Przestronna jadalna to marzenie każdego. Jak urządzić to wnętrze, by było funkcjonalne a jednocześnie stało się ulubionym miejscem całej rodziny? Pomysły znajdziecie w poniższym artykule.

Jadalnia sercem domu

W wielu domach jadalnia ulokowana jest w samym sercu domu, pomiędzy kuchnią a salonem. Często jest to przestrzeń otwarta, którą warto zaaranżować tak, aby stylem pasowała do pozostałych pomieszczeń. W jadalni powinien stać stół, który jest głównym elementem tego pomieszczenia. Do stołu należy wybrać odpowiednia liczbę krzeseł, w zależności od naszych potrzeb. Materiał z którego wykonane są meble oraz kolor powinny współgrać z innym wyposażeniem. Kształt stołu również powinien komponować się ze stylem, który wybraliśmy w domu. Do wyboru są stoły okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Okrągły stół nada wnętrzu elegancji, więc jeśli zależy Wam na eleganckim wnętrzu to będzie najlepsze rozwiązanie. Stoły kwadratowe lub prostokątne są bardziej uniwersalne i można je dopasować do różnych stylów. W mniejszych wnętrzach można zdecydować się na blat przy którym można usiąść, przy tzw. „wyspie”.

Charakter tworzą dodatki

Kolor ścian, kolor mebli oraz dodatki w przypadku jadalni otwartej powinny nawiązywać do stylu salonu oraz kuchni, z którymi jest połączona. Nawet najprostsze meble w klasycznych kolorach mogą zmienić swój wygląd, gdy odpowiednio je udekorujemy. Warto skupić się na dobraniu odpowiedniego bieżnika czy obrusu. Kolejnym elementem, którym można nieco odmienić charakter jadalni są serwetki. Można również wybrać ciekawą zastawę stołową, jednak na tyle uniwersalną, żeby pasowała nawet, gdy zmienimy obrus lub inne dodatki. W jadalni można powiesić ciekawe dekoracje na ścianie, np. korkową mapę świata czy tematyczne plakaty związane z jedzeniem. Zdecydowanie więcej możliwości mamy wtedy, gdy jadalnia stanowi odrębne, zamknięte pomieszczenie lub jest częścią zamkniętej kuchni. Mamy wtedy większe możliwości wyboru dodatków. Najważniejsze, aby wszystkie elementy, które wybierzemy były spójne ze stylem naszego domu i zachęcały do spędzania wspólnych chwil przy dużym stole.

Oświetlenie jadalni

Projektując jadalnię, musimy pamiętać o tym by wybrać odpowiednie oświetlenie, przy którym będziemy się czuć dobrze. Źródło światła powinno się znajdować centralnie nad blatem stołu. Dobrym rozwiązaniem są lampy z kloszem, które dają możliwość regulacji wysokości. Oświetlenie również powinno być dopasowane do stylu wnętrza.