Według prawa budowlanego, projekt domu powinien zawierać wynik badania geologiczno-inżynierskiego i warunków geotechnicznych posadowienia obiektu.  Najprostszą formą ustalenia warunków posadowienia projektu jest właśnie opinia geotechniczna, będąca istotna dla wszystkich obiektów budowlanych. Zastanawiasz się, jak sprawdzić warunki gruntowe na działce?

Kiedy warto zamówić badanie gruntu?

Wykonuje się takie badanie głównie wtedy, gdy chcesz przedłożyć je w urządzenie opinii geotechnicznej bądź dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Chcesz posadowić dom o trudnej strukturze geologicznej? A więc, badanie geologiczno-inżynierskie będzie koniecznością, by w ogóle móc taki nietypowy dom zbudować! W dzisiejszych czasach wygląda to jednak tak, że w większości domów jednorodzinnych – będących jedno czy też dwukondygnacyjnymi – wystarczy opinia geotechniczna. Choć, nie zawsze nawet ona jest od urzędników… wymagana!

Jak to możliwe? Otóż, jeśli sąsiednie działki już są „wyposażone” w inne budynki, a Twój dom nie znajduje się np. na wzniesieniu lub niedaleko wody – wówczas opinia projektanta domu, jaka zawarta będzie w opisie do projektu, w zupełności powinna wystarczyć! Są jednak sytuacje, jakie wymagają zamówienia profesjonalnego badania gruntu. Będzie ono konieczne np. wtedy, gdy:

 • chcesz zbudować dom podpiwniczony,
 • masz podejrzenie, że na działce jest grunt nasypowy albo wysypywano tam śmieci,
 • zauważony został wzrost poziomu wód gruntowych.

Jakich informacji dostarczają badania gruntu?

Dzięki badaniom możesz dowiedzieć się, jaka ziemia znajduje się w danym terenie. To pozwoli z kolei zoptymalizować projekt fundamentu i dobrać do obiektu izolację przeciwwilgociową bądź przeciwwodną. Okazać się również może, że musisz np. wykonać drenaż wokół szkieletu domu – a lepiej zrobić go w czasie wylewania fundamentów. Przełoży się to bowiem na mniejsze koszta i… łatwiejszą pracę!

Dodatkowo, badania gruntu przez rozpoczęciem budowy mogą uchronić przed np. pękaniem konstrukcji domu, co prowadzi przecież do poważnych konsekwencji w przyszłości! Sąsiedzi poinformowali Cię, że wody gruntowe się podnoszą i pojawiają się powyżej poziomu grunty ław fundamentowych? Będzie można przez to zaprojektować więc fundament odpowiednio wcześniej – wystarczy, że przeprowadzisz badanie geotechniczne. Tylko, kto dokładnie takie badania wykonuje? Już wyjaśniamy!

Komu powierzyć badanie gruntu?

Tego typu zlecenie powierzyć możesz inżynierom geotechnikom, którzy posiadają uprawnienia geologiczne oraz budowlane. Łączą oni swoją wiedzę budowlaną z geologiczną, więc będą w stanie zbadać grunt oraz określić zagrożenia, jakie mogą dotyczyć twojego domu. Dodatkowo, sformułują oni wskazówki bądź wytyczne dla projektanta Twojego obiektu. Może się bowiem okazać, że geotechnik zleci:

 • zbudowanie monolitycznych ścian piwnicy (dom na skarpie),
 • użycie betonu wodoszczelnego (gdy fundamentom grozi woda),
 • głębokie fundamentowanie,
 • posadowienie domu na płycie fundamentowej (gdy grunt jest wyjątkowo słaby),
 • częściową wymianę gruntu,
 • utwardzenie gruntu.

Rodzaje gruntu na działce

To, jak zostanie posadowiony budynek, zależy od rodzaju gruntu na działce. Mamy więc warunki gruntowe:

 • proste – występują wówczas, kiedy woda gruntowa nie grozi na terenie budowy, ponieważ jej zwierciadło jest niżej posadowienia fundamentów. Grunt jest wówczas nośny, a warstwy równolegle ułożone do powierzchni ziemi,
 • trudne – warstwy gruntu nie są ciągłe, z kolei wody gruntowe mogą się podnosić znacznie wyżej poziomu fundamentów. Grunt jest słabo nośny (np. torf organiczny albo mady),
 • skomplikowane – są najtrudniejszą warstwą gruntu. Jeżeli chcesz na takich posadowić dom, będzie to wymagać więcej… nakładów finansowych. Niestety, ale tereny skomplikowane są zazwyczaj zagrożone np. zjawiskami krasowymi bądź osuwaniem się ziemi. Obejmują również powierzchnie, które pod spodem są „potraktowane” szkodami górniczymi.

Jak wyglądają badania warunków gruntowych działki?

Geotechnik wywierca otworki w ziemi, najczęściej o głębokości maksymalnie do 6 metrów. Następnie, pobiera on koniecznie do przeanalizowania próbki gruntu. Dodatkowo sprawdza on też kilak istotnych parametrów badanej ziemi, na której ma stanąć konstrukcja domu:

 • ułożenie warstw,
 • rodzaj gruntu,
 • poziom wody gruntowej.

Jeżeli warunki gruntowe są skomplikowane, co wynikać może z np. odwiertów zrobionych przez geotechnika, trzeba będzie zanalizować próbki gruntu w laboratorium.

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za całą usługę badania gruntowego? Otóż, zazwyczaj jest to między 800 a 1200 zł za standardowe badanie gruntowe, wraz z opinią geotechniczną.