz materiał, z którego są wykonane, ponieważ w dużym stopniu to od niego zależy siła ogrzewania. Jak zatem wybrać grzejnik do domu? Poznajcie nasze rady!
Centralne ogrzewanie to wygoda oraz system, który pozwoli nam ogrzać całe mieszkanie bez większych problemów. Pierwszym etapem instalacji grzejników jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób powinny być rozmieszczone i połączone. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy (kocioł, grzejniki) będą od jednego producenta, dzięki czemu zyskamy pewność, że system grzewczy będzie działał właściwie.
Jaki grzejnik do domu?
Wybierając grzejnik, w dużym stopniu kierujemy się jego wyglądem, aby pasował do wnętrza naszego domu. Ważne jest to, żeby wizualnie grzejnik nam się podobał, jest to element, instalowany na stałe lub na wiele lat. Trzeba pamiętać, że oprócz wyglądu, grzejnik powinien w pełni spełniać swoją funkcję, a co więcej, powinien być wykonany z materiału, który spełni nasze oczekiwania w aspekcie grzewczym.
Grzejniki żeliwne
Tego typu grzejniki to starsza generacja, którą można znaleźć w starych domach, budynkach, kamienicach, na starszych osiedlach. Tego typu grzejniki – choć wizualnie nie prezentują się najlepiej – są bardzo odporne na zniszczenia i korozję. Grzejniki żeliwne wolno się nagrzewają, ale też wolno stygną, więc trudno manipulować temperaturą, gdy oczekuje się szybkich efektów.
Grzejniki stalowe
Najpopularniejszymi grzejnikami dzisiejszych czasów są grzejniki stalowe, które składają się zazwyczaj z płytek i są spotykane w większości domów. Mają mniejszą pojemność na wodę niż grzejniki żeliwne, a odczuwalna w nich temperatura jest nieco mniejsza niż w grzejnikach żeliwnych. Grzejniki stalowe są bardziej podatne na korozję, a więc mniej trwalsze od żeliwnych.
Grzejniki aluminiowe
Jest to najmniej popularna grupa grzejników. Są lekkie, szybko się nagrzewają i stygną, więc z łatwością można manipulować temperaturą.
Wybór grzejników to proces złożony. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj instalacji, jaka pojawi się w domu, a dopiero później wybrać typ grzejników, który najlepiej będzie współpracować z instalacją grzewczą. Wygląd jest ostatnim elementem, na który powinniśmy zwracać uwagę. Najważniejszym aspektem jest funkcjonalność grzejnika, trwałość oraz możliwości, jakie nam daje producent.