Obecnie panuje moda na wszystko, co „inteligentne” – lodówka, zegarek a nawet plastelina. Tym bardziej nikogo nie zdziwi inteligentny dom. Jak sprawić, by nasz dom zasługiwał na takie miano? A co ważniejsze, jakie korzyści płyną z tego typu rozwiązania?

Kilka lat temu system inteligentnego domu wydawał się ekstrawaganckim rozwiązaniem, jednak dziś powoli staje się ono standardem. Coraz częściej system ten staje się darmowym gadżetem dołączanym do mieszkań przez deweloperów. Jeśli chcemy, by nasz dom był inteligentny warto pomyśleć o tym już na samym początku budowy, ponieważ niektóre z systemów należy montować już na etapie budowy domu.

Czym w ogóle jest inteligentny dom? Jego główną cechą jest elastyczność. Taki dom w swoim zintegrowanym systemie spaja wiele mechanizmów, co podnosi komfort funkcjonowania w domu, a nawet poza nim. Po uprzednim zaprogramowaniu nasz inteligentny dom potrafi doskonale dopasowywać się do nowych sytuacji i reagować według naszych potrzeb. Za pomocą jednego urządzenia (często nawet smartphona czy tabletu) jesteśmy w stanie kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, rolety, sprzęty audio-video oraz wiele innych rzeczy.

Nie są to jednak wszystkie możliwości inteligencji systemów automatyki. Nasz dom może również rejestrować sygnały zewnętrzne, np. pogodowe i dostosowywać się do nich. Wszelkie ustawienia możemy na bieżąco zmieniać i aktualizować. Wiadomo, że nasze potrzeby zmieniają się z biegiem czasu, a dzięki elastyczności systemów nasz dom może zmieniać się razem z nami.

W przypadku dużych budynków takie rozwiązanie znacząco wpływa, zarówno na oszczędność czasu, jak i energii. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku projektu Oleander. Jeśli jednak mamy mniejszy dom a chcemy poprawić funkcjonalność swojego domu lub po prostu jesteśmy fanami nowych technologii, z pewnością znajdziemy coś dla siebie wśród dostępnych na rynku systemów.

Mały, duży, inteligentny czy też nie – najważniejsze, by nasz wymarzony dom idealnie pasował do naszych potrzeb. Musimy się zastanowić czy na pewno potrzebny jest nam najnowocześniejszy i najbardziej rozbudowany system do zarządzania naszym domem. Może sprawdzi się u nas najprostszy, niewymagający ingerencji w budynek system bezprzewodowy. Jednak o tego typu sprawach warto myśleć wcześniej niż później.