Wrzesień zbliża się wielkimi krokami! Jeśli Wasze pociechy w tym roku po raz pierwszy usłyszą dźwięk szkolnego dzwonka, to właśnie teraz jest ostatni moment na przygotowanie im pokoju. W latach przedszkolnych maluchowi często wystarcza niewielki stolik i krzesełko. W pokoju starszego dziecka niezbędne są meble dostosowane do funkcji edukacyjnych.

Najważniejszym elementem wyposażenia jest biurko. Powinno być bezpieczne, stabilne i dopasowane do wzrostu dziecka (biurka z regulowaną wysokością będą służyły dużo dłużej). Musi stać w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej w pomieszczeniu z dużymi oknami, jak w przypadku projektu domu Katrina.

Wszystkie potrzebne przedmioty powinny znajdować się w zasięgu ręki, więc warto wybierać biurka z szufladami lub podnoszonym blatem. Unikajmy ustawiania rzeczy na widoku – niepotrzebnie rozpraszają uwagę.

Minimalizm wprowadza atmosferę ładu i harmonii

Drugim istotnym elementem jest krzesło. Musi być ergonomiczne, zapewniać wygodę podczas pracy i odciążać kręgosłup. Powinno „rosnąć razem z dzieckiem”. Niezbędna jest regulacja wysokości siedziska i oparcia, dobrze, żeby miało również podłokietniki i podnóżek. Przy wyborze pamiętajmy o odpowiednich atestach. Niedopasowane meble mogą być przyczyną wad postawy.

Jeśli chodzi o wybór kolorów, przyjęło się, że dla dziewczynek ściany powinny być w odcieniach pasteli i różu. Tak naprawdę, w dużej mierze powinniśmy kierować się preferencjami dziecka. Warto zapytać przyszłego ucznia, w jakim otoczeniu czuje się najlepiej. Błękity i zielenie pomagają w koncentracji. Jeśli nasza pociecha upiera się przy mocnych barwach możemy zastosować je w postaci dodatków (na całej powierzchni na dłuższą metę mogłyby być zbyt agresywne).

Nie możemy zapominać o strefie dziennej i strefie odpoczynku. Konieczne jest wygodne łóżko, poduszka. Dobrze wstawić również fotel do czytania książek. W kwestii designu pozwólmy dziecku na wybranie gadżetów związanych z jego zainteresowaniami. Plakat super bohatera albo budzik z postacią z ulubionej kreskówki doda wnętrzu charakteru, a nauka w przyjaznym otoczeniu będzie dużo przyjemniejsza i bardziej efektywna.