Zagospodarowanie każdej przestrzeni wymaga opracowania dobrego pomysłu. Dlatego, jeśli nasza kuchnia sprawia wrażenie nieustawnej, nie warto rezygnować z marzeń o przestronnym miejscu do gotowania. Oto kilka wskazówek jak urządzić wąską kuchnię.

Aranżacja małej kuchni

Należy pamiętać, że w małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się jasne, pastelowe kolory. Zadbanie o identyczny kolor blatów i podłogi sprawi korzystne ujednolicenie przestrzeni. Warto rozważyć również wybór odpowiedniej powierzchni, z której wykonane są szafki – matowe czy błyszczące? Te drugie z pewnością będą odbijać światło, dając uczucie przestronności.

Bez względu na to, czy w kuchni znajduje się okno, nie powinniśmy zapominać o punktowym świetle, które dobrze oświetli blaty robocze. Meble i urządzenia AGD możemy postawić wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Taki układ optycznie skróci długą przestrzeń i stanie się bardziej proporcjonalny. Wybierając meble pamiętajmy o ich wielofunkcyjność. Im mniej przedmiotów będziemy trzymać na wierzchu, tym więcej zyskamy przestrzeni. Dodatkowo zrezygnujmy z zabudowy aż po sam sufit, to rozwiązanie dla niewielkiego pomieszczenia może okazać się zbyt przytłaczające. Uwolnienie podłogi i zastosowanie na przykład podwieszanych mebli może korzystanie wpłynąć na swobodne przemieszczanie się po kuchni. Jeśli nie znajdujemy miejsca na postawienie stołu i kilku krzeseł, warto zaaranżować otwarty aneks kuchenny z częścią jadalnianą w salonie.

Aneks kuchenny otwarty na salon

Obecnie bardzo często kuchnię otwiera się na salon, przenosząc do niego część jadalnianą. Dokładnie tak jak w projekcie Perełka gdzie część dzienna domu jest bardzo przestronna. Dom sprawia wrażenie jeszcze większego niż jest w rzeczywistości.