Balkon to strefa relaksu i dodatkowa powierzchnia użytkowa. Odpowiednio urządzony może być  idealnym dopełnieniem wystroju naszego domu czy mieszkania. Niestety w wielu przypadkach jego rola ogranicza się do miejsca, w którym przechowujemy przedmioty, na które zabrakło miejsca w środku. Często też zamiast mebli z „prawdziwego zdarzenia” trzymamy tam tylko rower czy grilla. 

Czas, by balkon przestał być tylko składowiskiem rzeczy, a stał się prawdziwą ozdobą. Aranżacja balkonu powinna być przemyślana i spójna. Wbrew pozorom, nie potrzebujemy do tego dużych nakładów finansowych. Wystarczy tylko pomysł i trochę wolnego czasu.

Pierwsza rzecz, od której należy zacząć, to gruntowne porządki. Jeśli wcześniej balkon służył nam za schowek, musimy pozbyć się wszystkich zbędnych przedmiotów. Dokładnie czyścimy wszystkie powierzchnie, nie zapominając o balustradach. Ważną kwestią jest wybór podłogi. Najlepszy efekt uzyskamy wybierając drewno – wprowadzi wrażenie bliskości z naturą. Jeśli zdecydujemy się jednak na tańsze płytki, warto pomyśleć o macie antypoślizgowej.

Letnie wieczory najprzyjemniej spędza się na swoim wymarzonym balkonie

Kolejnym krokiem jest wybór mebli. Tu przede wszystkim liczy się metraż, jakim dysponujemy. Największe pole do manewru daje nam balkon w domu jednorodzinnym, tak jak w przypadku projektu Carmen Magdalena. Nie znaczy to jednak, że balkon w bloku nie może wyglądać imponująco. W przypadku niewielkiej, wąskiej powierzchni dobrze sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Duże kanapy i leżanki zastępujmy krzesłami i niewielkim stolikiem, który w razie potrzeby można złożyć i odstawić na bok. Dobrym rozwiązaniem są też drewniane skrzynki z poduszkami. Oprócz funkcjonalności, wprowadzą oryginalny klimat. Balkon stać się też małym ogródkiem. Kwiaty mogą stać na balustradzie, luzem w donicach, albo być podwieszone do góry (to rozwiązanie jest idealne dla mniejszych powierzchni). Poza kwiatami możemy też hodować zioła, które później znajdą swoje zastosowanie w kuchni. Najczęściej wybieranymi są: bazylia, majeranek, pietruszka, kolendra. Oczywiście, warto postawić na te, które lubimy najbardziej.

Elementem, który najlepiej buduje klimat, jest oświetlenie. Niepowtarzalną atmosferę wprowadzą lampiony. Możemy je porozstawiać na podłodze lub powiesić. Podobny efekt uzyskamy wybierając lampki typu cotton balls.

Ostatnią kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę podczas aranżacji, jest klimat, w jakim żyjemy. Polska pogoda lubi płatać figle, więc pamiętajmy o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze meble i sprzęty przed nieoczekiwanym deszczem.