Podjazdy, ścieżki i niewielkie utwardzone place stanowią nieodzowny element każdej działki. Są niezbędne ze względów funkcjonalnych, umożliwiają bowiem wygodną komunikację w obrębie działki, ale odgrywają też ważną rolę w kształtowaniu charakteru domu i jego otoczenia, a umiejętnie dobrane dają niezastąpione wrażenie harmonii. Dzięki ciekawemu rozplanowaniu oraz właściwości i jakości użytych materiałów utwardzone nawierzchnie mogą stać się ozdobą działki i ogrodu, a po posesji będzie można się sprawnie i wygodnie poruszać.

Ważne jest dostosowanie konstrukcji nawierzchni do pełnionej funkcji. Wiele zależy od właściwości i jakości zastosowanego materiału. Inaczej buduje się ścieżkę, po której będą chodzili ludzie a inaczej podjazd dla samochodów.

Podjazdy dla samochodów najczęściej budujemy z betonu lub kamienia. Nawierzchnie z kamienia są trwałe i eleganckie. Najtrwalsze są elementy z granitu, bazaltu a także sjenitu i serpentynitu – są twarde, odporne na ścieranie i mróz. Piaskowce i wapienie, które są bardziej miękkie i nasiąkliwe, mają wielu zwolenników, bo szybciej pokrywają się miłą dla oka patyną i sprawiają wrażenie, jakby w tym miejscu były już od dawna.

Nawierzchnie z betonu są wprawdzie mniej trwałe i mniej atrakcyjne od kamiennych, ale za to stosunkowo tanie. W sprzedaży są kostki o kształtach geometrycznych i nieregularnych. Do utwardzania ścieżek wystarczą elementy grubości 4 cm, jeśli zaś nawierzchnia jest przeznaczona do niezbyt intensywnego ruchu samochodowego (dojazd do garażu), powinny mieć grubość co najmniej 6 cm.

Do budowy ścieżek i tarasów ogrodowych wykorzystujemy często elementy ceramiczne - klinkierowe o trwałej barwie, które się ładnie starzeją, co dodaje ogrodowi urody. Można też użyćdrewna, które pięknie współgra z roślinami. Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, ponieważ jest bardziej odporne na wilgoć.

Dobrze też wyglądają ścieżki a także podjazdy z zastosowaniem żwiru. Warunkiem ich trwałości jest użycie kruszyw o ostrych i nieregularnych krawędziach (grys, kliniec, tłuczeń, żwir lub pospółka), które dobrze się klinują. Bardzo istotne jest dokładne ubicie kolejnych warstw nawierzchni w trakcie jej układania.