Weekend, piękna pogoda, spokój – czas na grilla! Najwięksi fani grillowania wiedzą, że nic nie smakuje lepiej niż własnoręcznie przyrządzone soczyste mięsko i letnie warzywa. Satysfakcja będzie jeszcze większa, kiedy pochwalimy się samodzielnym wykonaniem samego… grilla! Rodzina i znajomi będą z Was dumni. Oto, jak zbudować murowany grill, krok po kroku!
Zanim zaczniesz budować grill…
Musisz koniecznie zaopatrzyć się w potrzebne do tego przedmioty. Zakładamy jednak, że część z tych elementów posiadasz wśród swoich sprzętów. Nie obejdzie się bez:
miarki,
poziomicy,
łaty metalowej,
pacy,
młotka,
pojemnika do przygotowania zaprawy,
szlifierki kątowej,
mieszadła do zaprawy (albo wiertarki z mieszadłem, choć to opcja dużo droższa),
szpachelki,
kleiny do murowania oraz do szpachlowania.
Jeżeli masz już przyszykowane wszystkie te rzeczy, pomyśl nad miejscem postawienia grilla. Zastanów się, ile wolnej przestrzeni masz wokół domu. Może warto będzie posadowić grill w dalszej części ogrodu? Dzięki temu, będziesz mógł spędzać czas w otoczeniu roślin i natury – a to sprzyja grillowaniu! Pamiętaj tylko o jednej rzeczy – kiedy grill będzie bardzo daleko, może pojawić się kłopot z donoszeniem żywności czy niezbędnych produktów do grillowania.
A może posiadasz przydomowy taras? Budując więc na nim grill będziesz mieć pewność, że potrzebne produkty będą w pobliżu rąk. Jednak, to przecież nie to samo, co grillowanie w otoczeniu roślin! Decyzję musisz podjąć sam. Ewentualnie dopytując domowników, jak byłoby im przyjemniej spędzać czas przy grillu.
Jak samodzielnie zbudować grill?
Nie da się zaprzeczyć, że grill to ważny element każdego domu jednorodzinnego. Jeżeli jest dobrze zaprojektowany i wkomponowany w otoczenie, to będzie zdobił dom i dodawał mu nieco… swojskiego klimatu. Weź więc pod uwagę, że musisz dopasować go do całej architektury budynku i działki. Rozsądnie dobieraj zatem materiał, z jakiego zamierzasz postawić grill. Możesz zbudować go albo na płycie tarasu, albo w głębi ogrodu (np. na płycie fundamentowej). Jeśli chodzi o cegłę do budowy grilla, może być ona zaś albo pełna, albo drążona (jest tańsza!).
Wyznacz zarys grilla, posiłkując się rzutem, jaki mają projekty domów. Zaznacz go np. palikami, jakie wbijesz w ziemię. Miedzy nimi rozciągnij sznurek i wykop dół. Posłuży on pod płytę fundamentową.
Ułóż żwir w dole i ubij ziemię. Skoryguj poziom, jeśli trzeba będzie. Ułóż następnie warstwę betonu i wyrównaj pacą. Daj fundamentowi wyschnąć (ok. 2 tygodnie), by się dobrze zawiązał. Jest upał? A więc dopilnuj tego, żeby polewać go… wodą!
Ułóż „na sucho” zarys grilla, skupiając się na kątach prostych w narożnikach. Zaprawę do murowania klinkieru zmieszaj mieszadłem (bądź wiertarką z mieszadłem).
Ułóż pierwszą warstwę cegieł i umieść między nimi dystansowe elementy – to one zapewnią równe, pionowe spoiny! Oczywiście, ciągle sprawdzaj poziom, dobijając cegły młotkiem. Przydadzą Ci się też połówki cegieł, jakie możesz poprzecinać szlifierką kątową.
Oddzielaj nową warstwę cegieł listwami dystansowymi. Kiedy będziesz nakładał kolejne, usuwaj je. Nie zapominaj o sprawdzaniu poziomicą pionu i poziomu! Bądź dokładny, żeby ostateczna forma grilla nie zaskoczyła Twojej… żony!
Zrób podporę z płyty paździerzowej i krawędziaków, oczywiście je poziomując. Ułóż cegły prostopadle do warstwy poprzedniej – a więc, ich dłuższe boki powinny schodzić się do środka grilla.
Do zbrojenia posłużą Ci metalowe płaskowniki, jakie musisz pokryć wcześniej farbą antykorozyjną. Nałóż zaprawę w miejscu ich mocowania i element dystansowy – on wyznacza bowiem grubość spoiny. Zaprawa musi leżeć wyłącznie na połowie cegły, abyś miał później możliwość wysunięcia płyty paleniska!
Kiedy już odpowiednio ułożysz cegły na płaskownikach z przodu grilla, wywierć w nich otwory. Należy je połączyć krótkimi prętami, by wyznaczyć konstrukcję.
Palenisko już obmurowane! Nie zapominaj tylko, by wsuwać cegły co jakiś czas pod zbrojenie, aby podtrzymywać konstrukcję grilla aż do momentu zawiązania się zaprawy.
Ważne są też prowadnice rusztu. Będą nimi płaskowniki między kolejnymi warstwami cegieł. Sprawdź za pomocą pręta długości, jaki odpowiada wymiarom rusztu, czy dobrze osadziłeś prowadnice – tzn., czy są w dobrej odległości.
Jesteś już prawie u celu! Ułóż teraz bruk klinkierowy na wypoziomowanej podsypce piaskowo-cementowej. Kiedy oczyścisz ściany spoiny, wypełnij je identyczną zaprawą, którą użyłeś do murowania.
Tam, gdzie ma być palenisko, umieść blachę dociętą na wymiar. Wsuń zamówiony na wymiar ruszt w prowadnice stworzone z płaskowników. Osadź na kleju płytę z piaskowca i wypoziomuj ją. Możesz zaimpregnować ją przez osadzeniem na Twoim grillu. Brawo, właśnie sam… zbudowałeś grill!
Pamiętaj, że…
Nie rozpalaj ognia od razu po zrobieniu grilla! Poczekaj cierpliwie ok. 2 tygodnie, by zaprawa wyschła. Pierwszy ogień rozpal zaś niewielki, bo zaprawa musi jeszcze dobrze doschnąć i się zahartować. Dopiero później… zaszalej ze swoją karkówką!