Garaż to miejsce, które powinno łączyć w sobie dwie funkcje: możliwość zaparkowania samochodu oraz przechowywania. Jak zaplanować przestrzeń w garażu, aby była funkcjonalna? Jakie meble i szafki powinny się tam znaleźć? Poznajcie nasze sposoby!

Zaplanuj i posegreguj

Zaplanuj rozmieszczenie mebli oraz wyznacz miejsce na samochód. Zmierz odległość samochodu od drzwi i ścian, tak aby można było swobodnie z niego wysiąść. Jeśli przejście między samochodem a ścianami ma szerokość ok. 1,2 m, można przeznaczyć dość sporą przestrzeń na regały, wieszaki, półki. Gdy mamy 1,5 m wolnej przestrzeni wzdłuż jednej ze ścian, można zamontować większe szafy, szerokie blaty do majsterkowania czy zlew. Jeżeli dysponujemy dużym garażem i jego głębokość wynosi więcej niż 6-6,5 m długości, można zaplanować umieszczenie półek w głębi garażu (naprzeciwko bramy garażowej). Pamiętajmy, aby zostawić trochę niezagospodarowanej przestrzeni, która z pewnością przyda się nam podczas naprawy samochodu, zmiany opon, drobnych pracach stolarskich.

Regały, półki i haki do zadań specjalnych

W garażu nie może zabraknąć regałów oraz zamykanych szafek. Warto zakupić regały metalowe, które będą wytrzymałe i posłużą nam na lata. W przeciwieństwie do drewnianych, są one pakowne, stabilne odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz łatwe w konserwacji. Każda półka w takim regale jest w stanie udźwignąć powyżej 100 kg, więc sprawdzą się w przypadku przechowywania opon, felg, sprzętów. Zamykane szafki pomogą w utrzymaniu porządku. W tego typu szafkach przechowuje się również rzeczy, które nie powinny się znaleźć w zasięgu dzieci takie jak farby, smary oraz rzeczy, z których nie korzystamy zbyt często. Warto wygospodarować przestrzeń na blat do majsterkowania, naprawiania sprzętów, przycinania. Umieść na nim pojemniki na śrubki, gwoździe a na ścianie obok blatu zamontuj wieszaki lub półki na narzędzia. Dzięki temu na blacie będzie panował porządek. Drobne przedmioty oraz sezonowe artykuły takie jak ozdoby choinkowe, świąteczne dekoracje, stare zabawki dzieci, dmuchane akcesoria posegreguj, zapakuj w kartony i umieść na regale. Warto napisać na kartonie, co się w nim znajduje.

Wykorzystaj ścianę!

Na ścianie zawieś długie i szeroki półki, które sprawdzą się w przechowywaniu długich przedmiotów takich jak sprzęt narciarski, drabina, narzędzia ogrodnicze oraz sztuczna choinka. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie wieszaka na rowery. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo przestrzeni.

Stwórz przestrzeń do…

Jeśli dysponujecie dużym garażem to warto wyznaczyć miejsce do majsterkowania, stworzyć mini warsztat, stolarnię, pokój zabaw lub domową siłownię. W takim miejscu dzieci będą mogły swobodnie się bawić, nastolatkowie grać na instrumentach, mężczyźni majsterkować lub całą rodziną zadbacie o kondycję.