Wybór wymarzonego projektu domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wielu ludzi. W projekcie owego domu spędzać będziemy bowiem większą ilość czasu. Właśnie w nim spełniać będą się marzenia i toczyć będzie się codzienne życie. Jak wybrać projekt domu, by tego… nie żałować? Sprawdź, czy możesz coś zrobić w tej kwestii.

Projekt domu – czy wybór jest taki oczywisty?

Czy w domu będzie wszystko, czego potrzebujesz?

Każdy projekt domu jednorodzinnego powinien być dopasowany pod oczekiwania i potrzeby domowników. Żeby więc wybrać ten idealny, należy wyselekcjonować te gotowe projekty domów, które spełniają wymagania przyszłych mieszkańców. Projekt powinien uwzględniać nie tylko przyzwyczajenia rodziny, ale i jej rytm dnia. Musi być na tyle praktyczny, by z każdej jego części można było bez większych problemów korzystać. Niepotrzebne rozwiązania to zabieranie przestrzeni, którą przecież można byłoby zaaranżować zupełnie inaczej. Zastanówcie się zatem wspólnie z członkami rodziny, czego dokładnie potrzebujecie. Określenie wymagań to podstawa, by dopasować odpowiedni projekt Waszego przyszłego domu.

Jeżeli domownicy większość czasu spędzają razem i w podobnych godzinach pracują lub chodzą do szkoły, może warto byłoby zadbać o większą ilość łazienek oraz dużą kuchnię? A może rodzina preferuje indywidualne gospodarowanie czasu? Tutaj sprawdziłoby się rozwiązanie rozgraniczające sferę dzienną od nocnej. Wybór projektu, który nie będzie odpowiadał oczekiwaniom wszystkich domowników, może okazać się przysłowiowym „strzałem w kolano.  Lepiej więc dobrze przemyśleć, czego potrzebują członkowie rodziny i na tej podstawie dobrać projekt domu parterowego czy też z poddaszem.

Warunki Zabudowy, które mogą zaszkodzić budowie

Niektórzy ludzie popełniają podstawowy błąd, w formie zakupienia gotowego projektu domu, zanim zapoznają się z Warunkami Zabudowy. Zanim więc kupisz projekt wymarzonego domu koniecznie zorientuj się, jak wygląda Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli zakupiona działka takowego nie będzie mieć rozpisanego, powinieneś zająć się uzyskaniem decyzji o Warunkach Zabudowy. Lepiej wcześniej załatwić wszelakie formalności, zanim zdecydujesz się na projekt domu. Bo co w przypadku, gdy nie otrzymasz możliwości pozwolenia na budowę? Wybór projektu determinowany jest kilkoma istotnymi parametrami, które w „zakupowym szale” niektórym umykają:

  • Maksymalna szerokość i wysokość elewacji
  • Odległość od sąsiadów / granicy działki
  • Kąt nachylenia dachu
  • Ochrona konserwatora zabytków

Rzecz jasna, istnieje również wiele innych parametrów, które mogą uniemożliwić budowę wymarzonego domu jednorodzinnego. Żeby się więc nie zawieść, zalecane jest wcześniejsze zapoznanie się z Warunkami Zabudowy – jeszcze przed decyzją o zakupie projektu domu.

Wybieranie projektu domu, krok po kroku

Jak nie dać się reklamie?

Projekty domów jednorodzinnych bardzo często są głośno reklamowane, by przyciągnąć uwagę potencjalnych inwestorów. Nie interesując się za bardzo, jak wygląda rozmieszczenie pokojów wewnątrz i czy ten projekt na pewno będzie funkcjonalny, niektórzy decydują się na projekt domu z reklamy. Nie daj się jej zwieść! Projekt może wcale nie spełniać wszystkich oczekiwań domowników mimo, że z zewnątrz prezentuje się idealnie.

W jaki sposób nie ulec reklamie? Musisz pamiętać, że liczy się świetny plan – Twój plan oraz rady architekta. Tam powinna zostać skupiona cała uwaga inwestora. Co z tego, że dom będzie atrakcyjny wizualnie, jeżeli nie będzie komfortowy dla rodziny?

O czym jeszcze pamiętać?

Nie zapominaj o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Każdy projekt domu szeregowego, z poddaszem czy antresolą powinien zostać poddany adaptacji. Zatem, projekt domu powinien zostać dostosowany do Warunków Zabudowy, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Projekt musi zostać również dostosowany do klimatu działki, na której stanie oraz warunków gruntowych.

Podczas adaptacji projektu należy również rozplanować zagospodarowanie działki – ona przecież stanowi ważną część całego projektu domu. Dzięki temu nie tylko szybciej powstanie upragniony projekt domu jednorodzinnego, ale też będzie można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.