Image

Kino domowe to idealny pomysł na to, aby spędzać wspólnie z rodziną czas w długie, jesienne i zimowe wieczory. To miejsce, które skutecznie łączy domowników i pozwala na kreatywne spędzanie ze sobą przynajmniej kilku godzin. W jaki sposób możesz zaaranżować kino domowe w domu jednorodzinnym?

Czy warto zrobić kino domowe w domu?

Oczywiście, że tak! Ważne będzie jednak, aby zastanowić się nad jego usytuowaniem w domu jednorodzinnym. Wszystko zależeć będzie od miejsca w danym pomieszczeniu, a także od Twojej… kondycji finansowej. Jeżeli posiadasz taką opcję i dom jednorodzinny posiada zaprojektowane dodatkowe wnętrze bądź poszerzony salon, wówczas zyskasz większą swobodę na zaaranżowanie kina domowego. Jednak, już nawet niewielki salon zupełnie wystarczy do tego, by oglądać w nim filmy z… całą rodziną!

Najlepiej, kiedy projekt sali kinowej w domu stworzy architekt domu – wówczas będziesz pewność co do tego, że spełnione zostaną wszystkie Twoje wymagania oraz że kino zostanie dopasowane do podłoża, wykończenia sufitu, ścian czy podłóg. Sala kinowa wymaga też odpowiedniego wytłumienia bądź ułożenia okablowania – o ile zdecydujesz się na zupełnie osobne pomieszczenie do oglądania filmów.

Jeśli nie posiadasz aż tak dużego budżetu, zawsze można zaaranżować kino domowe w salonie. To również wymagać będzie doświadczenia i wiedzy, by filmy móc oglądać wygodnie oraz osiągnąć… efekt dźwięku przestrzennego. A, jak wiadomo, w pomieszczeniu z meblami o taki jest nieco trudniej.

Pomieszczenie na kino domowe

Nie decyduj się na zaaranżowanie kina domowego w małym pomieszczeniu!  Niestety, ale mała przestrzeń nie będzie w stanie spełnić wymogów, jakie są związane z zapewnieniem dźwięku wysokiej jakości. Projektanci sugerują, aby wnętrze z przeznaczeniem na kino domowe miało ok. 20 m2 – choć najlepsze parametry osiągnąć można i tak przy powierzchni ok. 38 m2. Pokój, który chcesz zaaranżować na kino domowe, nie może być też niski ani na kształt prostopadłościanu – wówczas fale dźwiękowe mogą się bowiem na siebie nakładać.

Warto także zwrócić uwagę na:

  • dźwiękoizolacyjność – czyli izolacyjność akustyczną. Określa stopień oddzielenia pomieszczenia od zewnętrznych hałasów. Powinna wynosić między 60 a 65 dB. Drzwi zewnętrzne powinny mieć z kolei ok. 42 dB.
  • dźwiękochłonność – czyli pochłanianie dźwięku. Określa stopień, w jakim ściany czy też sufit pochłaniają dźwięk, roznoszący się w środku kina domowego.

Jaki wybrać sprzęt do kina domowego?

Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić na to, aby urządzić w mieszkaniu domowe centrum rozrywki i móc przeznaczyć na to całe, jedno pomieszczenie. Jednak, z powodzeniem można zaaranżować kino domowe w salonie domu jednorodzinnego! W tym celu, minimum sprzętowe jakie należy zapewnić, to:

- telewizor panoramiczny wysokiej jakości,
- zestaw głośników (system 5.1),
- odtwarzacz Blu-Ray albo DVD,
- amplituner.

Do wersji zaawansowanej (np. w osobno zaprojektowanym pomieszczeniu) można dodać również np. projektor czy zestaw głośników (ale już w systemie 7.1). Świetnym pomysłem okazują się też ulepszenia takie, jak dekoder satelitarny bądź odtwarzacz sieciowy.

Niezależnie od tego, czy kino domowe chcesz zaaranżować w salonie bądź w osobnym pokoju domu jednorodzinnego, warto będzie zaplanować prace związane z jego aranżacją. Idealnym czasem będzie wykańczanie domu bądź jego remont. Wówczas najlepiej jest wykonać ścianki kryjące głośniki albo  np. projektor wysuwający się z podwieszanego sufitu. Wtedy zadbasz również o odpowiednio rozprowadzoną instalację elektryczną.

Który ekran do kina domowego będzie najlepszy?

Oczywiście, przy osobnym pomieszczeniu na kino domowe idealnie sprawdzi się projektor kina domowego. Dzięki niemu format ekranu będzie największy – przynajmniej ok. 100 cali. Jednak, aranżując kino domowe w salonie, ekran zazwyczaj jest o wiele mniejszy. Wówczas minimalna wielkość telewizora powinna wynosić 42 cale w formacie 16:9 – choć przy takim ekranie naprawdę ciężko będzie o pełny komfort oglądania. Pamiętaj o tym, że większy ekran bowiem… mniej męczy wzrok!

Warto, żeby telewizor był panoramiczny i miał możliwie wysoką rozdzielczość. Możesz przemyśleć również kwestię zainstalowania podwieszanego ekranu np. w suficie – jaki będzie płóciennym ekranem, zwijanym ręcznie lub elektrycznie.

Jak kino domowe, to i… dobre głośniki!

Dzięki odpowiednio dobranym zestawom głośnikowym można uzyskać naprawdę doskonałe efekty dźwiękowe, jakie będą przestrzenne i zapewnią atmosferę porównywalną do tej w kinie. Aby brzmienie dźwięków było dobre, warto postawić na głośnik:

  • niskotonowy,
  • średniotonowy,
  • wysokotonowy.

Do zestawu wlicza się także subwoofer – subniskotonowy głośnik, jaki odpowiada za wydobywanie głębokiego basu w filmach. W dużym pomieszczeniu możesz umieścić zestaw nawet z podwójnym subwooferem! Możesz zainstalować głośniki w obudowach albo niszach w ścianach – ewentualnie zdecydować się na soundbar (gdy masz niewiele miejsca w salonie). Odległość głośników od człowieka nie może być mniejsza, jak 10% w stosunku od odległości kolumn między sobą. Dołącz do nich wysokiej jakości odtwarzacz Blu-Ray / DVD oraz wielokanałowy wzmacniacz, zwany amplitunerem – to on zarządza basem, redukuje szumy i poprawia jakość dźwięku.Dół formularza Właśnie tak powinno wyglądać nowoczesne, odpowiednio zaaranżowane kino domowe w domu jednorodzinnym!