Czy filtrowanie wody z kranu ma sens? Na to pytanie, praktycznie, nie ma dobrej odpowiedzi, bo pomimo tego, że polskie przedsiębiorstwa wodociągowe na bieżąco monitorują stan sieci, to zarówno jakość wody, jak i stan instalacji wodociągowych bardzo się różnią w rożnych rejonach kraju. Poza tym, nawet jeśli jakość wody w głównych sieciach może być bez zarzutu, to sytuację może pogarszać stan sieci wewnętrznej.

Picie wody z plastikowych butelek jest najgorszym rozwiązaniem, bo poza kosztami samej wody, generuje też absurdalne ilości plastikowych śmieci. Dlatego warto rozważyć stosowanie uzdatniaczy wody pitnej na potrzeby gospodarstwa domowego. Cztery lata temu niemiecki magazyn konsumencki “Markt” przeprowadził testy jakości wody pitnej filtrowanej oraz niefiltrowanej i ustalił, że w wielu wypadkach ta filtrowana woda była gorszej jakości, niż zwykła kranówka. Okazuje się jednak, że na wyniki pomiaru wpłynęło niewłaściwe użytkowanie wkładów filtracyjnych. Zbyt długo używane stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które następnie mogą przenikać do wody. Dlatego bardzo istotne jest, aby notować sobie daty wymiany wkładów i przestrzegać terminów zalecanych przez producenta.

Istota wody - Jak wybrać najlepszy filtr dla siebie

Nie ma idealnego filtra, dobrego dla wszystkich. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jakie są twoje potrzeby, jaki budżet oraz jakie masz oczekiwania wobec wody. Żaden filtr nie eliminuje wszystkich zanieczyszczeń, dlatego lepiej się zapoznać z tym, jak działa większość z nich. W wielu marketach masz możliwość konsultacji z doradcą, jednak pamiętaj, że na ogół pobiera on prowizję za polecanie określonych marek, więc jego porady mogą nie być w 100% obiektywne. Chyba nie musimy przypominać, że należy sprawdzić, czy urządzenie ma wszystkie wymagane atesty, czyli przede wszystkim polski atest na materiały, mające kontakt z wodą nadany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Warszawie.

Nie zakładaj, że jeśli reklama filtra głosi, że doskonale usuwa jeden typ zanieczyszczeń, to podobnie doskonały jest w zakresie innych. Filtry oczyszczające wodę ze szkodliwych związków chemicznych mogą nie być skuteczne jeśli chodzi o zanieczyszczenia bakteryjne i odwrotnie. Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy mogą pozbawiać wodę potrzebnych związków mineralnych. Lepiej dokładnie się zapoznać z opisem konkretnego urządzenia, niż za kilka lat odkryć, że cała Twoja rodzina ma znaczne niedobory jakichś biopierwiastków.

Ceny rynkowe różnych systemów filtracji mogą się diametralnie różnić, natomiast to, co jest istotne, to koszt eksploatacji, czyli cena wkładów, konserwacji itp., a także szybkość zużycia części, czy całości. Lepiej poprosić sprzedawcę o wyliczenie rocznego kosztu działania systemu.

Średnio w Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie, z czego 2,5-3 litrów (około 8 szklanek) przeznaczamy do celów konsumpcyjnych. Większość ludzi zamierza wykorzystywać filtr wyłącznie do oczyszczania wody pitnej, dlatego łatwo obliczyć, że dla czteroosobowej rodziny trzeba przefiltrować 10-12 litrów dziennie. Ostatnio wiele osób budujących własne domy montuje filtr w rurach doprowadzających wodę do kuchni i łazienki. I tu też prosty przelicznik podpowie nam, jak obciążony będzie nasz filtr. Niektóre filtry działają wolno inne szybko. Jeśli potrzebujesz filtra tylko do wody pitnej, możesz nie potrzebować szybkiego filtra.

Filtry najczęściej spotykane na rynku, to dzbanki z filtrem do wody, filtry montowane na kranie, filtry zintegrowane z kranem (wbudowane), filtry nablatowe, filtry montowane pod zlewem i większe urządzenia do oczyszczania wody dla całego domu. Żadne filtry ani systemy uzdatniania nie są w 100% skuteczne w usuwaniu wszystkich zanieczyszczeń z wody, a producenci wykorzystują w nich różną technologię, dlatego należy przed decyzją dokładnie zapoznać się z opisem danego urządzenia.

Dzbanki z wkładem filtrującym wodę

To pojemniki napełniane od góry, z wymiennym wkładem, przez który przekapuje woda zdatna do picia.

Plusy: Niedrogi, bez konieczności montażu, łatwy w użyciu.
Minusy: Powolne filtrowanie. Filtry muszą być regularnie wymieniane, a dzbanek dokładnie myty, inaczej dzbanek staje się siedliskiem bakterii.

Filtry montowane na kranie

Podłączane do standardowego kranu, można je włączać i wyłączać w zależności od tego, jakiej wody potrzebujemy.

Plusy: Łatwy w użyciu, niedrogi
Minusy: Może spowalniać przepływ wody, nie pasuje do wszystkich baterii.

Filtry wbudowane w baterię

Plusy: Może łatwo przełączać się między filtrowaną i niefiltrowaną wodą.
Minusy: Wymagają fachowej instalacji, często drogie.

Filtry montowane pod zlewem

Plusy: Szybkie filtrowanie
Wady: Instalacja. Mogą wymagać modyfikacji instalacji hydraulicznej. Droższe w eksploatacji.

Uzdatnianie wody w całym domu

Plusy: Cała woda w domu jest oczyszczana, co może być istotne, jeśli mamy tzw. twardą wodę, z której osadza się kamień.
Minusy: Drogie, mogą wymagać modyfikacji instalacji wodociągowej, mogą wymagać profesjonalnej konserwacji, filtrowanie usuwające chlor może zwiększyć rozwój zarazków we wszystkich rurach w domu.

Technologia stosowana w filtrach wody

1. Filtr z węglem aktywnym

  • Pochłania zanieczyszczenia organiczne powodujące problemy ze smakiem i zapachem.
  • Usuwa produkty uboczne chlorowania wody
  • Usuwa metale takie jak ołów i miedź
  • Nie radzi sobie z azotanami i bakteriami, ani z większością minerałów

2. Jonowy

  • Usuwa minerały, zwłaszcza wapń i magnez, które sprawiają, że woda jest „twarda”
  • Niektóre z nich usuwają rad i bar
  • Usuwa fluor

3. Osmotyczny (filtr z odwróconą osmozą)

  • Usuwa azotany, sód, inne rozpuszczalne związki nieorganiczne i organiczne
  • Poprawia smak, zapach i kolor wody
  • Częściowo usuwa pestycydy, dioksyny, produkty petrochemiczne
  • Wiele systemów wykorzystuje łączone technologie, niektóre z nich dodatkowo stosują takie metody, jak naświetlanie lampą UV. Światło UV zabija potencjalnie szkodliwe patogeny i sprawdza się w sytuacji, kiedy czerpiemy wodę z niepewnego źródła.