Impregnowanie drewna

Jeżeli chcesz zwiększyć wytrzymałość drewnianych elementów w domu, ważne będzie odpowiednie zaimpregnowanie ich. Dlaczego tak właściwie powinno się to robić oraz jak impregnować drewno w prawidłowy sposób? I co tak właściwie się do tego… nadaje? Wyjaśniamy!

Dlaczego trzeba impregnować drewno?

Impregnowanie drewna potrzebne jest, jeżeli chcesz poprawić trwałość i wygląd poszczególnych elementów z niego wykonanych. Do produkowania elementów konstrukcji domowych najczęściej korzystamy z drewna: świerku, sosny, topoli.

Niestety, ale takie drewno jest podatne na degradację – chociażby też z tego względu wymaga zaimpregnowania. Oczywiście są też drewna typu buk, dąb czy jesion, jakie są gatunkami twardymi. Są też drewna egzotyczne, jednak one o wiele więcej… kosztują. Mimo wszystko, nawet takie drewno trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, promieniowaniem UV czy szkodnikami oraz ogniem. Pamiętaj, że niezaimpregnowane drewno będzie podatne na promienie słoneczne, więc może poszarzeć. Z kolei deszcz może przyspieszyć rozwijanie się grzybów, a te zaś… rozkład drewna. To wówczas stwarza warunki do namnażania się insektów. Jak widzisz, impregnowanie drewna konieczne jest nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale i ochronnych!

Czym są impregnaty wodne oraz rozpuszczalnikowe?

Ich wielkim plusem jest szybkie wysychanie, więc możesz zaimpregnować z ich pomocą drewno nawet w… jeden dzień! Zaleca się impregnaty rozpuszczalnikowe stosować na zewnątrz drewnianych konstrukcji (mają drażniący zapach), a w środku korzystać z tych wodnych (np. do dachu).Jeżeli posiadasz drewno wilgotne, to lepiej stosować na nie preparat wodny – taki nie wniknie bowiem w strukturę wilgotnego typu drzewa. Chcesz zabezpieczyć szkielet domu (np. z bali) przed szkodnikami? Preparat rozpuszczalnikowy będzie jak najbardziej okej! Wykorzystaj go zwłaszcza do drewna mocno wysuszonego, starego i podatnego na pęknięcia.

Jeżeli chcesz ochronić drewno przed ogniem, dobre będą preparaty solne, zawierające biocydy. Po użyciu takiego impregnatu na drewnie pojawią się kryształki soli – właśnie one blokować będą ogień! Używaj produktu w miejscach dekoracyjnych jedynie w niewidocznych fragmentach.

Kilka słów na temat impregnatów ochronno-dekoracyjnych

Tego typu produkty są to np.: lakierobejce, lakiery, oleje ze środkami biobójczymi.

Wybieraj więc najbardziej wyspecjalizowane z nich, jak lakierobejca. Świetnie sprawdzi się ona zwłaszcza do zewnętrznej warstwy elewacji. Olej najlepszy będzie do mebli ogrodowych, a do zabezpieczania płotów czy altanek najlepszy okazuje się ochronno-dekoracyjny impregnat w postaci lakieru. Taki produkt nada bowiem drewnu pożądaną barwę i zapewni ochronę np. przed grzybami czy czynnikami atmosferycznymi.

Elastyczna lakierobejca nie łuszczy się i nie pęka, więc warto nią będzie pokryć elewację chociażby domku z bali. Lakierem zaś możesz również potraktować nią drewnianą podłogę, schody, drzwi bądź ściany w domu. Na zewnątrz możesz nim zabezpieczyć z kolei elewację, balustrady bądź okna i podbitkę dachową. Preparat ten jednak nie wnika w głąb drewna, zatem (w przeciwieństwie do lakierobejcy) może pękać albo się łuszczyć. Właśnie dlatego coraz bardziej powszechnym uznaniem cieszy się już wcześniej wspomniany olej do drewna, jaki dość głęboko wnika w drewno i chroni je przed zabrudzeniami bądź czynnikami atmosferycznymi. Możesz korzystać z jego właściwości zarówno w środku domu, jak u stosując olej na drewniane elementy od zewnątrz.

Jaki środek impregnujący do drewna wybrać?

Szukając preparatu, jakim możesz zaimpregnować drewno, szukaj tych technicznych – takiego typu produkty będą w stanie zapewnić największą ochronę drewnu przed każdym czynnikiem biokorozyjnym. Impregnaty nie stwarzają powłoczki na wierzchu drewna, ale wnikają w jego głąb – zatem, struktura drewna jest odpowiednio zabezpieczona wówczas przed każdym szkodnikiem. Informacje, na co dokładnie działać będzie dany preparat, powinny zostać umieszczone na opakowaniu – przed zakupem koniecznie sprawdź, czy ten konkretny środek będzie Ci odpowiadał!