Kolor ścian wpływa nie tylko na klimat pomieszczeń, ale również na samopoczucie domowników. Dlatego nie powinniśmy ulegać trendom wnętrzarskim, a postawić na swoje ulubione kolory, w otoczeniu których dobrze czujemy się. Jakie znaczenie mają poszczególne barwy oraz jak je łączyć?

Rodzaje barw i połączenie

Kolory ścian powinny łączyć się z dodatkami, pasować do stylu mieszkania oraz do osobowości domowników. Nie warto decydować się na daną barwę z powodu mody lub chwilowego zauroczenia kolorem. Każda gama kolorów: ciepła, zimna, ciemna, jasna - tworzy określony efekt. Wato postawić na jeden kolor dominujący, który wykorzystamy na ścianach, jego odcienie na tkaninach, akcesoriach i dodatkach. Inne barwy mogą zagrać rolę akcentów. Poszczególne kolory można łączyć na zasadzie kontrastu (turkus z pomarańczowym) lub harmonii (szary z pastelami). Pierwszy rodzaj połączenia barw będzie działał mobilizująco, natomiast harmonijne zestawienie będzie uspokajać domowników. Warto pamiętać, że jasne kolory powiększą optycznie wnętrze i sprawią, że będzie ono przytulne, lekkie i romantyczne. Ciemne barwy pomniejszą optycznie przestrzeń i nadadzą mroczny klimat. Kolory i style poszczególnych pomieszczeń powinny być spójne i nawiązywać do siebie. W przypadku otwartej kuchni (tak jak w tym projekcie) zadbaj, by stanowiła ona kolorystyczne przedłużenie salonu, łączyła się z tym pomieszczeniem na zasadzie harmonii.

Słownik kolorów

Co oznaczają poszczególne kolory oraz jaki mają wpływ na domowników? Zdaniem psychologów kolor zdradza nasze tęsknoty, nastrój oraz potrzeby psychiczne. Odpowiednie barwy mogą poprawić nastrój, pomóc w skupieniu i relaksacji. Żółte i różowe dodatki sprawdzą się przy stanach depresyjnych. Pomarańczowe ściany i akcesoria okażą się świetnym zastrzykiem energii po stresującym i pracowitym dniu. Poniżej prezentujemy znaczenie innych kolorów:

  • Biel Kojarzy się z czystością, lekkością. Działa odprężająco, relaksująco. Idealnie pasuje do osób zdecydowanych, pewnych siebie, pomysłowych i kreatywnych. Daje poczucie swobody i wolności. Powoduje, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe.
  • Niebieski Działa antystresowo i relaksacyjnie. Pobudza do pracy i działania. Pomaga w skupieniu i koncentracji. Idealnie pasuje do sypialni (pomaga zasnąć, łagodzi ból) oraz do pomieszczeń związanych z relaksem.
  • Czerwony Działa antystresowo i relaksacyjnie. Pobudza do pracy i działania. Pomaga w skupieniu i koncentracji. Idealnie pasuje do sypialni (pomaga zasnąć, łagodzi ból) oraz do pomieszczeń związanych z relaksem. 
  • Szary Działa wyciszająco i uspokajająco. Pomaga odprężyć się po ciężkim dniu.
  • Różowy Działa relaksująco. Ten kolor pasuje do osób romantycznych, poukładanych. Sprawdzi się w sypialni czy w pokojach dziecięcych.
  • Brąz Kojarzy się z bezpieczeństwem, tradycjami i stabilnością. Działa uspokajająco i wyciszająco. Wspomaga koncentrację.