Prowansja to dobry kierunek na wakacje, kojarzy się ze słońcem i lawendowymi polami. A gdyby przenieść ten klimat do wnętrza i urządzić dom w stylu prowansalskim? W artykule podpowiadamy, na jakie kluczowe elementy należy zwrócić uwagę, aby stworzyć otoczenie, które sprzyja odpoczynkowi, a przy okazji jest przytulne i eleganckie.

Styl prowansalski dobrze nam się kojarzy, bo lubimy wracać myślami do dni letniej beztroski. Jego podstawą są kolory, które naturalnie występują w przyrodzie, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że dom urządzony w tym stylu szybko się nie znudzi jego domownikom.

Inspiracja naturą

Prowansja, jako region Francji cechuje się wyjątkową przyrodą, dlatego najczęściej kojarzy się z odcieniami oranżu, żółci, zieleni oraz kobaltowego błękitu. Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim są pomalowane jasnymi kolorami w ciepłych odcieniach, wyposażone są postarzanymi meblami i nietypowymi dekoracjami. To również wszelkie nawiązania do przyrody. Drewniane stropy, kamienne podłogi, miękkie i naturalne materiały służące jako obicie mebli. Wisienką na torcie są tu dodatki z motywem roślinnym, np. świeże kwiaty (zwłaszcza lawenda), zioła w ceramicznych doniczkach, wiklinowe kosze, stalowe uchwyty.

Stylowy dom w prowansalskim stylu

Uniwersalność tego stylu polega również na tym, że można urządzić w nim każde pomieszczenie. Zazwyczaj kuchnie wyposażone w białe szafki ze szklanymi witrynami, stylizowane na starsze niż są w rzeczywistości. Na ceramicznych blatach stawia się sprzęty w białej tonacji. Dzięki czemu całe wnętrze jest spójne i przytulne. Łazienka w stylu prowansalskim to prawdziwa oaza sprzyjająca relaksowi! Jeśli zdecydujemy się na wannę to koniecznie białą i niezabudowaną, najlepiej z ozdobnymi nóżkami. Pojemne szafki w jasnym kolorze będą dobrze współgrały z ceramicznymi płytkami na ścianach. Nie muszą być one jednak położone na całej wysokości pomieszczenia. Ozdobne tynki strukturalne bliżej sufitu z pewnością dodadzą uroku. Dom urządzony w prowansalskim klimacie to miejsce, do którego chce się wracać. Szczególną rolę odgrywają tu detale. Zarówno w wykończeniu, jak i dekorowaniu pomieszczeń. Lniane serwety na stole w jadalni, podłoga z grubych desek w salonie i naturalne materiały w obiciu foteli w strefie wypoczynkowej. Swojskości domowi na zewnątrz, nadadzą z pewnością drewniane okiennice. Tak jak widać to na poniższym zdjęciu, przedstawiającym nasz projekt domu BASIA.