Igłofiltry

Kiedy trwają prace ziemne i fundamentowanie podczas budowy projektu domu, często w wykopie pojawia się woda. Warto wiedzieć wówczas, w jaki sposób można osuszyć wykop. Z pomocą przychodzi motopompa oraz igłofiltry! Jak z nich korzystać, aby usunąć wodę z zalanego gruntu?

Fundamenty zalane po burzy

Woda, która pojawiła się w wykopie fundamentowym zupełnie niespodziewanie, to widok dość częsty. Niestety, ale znacznie uniemożliwia to prowadzenie budowy domu jednorodzinnego – zazwyczaj zmuszając do zmiany sposobu jego posadowienia! Ważne jest zatem, aby przez budową zrobić badania geotechniczne gruntu. To sprawa istotna jeszcze przez kupnem parceli! Co jednak, kiedy działka już jest, budowa rozpoczęta, a w wykopie (np. po gwałtownej burzy) stoi woda?

Jeżeli grunt pod budowę jest piaszczysty, to woda w niego wsiąknie. Wówczas ściany wykopów mogą się nawet osunąć! Jednak jeszcze gorzej będzie, kiedy na działce znajdują się nieprzepuszczalne grunty takie, jak glina. Wtedy woda będzie zalegała w nich niezwykle długo, uniemożliwiając dalszą realizację budowy projektu domu. Wtedy z pomocą przychodzą albo strażacy, albo motopompa!

Jak motopompa usuwa wodę z zalanego fundamentu?

W tym celu, najlepiej będzie zatrudnić firmę dysponującą owym urządzeniem. Motopompa może być:

  • przeznaczona do wypompowywania wody zarówno brudnej, jak i czystej,
  • przeznaczona do wypompowywania gęstszej cieczy (np. szlamowej).

Do niej podłącza się węże strażackie, a przed jej uruchomieniem należy ją zalać wodą. Kiedy motopompa zassie, będzie działać wydajnie i… szybko! Należy jednak znaleźć również takie miejsce, skąd woda będzie przez pompę bezpiecznie odprowadzana. Kiedy woda z zalanego fundamentu zostanie odprowadzona, można będzie wówczas kontynuować budowę. Jeśli jednak w wykopach są wykonane ławy fundamentowe (bądź ściany) niezabezpieczone hydroizolacją, lepiej będzie poczekać do momentu ich całkowitego wyschnięcia.

Woda po burzy zalała pusty wykop? Na dnie na pewno została zatem luźna breja. Koniecznie się jej pozbądź, zanim zaczniesz pod ławy fundamentowe układać… beton! Mokry grunt należy bezzwłoczne usunąć, aby bryła domu została bezpiecznie posadowiona.

Czym są instalacje igłofiltrowe?

Kiedy woda gruntowa pojawi się podczas wykonywania wykopów, czasem nie da nic nawet jej odpompowywanie. Niestety, ale w powstałe wolne miejsce wpłynie bowiem… kolejna dawka wody gruntowej! Właśnie wtedy należy zastosować instalację igłofiltrową – oczywiście, poprzez zatrudnienie odpowiedniej firmy, specjalizującej się w takich pracach.

Do instalacji igłofiltrowej zalicza się zespół kolektorów rurowych ssących, jakie są rozciągnięte wokół wykopu (odstępy między igłofiltrami to ok. 100 cm). Kiedy igłofiltry zostaną uruchomione, woda zacznie się odsysać z gruntu, tworząc lej depresyjny – a więc, czasowo obniżając poziom lustra wody gruntowej. Aby igłofiltry były jak najbardziej skuteczne, muszą działać stale – zasysając wodę gruntową i odprowadzając ją poza teren wykopu aż do momentu, do kiedy będą one potrzebne do osuszenia wykopu pod budową projektu domu jednorodzinnego.

Igłofiltry, jakie służą do usunięcia wody z zalanego wykopu

W instalacjach z wyżej wspomnianymi igłofiltrami wykorzystuje się pompy, jakie zasysają i odsysają wodę oraz wytwarzają podciśnienie. Bardzo często są to pompy wirowe, jakie posiadają wspomaganie próżniowe czy też pompy tłokowe. Mogą mieć one średnicę:

  • 80 mm
  • 108 mm
  • 133 mm

Igłofiltry są przewodem rurowym, zakończonym odcinkiem perforowanym. A więc, mogą być one wykonane z różnych materiałów (elastyczne lub sztywne). Zazwyczaj igłofiltry są:

  • stalowe
  • aluminiowe
  • z tworzywa sztucznego

Najlepiej nie dobierać ich samodzielnie – a zdać się na pomoc specjalisty. Igłofiltry powinno się rozmieścić wokół wykopu bądź obok niego, w odległościach ok. 1 m. Każda część powinna być osadzona na tyle głęboko w ziemi, by część zasysająca wodę mieściła się poniżej poziomu wód gruntowych. Pompa z igłofiltrami musi wytwarzać podciśnienie, ab zasysać wodę. Zatem, system odprowadzany musi być poza obrębem budowy domu szeregowego bądź innego projektu.

Igłofiltry należy stosować do momentu, aż woda zostanie całkowicie wyeliminowana. Kiedy będzie nawracać, instalacja musi pracować dalej! Jeśli uda się osuszyć zalany fundament, należy usunąć grząski grunt i nawieźć świeży oraz suchy piach – pamiętaj, że inaczej nie uzyskasz bowiem solidnego podłoża pod fundamenty!