Obecnym trendem  w projektowaniu domów piętrowych jest umieszczanie na parterze pomieszczeń takich jak: kuchnia, salon, jadalnia, spiżarnia i łazienka. Sypialnie oraz inne, bardziej „prywatne” pomieszczenia aranżowane są  zazwyczaj na poddaszu. Reprezentatywnym przykładem takiego rozwiązania jest np. projekt domu Eryk 2 Classic.

Adaptacja poddasza jest nie lada wyzwaniem dla początkujących adeptów urządzania przestrzeni. Kluczową kwestią w projektowaniu użytkowego poddasza jest wybór odpowiednich okien oraz przemyślane ich rozmieszczenie. Okna powinny znaleźć się w takich pomieszczeniach jak: sypialnia czy pokój dziecięcy. Garderoba lub łazienka nie wymagają dużej ilości światła, więc spokojnie można zaaranżować je w pomieszczeniach, gdzie nie mamy możliwości korzystania z naturalnego światła.

Łazienka na poddaszu, wbrew pozorom, daje ogromne możliwości aranżacyjne, zwłaszcza, jeżeli marzy nam się wanna.  Warto zamontować ją wzdłuż ścianki kolankowej, pod warunkiem, że skos dachowy jest skonstruowany tak, że nie będzie przeszkadzał w swobodnym wykonywaniu ruchów podczas kąpieli. Takie rozmieszczenie pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Zazwyczaj umywalkę wraz z lustrem planuje się na ścianie prostopadłej do ściany kolankowej. Halogeny i kinkiety z  pewnością zdadzą egzamin jako nastrojowe oświetlenie w łazience na poddaszu.

Garderoba na poddaszu również jest całkiem niezłym pomysłem. Jedną ze  ścian można zabudować dużą, zaprojektowaną w przemyślany sposób, szafą. Półki przylegające do skośnych płaszczyzn, na pierwszy rzut oka niezbyt przydatne, mogą zdać egzamin jako miejsce na buty, czapki lub rękawiczki. Dobrym rozwiązaniem w garderobie na poddaszu będą także zamontowane lustra , które nie tylko będą pełnić użytkową funkcję, ale też optycznie powiększą pomieszczenie. Przy pozostałych ścianach stanąć mogą gabloty na akcesoria czy praktyczne komody oraz toaletka.

Przemyślane zaplanowanie przestrzeni  na poddaszu sprawi, że mimo wielu krzywizn, załamań i skosów, uzyskamy pomieszczenia, które mimo niewielkich gabarytów nie staną się przytłaczającymi schowkami, a komfortowymi i przytulnymi pokojami, w których można odetchnąć po ciężkim dniu.