ogrzewanie sufitowe

Chcesz znaleźć alternatywne rozwiązanie, żeby zainstalować system ogrzewania? A może nie podobają Ci się grzejniki pod oknami bądź inwestowanie w tradycyjny system grzewczy? Warto będzie zatem rozważyć ogrzewanie… sufitowe! Czym ono tak właściwie jest i na jakiej zasadzie działa?

W jaki sposób działa ogrzewanie sufitowe?

Ogrzewanie sufitowe znajduje się pod stropem kondygnacji, jaka mieści się powyżej ogrzewanego wnętrza mieszkania bądź ewentualnie pod dachowymi połaciami – gdy Twoje ogrzewanie zainstalowane będzie na poddaszu. Przewody w nim układa się w ścianach zewnętrznych albo w podłodze, od strony ogrzewanego pomieszczenia – czyli zupełnie tak samo, jak w przypadku ogrzewania podłogowego.

Tym, co jest charakterystyczne dla ogrzewania płaszczyznowego, jest niemożliwość nagrzewania mieszkania do wysokiej temperatury – inaczej może ona źle wpłynąć na strukturę wykończenia domu jednorodzinnego. Ogrzewanie musi być też bezpieczne – a więc, nie powinniśmy się przez nie przypadkowo poparzyć! Wymaganą moc cieplną powinno się zatem uzyskiwać przy pomocy dużej powierzchni grzewczej, jednak o niskiej temperaturze.

Jakie są zalety i wady ogrzewania sufitowego?

Jeżeli Twój projekt domu będzie posiadał możliwość instalacji ogrzewania na suficie, powinieneś poznać również jego zalety:

  1. Na powierzchnię grzejną możesz wykorzystać niemal cały swój sufit.
  2. Elementy grzewcze nie będą w takiej instalacji widoczne.
  3. Nie będziesz ograniczony, jeżeli chodzi o aranżację wnętrza (np. tak, jak w przypadku ogrzewania podłogowego czy ściennego).

A więc, czy ogrzewanie tego typu w ogóle ma jakieś wady? Otóż, jest jeden jego minus – mianowicie, ciepło będziesz czuć wyłącznie od strony głowy, a nie od stóp.

A może ogrzewanie sufitowe… wodne?

Można wykonać je zupełnie podobnie, jak ogrzewanie ścienne. Zazwyczaj w tym przypadku stosuje się jedno i drugie rozwiązanie, gdyż ogrzewanie sufitowe wówczas jest jedynie uzupełnieniem tradycyjnego. Możesz je podłączyć dzięki rozdzielaczowi oraz układowi przewodów do źródła ciepła (np. pompa ciepła). Oczywiście, należy ogrzewanie sufitowe zaprojektować pod cały projekt domu. A więc, na uwadze należy mieć w szczególności:

  • wielkość pomieszczenia
  • parametry źródła ciepła
  • zapotrzebowanie na ciepło

Aby wykonać taki system ogrzewania, można zastosować rury polibutylenowe, układając je w meandry. Możesz ich umieścić kilka na suficie w formie obwodów, jakie połączysz następnie z rozdzielaczem. Ważne będą też elementy uproszczające mocowanie elementów grzejnych do sufitu – a więc, wsporniki, montażowe profile czy automatyka nadzorująca pracę całego systemu.

Pamiętaj, że…

Nie jest łatwo zamontować na suficie ogrzewanie wodne. Przewody do sufitu zainstalować jest o wiele trudniej, niż robi się to w klasycznym ogrzewaniu ściennym. Należy przeprowadzić bowiem pętle od rozdzielcza tak, żeby miały niemal identyczną długość – dzięki temu lepiej będzie można wyregulować system hydraulicznie. Przewody należy przykryć też tynkiem, (warstwa ok. 25 mm), a także wykonać przed jego położeniem siatkę zbrojeniową. A więc, to naprawdę długie, dość kosztowne oraz pracochłonne zajęcie.

Kilka słów o kosztach elektrycznego ogrzewania sufitowego

Żeby ogrzewanie na suficie mogło działać, trzeba wykonać przyłącza do instalacji elektrycznej. Można więc powiedzieć, że sufitowa instalacja ogrzewania będzie wypadać korzystniej finansowo od np. ogrzewania centralnego – gdzie znajduje się źródło ciepła w postaci pompy ciepła bądź kotła kondensacyjnego, a także grzejniki. Jednak, jeśli już chodzi o samą eksploatację, ogrzewanie sufitowe elektryczne będzie nieco droższe od systemów z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym.

Oczywiście, wcale tak być… nie musi! Trzeba jednak zastosować do zasilania sufitowego ogrzewania energię, jaką czerpać możesz z paneli fotowoltaicznych na dachu domu szeregowego czy też innego rodzaju, wolnostojącego budynku mieszkalnego. To rozwiązanie zadowalające, ponieważ możesz pozyskać darmową energię ze słońca. Jest to również sposób ekologiczny, gdyż wykorzystuje odnawialną energię!