W sklepach budowlanych do wyboru mamy całą gamę styropianów. Wybór styropianu może stać się niemałym problemem. Niestety, nie wszystkie styropiany okazują się dobre jakościowo. Na co zwrócić uwagę, dobierając styropian pod gotowy już projekt domu jednorodzinnego? Podpowiadamy!

Dom jednorodzinny - jaki styropian wybrać? 

Większość osób patrzy wyłącznie na zastosowanie, grubość i oczywiście cenę styropianu do domu jednorodzinnego. Nie wszyscy pamiętają jednak o ważniejszych parametrach styropianów, definiujących ich jakość. Nie jest to większym problemem, aby przyjrzeć się z bliska parametrom styropianów. Dzięki temu z całą pewnością dobierzemy odpowiedzni styropian do projektu domu jednorodzinnego. 

Przed zakupem styropianu, koniecznie przeczytaj wszystkie informacje znajdujące się na jego opakowaniu. Oczywiście, znajdziesz tam nazwę produktu oraz jego producenta. Na paczce z dobrej jakości styropianem powinny się znaleźć się nie również informacje o jego przeznaczeniu - np. czy służy on do ocieplania podłóg, czy sufitów. Musi być też określony wymiar płyt styropianowych oraz ich grubość (od 1 cm do 30 cm).

Uwaga! Na każdym opakowaniu warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak:

 • współczynnik przewodzenia ciepła lambda – im większy, tym lepszym izolatorem termicznym będzie styropian;
 • EPS + cyfry – klasyfikacja styropianu pod względem twardości (dziś stosuje się ją rzadziej);
 • klasa reakcji na ogień – minimum E;
 • rok produkcji; 
 • miejsce produkcji;
 • opór cieplny – im większy, tym lepsza izolacyjność;
 • liczba płyt w paczce.

Warto pamiętać, że umieszczenie kodu produktu na paczce styropianu to obowiązek każdego producenta. W kodzie znajdują się właśnie informacje na temat EPS, tolerancji grubości, szerokości, płaskości, prostokątności i długości, numer normy, poziom wytrzymałości na zginanie, rozciąganie i ściskanie, poziom nasiąkliwości i absorpcji wody czy stabilność wymiarowa.

Karta techniczna styropianu

Warto zwrócić także uwagę na kartę techniczną kupowanego styropianu. W niej możesz znaleźć informacje o styropianie, który masz zamiar wykorzystać w swoim domu jednorodzinnym, szeregowym, z poddaszem czy antresolą. Karta techniczna zawsze mówi więcej, niż kod produktu albo informacje znajdujące się na opakowaniu.

W karcie technicznej przeczytasz między innymi o:

 • izolacyjności akustycznej styropianu.
 • klasie palności,
 • nasiąkliwości,
 • wytrzymałości na naprężenia ściskające (TR).

W karcie technicznej warto poszukać takżę informacji o procentowej odkształcalności termicznej styropianu. Właśnie od tych wartości zależy, czy trzeba będzie chronić paczki ze styropianem na budowie przed promieniami słonecznymi słońcem. Karta techniczna styropianu jest wbrew pozorom bardzo ważna. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że producent niczego przed Tobą nie ukrył.

Projekt domu – istota parametrów styropianu

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego - zanim kupisz jakikolwiek styropian do domu jednorodzinnego, warto wejść na stronę internetową tego urzędu. Możesz znaleźć tam tam wyniki badań próbek materiałów budowlanych, w tym te, które zostały zakwestionowane. Oczywiście, umieszczona jest tam również lista z producentami styropianów. Okazuje się, że tych niepolecanych do budowy i niezgodnych z obecnymi wymaganiami jest całkiem sporo. Nie daj się wprowadzić w błąd i kupuj świadomie!

W tym miejscu należy napomknąć, że podczas kupowania styropianu warto zwracać uwagę wyłącznie na produkty z oznaczeniem CE. Właśnie to oznaczenie potwierdza bowiem wydanie rekomendacji, ale i certyfikatów dla danego produktu.

O czym pamiętać, kupując styropian?

Inwestycja w wymarzony projekt domu jednorodzinnego jest jedną z najważniejszych w życiu. Chyba każdy chce, by całość dopracowana była do perfekcji. Warto więc, zanim zaczniesz kupować materiały do budowy domu, poszukać opinii i rekomendacji na temat poszczególnych towarów. Bardzo często znajdziesz w nich nich informacje, których nie wyszukasz w certyfikacie albo karcie technicznej producenta.

Podczas poszukiwania informacji o styropianach czy jakichkolwiek innych materiałach budowlanych pamiętaj, by zachować czujność. Niestety, niektóre firmy konkurują ze sobą i zamieszczają fałszywe opinie po to, by odbierać sobie nawzajem klientów. Nie zapominaj, by zapytać o rekomendację również kogoś, kto już testował materiał i jest dla Ciebie zaufaną osobą.

Wybór styropianu do domu jednorodzinnego może wydawać Ci się początkowo trudny. Nie przejmuj się i trzymaj się naszych porad. Na pewno sobie poradzisz!